Světla svítí! A svítí, jak mají?

Světla svítí! A svítí, jak mají?

Dny jsou stále kratší a tak je nasnadě otázka, kdy jste naposledy kontrolovali světla svého vozu? Nepotřebují seřídit, vyměnit žárovky nebo upravit ostřikovače? Ty roky, kdy jsme na tyto úkony stačili sami, už jsou, až na pár výjimek, nenávratně pryč. Je mnohem lepší svěřit svůj vůz do rukou odborníků, aby světla zkontrolovali. Jde přece o bezpečnost nejenom řidičů, ale i všech účastníků silničního provozu.

Každý automobil potřebuje pravidelnou, a hlavně profesionální, údržbu. Světla patří mezi komponenty, kterým řidiči často nevěnují pozornost, dokud některá z žárovek nepřestane svítit. I toho si někdy dlouho nevšimnou. Ale jste si jisti, že i když svítí všechny žárovky, mají správnou svítivost a svítí tam, kam mají? Stává se vám, že protijedoucí řidiči na vás blikají nebo že ve tmě prakticky nevidíte, kam jedete? Tohle jsou hlavní signály, které by měly řidiče přimět, aby jejich příští cesta vedla rovnou do servisu.

Ty časy, kdy si mohl každý seřídit světla a vyměnit žárovku sám, jsou pryč. V dnešní době nových technologií, je při běžné kontrole a seřízení světel zapotřebí regloskop, který změří také svítivost každého světla samostatně. U xenonových výbojek je nutné zkontrolovat i doplňující funkce správného fungování světlometů, jako jsou např. ostřikovače či funkce, ke kterým je zapotřebí diagnostiky. Odborný personál hlavně ví, jak se světlomety zacházet při kontrole i v rámci bezpečnosti, kterou bychom neměli podceňovat, protože se pohybujeme v prostředí s vysokým napětím.

Řidič si může běžnou kontrolu světel provádět sám, např. na rovné podlaze v garážích supermarketu naproti zdi nebo před svým domem na dveřích garáže. Tak může zjistit, zda mu světla svítí, kam mají a je-li viditelné jakékoliv vychýlení, je potřeba navštívit servis. „Na špatné seřízení světel může mít vliv také mechanické poškození světlometů, jejich stáří, špatná montáž žárovky nebo její nesprávná jakost. Především silné žárovky vypalují zrcadlové odražeče a také se sklo světlometu stává mléčným, což má na funkci velký vliv“ říká ředitel značky ProfiAuto pro ČR a SR Jindřich Krejčí a dodává, „odborná kontrola světlometů je vždy producentem značky určena, ale my ji doporučujeme provést při každé servisní nebo garanční prohlídce.”

Žárovky ovšem neměníme jen když přestanou svítit. U halogenových žárovek jde poznat i pokles míry světla, což je tím správným ukazatelem, že je potřeba zasáhnout. A pokud už měníme žárovku, která svítit přestala, měli bychom si uvědomit, že žárovky mají stejnou životnost. Doporučuje se tedy vyměnit žárovku i druhého světlometu. Předejdete tak např. tomu, že vám bude jedno světlo svítit více a druhé méně. Výměnou obou žárovek získáte stejnou dobu životnosti, barvu i teplotu světla. Nečekejte až přestane světlo svítit, vidět a být viděn je důležité.

O ProfiAuto:

  • Značka sdružuje nezávislé autoservisy a prodejce náhradních dílů
  • V České republice, na Slovensku a v Polsku je do sítě zapojeno více než 220 obchodů a velkoobchodů a přes 1 600 autoservisů
  • Na český a slovenský trh vstoupila značka v roce 2016
  • Mezi aktivity značky patří mezinárodní motoristický veletrh ProfiAuto Show
  • Řidiči mohou využít bezplatné servisní prohlídky na akcích PitStop

Datum zveřejnění

9.10.2018

Zdroj informací

ProfiAuto

Fotogalerie

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.3328 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál