Servind

GasNet zprovoznil druhou čerpací stanici na LNG

GasNet zprovoznil druhou čerpací stanici na LNG

Provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice skupina GasNet úspěšně zprovoznil v České republice už svou druhou mobilní veřejnou plnicí stanici na LNG.

Nová samoobslužná čerpací stanice na zkapalněný zemní plyn (LNG) se nachází v Kosmonosech u Mladé Boleslavi v bezprostřední blízkosti dálnice D10 a hlavního závodu Škoda Auto. Řidičům nákladních vozů na LNG je tato moderní a ekologická technologie k dispozici non-stop. Bezproblémově zde natankují všechny značky nákladních aut s pohonem na LNG.

Po Klecanech u Prahy teď mohou řidiči nákladních vozů na LNG tankovat také u Mladé Boleslavi v blízkosti dálnice D10. Veřejná čerpací stanice se nachází v Průmyslové ulici, je samoobslužná a otevřená 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Samotné tankování není složité - řidiči procházejí vstupním školením, kde se hlavní důraz klade na bezpečnost. Rovněž platba prostřednictvím tankovací karty, kterou GasNet distribuuje svým zákazníkům, je velmi jednoduchá.

„Už rok úspěšně provozujeme naši první LNG stanici v Klecanech a vývoj v posledních měsících nás naplňuje optimismem. Počet nákladních aut na zkapalněný zemní plyn v České republice roste. V LNG vidíme velký potenciál a jsme přesvědčeni, že bude hrát klíčovou roli při dosažení emisních cílů České republiky v nákladní dopravě. Podporujeme rychlé vybudování trhu s LNG v nákladní dopravě a v těchto aktivitách budeme rozhodně pokračovat i nadále. Zprovoznění naší druhé mobilní stanice je v tomto směru dalším důležitým krokem,“ říká CFO skupiny GasNet Thomas Merker.

Umístění stanice do Mladé Boleslavi má strategický význam

Skutečnost, že svou druhou LNG stanici GasNet otevřel právě v Mladé Boleslavi v bezprostřední blízkosti areálu Škoda Auto má klíčový význam. Loni v listopadu totiž podepsal Český plynárenský svaz (ČPS), jehož je GasNet významným členem, memorandum se společností Škoda Auto. Ta se zavázala, že bude motivovat svoje subdodavatele k využívání LNG.

„Když dá společnost jako Škoda Auto tímto způsobem najevo, že chce jít cestou udržitelné silniční nákladní přepravy a bude proto podporovat své dodavatele využívající LNG, je to důležitý signál pro celý trh. Přechod na zkapalněný zemní plyn se tak pro dopravce stává jasnou konkurenční výhodou,“ vysvětluje Merker.

Pro přechod na LNG nabízí GasNet komplexní podporu

GasNet se dlouhodobě zasazuje o rozvoj LNG v nákladní silniční dopravě. Zájemcům o přechod na LNG je společnost připravena vyjít maximálně vstříc.

„Máme strategické know-how. Podíleli jsme se na testování vozů na LNG, spolupracujeme s výrobci a samozřejmě také s dopravci. Cenné zkušenosti jsme nasbírali na naší první stanici v Klecanech, kde dnes obsluhujeme desítky českých i zahraničních zákazníků. Zájemcům o přechod na LNG jsme proto schopni poskytnout komplexní poradenství na klíč a zdarma. Firmám pomůžeme s vyhodnocením celkové implementace LNG a vytipujeme vhodné trasy s ohledem na infrastrukturu v tuzemsku i v zahraničí. Umíme zprostředkovat možnost testování LNG vozidel přímo u výrobců a pravidelně řidiče školíme. Zákazníkům pomůžeme také zjistit úsporu v nákladech na palivo dle individuálních parametrů a uspět tak ve stále náročnějším konkurenčním boji v tendrech a zakázkách na udržitelnou dopravu,“ říká Head of Business Development společnosti GasNet Filip Dostál.

Technologie LNG je ekologická, bezpečná a spolehlivá

Ve srovnání s motory na naftu mají vozy na LNG při srovnatelném dojezdu výrazně nižší emise, nižší hlučnost a nižší provozní náklady. Podle Národního akčního plánu čisté mobility by mělo do oku 2030 jezdit v České republice 6900 nákladních vozidel na LNG. Provoz vozidel na LNG je bezpečný, a právě bezpečnost a spolehlivost provozu je pro GasNet absolutní prioritou. V Mladé Boleslavi je instalována jedna z nejmodernějších dostupných technologií, která umožňuje bezproblémové natankování všech značek nákladních aut na LNG. Jedná se o vozy značky Volvo, Scania a Iveco.

Datum zveřejnění

2.6.2021

Zdroj informací

GasNet

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2986 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál