Monroe

Nový kontrakt na mýto – nestandardní postup i nevýhodná cena

Nový kontrakt na mýto – nestandardní postup i nevýhodná cena

V souvislosti s uzavřením dodatku ke smlouvě mezi ministerstvem dopravy a společností Kapsch o pokračování provozu mýtného systému, který byl podepsán minulý víkend, společnost SkyToll upozorňuje na nestandardní postup ministerstva dopravy.

Především však cena, dojednaná mezi zadavatelem a staronovým provozovatelem systému, je v rozporu s povinností ministerstva nakládat s majetkem státu s péčí řádného hospodáře. Za tři roky zaplatí čeští daňoví poplatníci provozovateli mýtného systému téměř o 800 milionů Kč víc oproti nabídce společnosti SkyToll, kterou ministerstvo dopravy vůbec nezohlednilo.

Ministerstvo deklaruje, že díky uzavřenému dodatku ušetří státu oproti současným podmínkám 28 %. Ve skutečnosti ale stát zaplatí za provoz mýta téměř o 800 milionů Kč více, než by musel.

„Naše nabídka, kterou jsme učinili ministerstvu dopravy před několika měsíci, zahrnovala provoz systému i všechny další služby, a to dokonce ve větším rozsahu, za celkovou částku 4,5 miliardy Kč. Proto mě velmi překvapuje, že ministr Ťok stále zmiňuje skutečnost, že jedná s péčí řádného hospodáře, přitom ale dojednal výrazně horší podmínky, než jsme mu nabízeli my,“ řekl Matej Okáli, CEO a předseda představenstva společnosti SkyToll.

Nestandardní postup ministerstva dopravy

 

Na celém postupu ministerstva dopravy byla velmi nestandardní, dokonce podezřelá, i skutečnost, že jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) bylo vyhlášeno a uzavřeno během jednoho víkendu.

„Předpokládáme, že na tuto víkendovou akci ministerských úředníků, která bude stát daňové poplatníky minimálně 800 milionu Kč, zaměří svou pozornost orgány činné v trestním řízení. Nejen výsledek, ale i způsob, kterým se ministerstvo dopravy k podepisování smlouvy dobralo. Svědčí o tom, že ministerští úředníci jsou si vědomi, že nepostupovali v souladu se zákonem. Nejspíš proto pod smlouvu nepřipojil svůj vlastní podpis ministr, ale předal odpovědnost někomu jinému. Z našeho pohledu se ze strany ministerstva dopravy jedná o dlouhodobé a zcela vědomé porušování hospodářské soutěže. Proto v nejbližších dnech podnikneme konkrétní právní kroky,“ dodává Matej Okáli.

Otázkou zůstává i platnost podpisu smlouvy. „Dle našeho právního názoru nebylo ministerstvo oprávněno uzavřít smlouvu, protože bylo povinno vyčkat marného uplynutí lhůty 15 dní pro podání námitek proti rozhodnutí o výběru. Uvedené je potvrzeno i judikátem – rozhodnutím předsedy ÚOHS o rozkladu,“ vysvětluje Matej Okáli.

Datum zveřejnění

5. září 2016

Zdroj informací

SkyToll

Autoservis pro předplatitele

Autoservis - 3-4/2018

Autolakýrnický kaleidoskop

DOSTUPNÝ ZDARMA - Nový magazín Autoservis 3-4/2018. Vyplatí se investovat jak do nových technologií, tak do vzdělávání zaměstnanců.

Autoservis - 1-2/2018

Pohonné jednotky

DOSTUPNÝ ZDARMA - Nový magazín Autoservis 1-2/2018. Ať už se to komu líbí nebo ne, základní pohonnou jednotkou pro silniční dopravu jsou a ještě...

Autoservis - 11-12/2017

Novinky v technice a servisu užitkových a nákladních vozidel

DOSTUPNÝ ZDARMA - Nový magazín Autoservis 11-12/2017 nabídne široké spektrum informací ze světa techniky a servisu užitkových a nákladních vozidel.

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.5367 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál