Servind

Dopravci vyzývají premiéra k jednání

Dopravci vyzývají premiéra k jednání

Silniční dopravci jsou rozhořčeni ze tří opatření, která včera vláda prezentovala jako pomoc v době růstu cen pohonných hmot. Předsednictvo ČESMAD Bohemia, největšího sdružení autodopravců v ČR, dnes zhodnotilo postup vlády jako zcela nekvalifikovaný. Zrušení povinného přimíchávání biosložek do nafty snížení ceny nepřináší, alternativní řešení pro plnění závazku EU snižovat emise jsou naopak dražší. Zrušení silniční daně z vozidel do 12 t se velkých vozidel a autobusů netýká vůbec a pouhý dohled nad maržemi prodejců pohonných hmot je nejen pro profesionální dopravce bez efektu.

Dopravci prodělávají velké peníze každým dnem a jejich peněžní rezervy se tenčí. Mnoho menších dopravců hlásí, že vydrží jen do konce měsíce, pokud nedojde ke změně nebo jim vláda nepomůže. Požadujeme v této mimořádné době třeba i netržní zásah do cen a do marží celého výrobního a distribučního řetězce. Není možné, aby byla u nás nafta o 10 Kč dražší než v Polsku, o 8 Kč dražší než na Slovensku a o 2 Kč dražší než v Rakousku. Vláda by se také neměla zdráhat jednat s EU o rozvolnění některých mantinelů v oblasti zdaňování paliv či vozidel.

Prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Josef Melzer kromě probíhajících jednání s panem ministrem Kupkou žádá o setkání i premiéra Petra Fialu: „Včerejší tisková konference mě velmi zklamala. Vláda slavnostně oznámila, že neudělá pro naše členy nic. Zcela reálně hrozí, že mnozí dopravci nevyjedou a zboží nebude mít kdo vozit. Buď naše vláda nevnímá kritickou situaci dopravců, kteří jsou zasaženi růstem cen nafty jako první, nebo jim na rozdíl od vlád v okolních zemích pomoci nechce. Rád bych pana premiéra s našimi návrhy osobně seznámil.“

Datum zveřejnění

11.03.2022

Zdroj informací

Text: Martin Felix, ČESMAD Bohemia

Foto: Vláda ČR

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2711 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál