Servind

Silný partner pro logistiku

Silný partner pro logistiku

Nárůst cen pohonných hmot, především nafty, během posledních měsíců ohrožuje finanční stabilitu malých a středních dopravců. Sektor trápí také inflace a zdražující bankovní financování. Český fintech 4Trans se zaměřuje na financování malých a středních podniků v logistice. Dopravcům pomáhá prostřednictvím faktoringu udržet provozní náklady v kondici. Okamžitě jim proplácí vystavené faktury a důkladně prověřuje jejich odběratele. Svým klientům již profinancoval přes miliardu korun a plánuje další růst a expanzi.

Ceny pohonných hmot během posledního roku a půl téměř nepřetržitě rostly. V první polovině roku 2021 stál litr benzinu kolem 30 Kč, letos se ale jeho cena vyšvihla až ke 46 Kč. Podobným vývojem prošla i cena nafty, a to z 28 Kč v prvních týdnech roku 2021 až k ceně 49 Kč o rok poté. Nafta přitom představuje pro kamionové dopravce jeden z hlavních provozních nákladů. Malí a střední podnikatelé v sektoru logistiky však vlivem nepříznivého podnikatelského prostředí nemohli zdražování promítnout do svých cen.

Faktoring jako záchranný kruh

Interní průzkum  4Transu ukázal, že většina dopravců v předchozích letech tankovala naftu za průměrnou cenu 30 Kč za litr, což vzhledem k aktuální situaci již není možné. V současnosti tak mnozí dopravci hledají cesty, jak se finančně zabezpečit, aby udrželi své podnikání. Na druhé straně se však potýkají s dlouhou splatností faktur od svých odběratelů a nedostatečnou nabídkou finančních produktů ze strany bank.

„Autodopravci jsou z rapidního zvyšování cen zoufalí. Tento stav neulehčuje ani situace v sektoru logistiky. Dopravci musejí čekat měsíce na proplacení svých faktur, což zdržuje jejich další zakázky, jednoduše je nemají z čeho financovat. Obracejí se na nás, protože už nechtějí odevzdaně čekat nebo složitě vyjednávat lepší podmínky. Díky faktoringu mají peníze na svém účtu okamžitě a mohou pokračovat v podnikání a stabilním růstu. Máme stovky spokojených klientů, kteří vděčí faktoringu za to, že v době krize udrželi svůj byznys a mohou ho dál rozvíjet. Jedna miliarda korun, kterou se nám podařilo profinancovat, je důkazem, že naše řešení funguje a pomáhá autodopravcům přežít těžké časy. S námi mohou z krize vytěžit maximum,“ říká CEO 4Trans Jaroslav Ton ml.

Silný partner pro logistiku

Nedostatek provozního kapitálu, dlouhé splatnosti faktur a často drahé či nedosažitelné bankovní financování, trápící většinu z 500 000 evropských firem v logistice, 4Trans řeší faktoringem, tedy okamžitým proplacením vystavených faktur, ověřením platební morálky odběratelů a nabídkou dalších finančních produktů pro podnikatele v logistice. Technologický náskok a dokonalé pochopení trhu logistiky umožňuje poskytovat ekosystém finančních služeb založených na real-time datech. S celkovým objemem profinancovaných faktur v hodnotě přes miliardu korun míří 4Trans k pozici lídra v oblasti financování SME v Evropě.

Český fintech má v současnosti více než 11 000 odběratelů po celé Evropě. Od ledna 2021 do letošního srpna zaznamenal nárůst počtu klientů o 680 %. V následujícím čtvrtletí chce v růstu pokračovat, získat další klienty, posílit finanční a pojišťovací služby a také se více zaměřit na zahraniční trhy, zejména Polsko. Pomůže tomu investice 450 milionů korun, kterou 4Trans získal v první polovině letošního roku od kapitálových fondů Atmos Ventures, Tera Ventures, českých Lighthouse Ventures, Advance Global Capital a od soukromých andělských investorů.

Společnost 4Trans za dobu svého působení zdokonalila své služby směrem k rychlejšímu onboardingu, analytice dat a samotnému proplacení faktur. Letní měsíce byly pro 4Trans rekordní. Nárůst hodnoty průměrné faktury klienta v srpnu 2022 vzrostl o 54 % oproti začátku roku 2021 a vyšplhal se tak na téměř 22 000 Kč.

Datum zveřejnění

29.09.2022

Zdroj informací

4Trans

Foto: d4Trans

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2964 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál