35% inzerovaných ojetin v lednu je z dovozu, často mají nejasný původ nebo jsou stočené

35% inzerovaných ojetin v lednu je z dovozu, často mají nejasný původ nebo jsou stočené

V lednu bylo v české republice nabídnuto k prodeji více než 114 tisíc ojetých automobilů, více než jedna třetina z nich pochází z dovozu. Jejich cena byla nejčastěji v průměrné hodnotě 129 500 Kč. Stáří nabídnutých vozů se pohybovalo na hranici 9,6 s nájezdem 155 300 km. AAA AUTO, které kontinuálně monitoruje trh ojetin již několik let, přešlo na nový způsob zpracování dat. Místo průměrných hodnot zohledňuje takzvaný medián, který má vyšší vypovídající hodnotu, a ještě přesněji tak charakterizuje trh s ojetými automobily.

Lednová nabídka ojetin přinesla na český trh s ojetými vozy 114 175 vozů, což je 5,4 % více než v předešlém měsíci. „Letošní zima je velmi mírná, proto je nabídka i poptávka po automobilech vyšší, než tomu obvykle začátkem roku bývá,“ vysvětluje generální ředitelka mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO Karolína Topolová a upozorňuje: „Více než třetina inzerovaných vozů nemá český původ, což pro zájemce znamená velké riziko stočeného tachometru, nejasného původů či vážných technických závad. Doporučuji se těmto vozům vyhnout a nakupovat automobily od prověřených prodejců, kteří mohou za nabízené vozy ručit.“ Nejvíce vozů bylo standardně nabízeno v hlavním městě (24 423), naopak nejméně automobilů nabídl zákazníkům Karlovarský kraj (2 825).

Částka, za kterou prodejci v lednu inzerovali ojeté vozy, činila nejčastěji 129 950 Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 5 050 Kč. Nejčastěji se jedná o dieslové automobily (60,3%), a to i přesto, že dle statistik největšího prodejce ojetých automobilů ve střední a východní Evropě je zájem spíše na straně „benzíňáků“. Alternativními palivy byla poháněna 3,4 % nabízených automobilů, nejčastěji LPG a CNG, nejčastěji LPG a CNG.

Nejoblíbenějším modelem v pomyslném žebříčku TOP 10 se stala Škoda Octavia, kterých se v České republice nabízelo v rámci ledna 11 988. Druhou příčku obsadila menší „sestra“ tuzemské tovární značky, a to Škoda Fabia. Těch bylo v lednu k dispozici 8 325 kusů. Na třetí pozici se umístil Volkswagen Passat v počtu 3 554.

Datum zveřejnění

25.2.2018

Zdroj informací

AAA AUTO

Fotogalerie

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.3533 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál