Modernizovaný ZETOR z legendární modelové řady CRYSTAL vyniká silným výkonem a inovovanou převodovkou

Modernizovaný ZETOR z legendární modelové řady CRYSTAL vyniká silným výkonem a inovovanou převodovkou

Na přelomu srpna a září se veřejnosti představil modernizovaný ZETOR CRYSTAL HD 170. Jde o vylepšenou verzi modelu z roku 2015, kdy se po téměř 30 letech vrátil do nabídky traktorů značky ZETOR 6válcový traktor s výkonem nad 150 koní. V čem se liší nejnovější model CRYSTAL HD 170 a model CRYSTAL 160 z roku 2015?

 

6válcový motor s maximálním výkonem 171 koní

Modelová řada CRYSTAL disponuje 6válcovým motorem DEUTZ TCD 6.1 s maximální výkonem 150 nebo 171 koní. Motor je vybaven moderním vstřikovacím systémem Common Rail.

Zásadní odlišností je, že letošní model splňuje emisní normu STAGE IV, a to díky filtru pevných částic a technologii SCR (močovina). Zároveň je motor připraven na plnění normy STAGE V, která vejde v platnost v příštím roce. CRYSTAL z roku 2015 odpovídal emisní normě STAGE IIIB, a to byl důvod, proč traktor nebyl několik měsíců v Evropě v nabídce.

Nový CRYSTAL HD 170 vypouští do ovzduší nižší množství emisí než jeho předchůdce, dosahuje zároveň nižší spotřeby paliva, a tím šetří provozní náklady. Úspora, v závislosti na vykonávané činnosti, může dosahovat až 18 % ve srovnání s CRYSTALEM z roku 2015.

Převodovka

Úspora provozních nákladů u nové generace stroje je dána motorem a také novou ECO 40 převodovkou, ta je vyvinuta a vyráběna v ZETORU. Nová převodovka dosahuje při maximální rychlosti 40 km/h úsporných 1750 otáček za minutu. Efekt ocení zejména tam, kde CRYSTAL využívají například v dopravě. U nové převodovky byl pro zlepšení ergonomie přepracován mechanismus řazení rychlostních stupňů a zapracování pohodlného bowdenového řazení.

Z pohledu technický parametrů má CRYSTAL HD, stejně jako model z roku 2015, 30 rychlostí vpřed a 30 rychlostí vzad, je vybaven 3stupňovým násobičem krouticího momentu (PowerShift) a elektrohydraulickým reverzorem (PowerShuttle). V nejčastějším pracovním rozsahu 4–12 km/h je k dispozici 13 převodových stupňů.

Kabina

Nejvíce změn patrných na první pohled souvisí s kabinou. U letošního modelu je posazena o 10 cm výše a zajišťuje lepší výhled řidiče kolem stroje. Prostorná 6sloupková kabina je pohodlná a najdete v ní spoustu úložného prostoru. Na první pohled zaujme u letošní novinky multifunkční ovládací panel, který předchozí generace neměla. Řidič tak najde vše důležité na jednom místě. Nový CRYSTAL má ve standardu i pohodlnější sedadlo s rozšířenou možností seřízení, odpružením a s vyhříváním. Nová přístrojová deska kombinuje LED osvětlení s analogickými budíky, je přehledná a jednoduše se ovládá. V CRYSTALU HD jsou nová panoramatická zrcátka, vnitřní zpětné zrcátko, držák na lahev a v sedadle řidiče je zabudovaný bezpečnostní senzor, který automaticky odpojí PTO v případě, že řidič opustí sedadlo.

Bezpečnost především

CRYSTAL HD je vybaven pneumatickou brzdovou soustavou s posilovačem, brzdy předních kol jsou ovládány hydraulicky. Touto úpravou bylo dosaženo o více než 50% zvýšení brzdného účinku (v souladu s legislativou platnou od roku 2018) a také výrazného snížení ovládací síly brzd. Ke zvýšení bezpečnosti například přispívá i bezpečnostní pás na sedadle spolujezdce nebo možnost vybavit stroj výkonnými pracovními LED světlomety.

Hydraulika

CRYSTAL HD je vybaven zubovým čerpadlem o průtoku 85 l/min stejně jako předchozí generace. Stroj je vybaven 4sekčním rozvaděčem hydrauliky (verze z roku 2015 disponovala jen třemi sekcemi) s elektrohydraulickým ovládáním a regulací času a průtoku oleje. Závěsy kategorie III umožňují použít širokou škálu přípojných zařízení. Traktor lze na přání vybavit předním tříbodovým závěsem a předními hydraulickými vývody 2+1.

Jízda jako v bavlnce

Model z roku 2015 byl oceňován, mimo jiné, pro vysoký jízdní komfort, kterého bylo dosaženo za pomoci přední nezávisle odpružené nápravy. Unikátní řešení od dodavatele Carraro bylo implementováno i do modelu letošní produkce. Přičteme-li odpružení kabiny, nové sedadlo a snížení vnitřní hladiny hluku dostáváme vyšší pohodlí během jízdy než u předchozího modelu. V nabídce je nově i centrální mazání mazných bodů odpružené nápravy.

Zrodila se nová vlajková loď

ZETOR CRYSTAL HD představuje nyní nejvýkonnější a nejlépe vybavený traktor v portfoliu značky ZETOR. Je určený především k práci na středních a velkých farmách, k využití v rostlinné výrobě, k agregaci s různými zemědělskými stroji nebo v dopravě aj. Jde o novou generaci stroje, který převzal pozitiva svého předchůdce a implementoval novinky zvyšující ovládání, bezpečnost a pohodlí uživateli stroje.

Traktorová legenda jménem ZETOR CRYSTAL

ZETOR drží několik světových NEJ a slavný ZETOR CRYSTAL rozhodně patří mezi ně – jedná se o první model unifikované řady II, který byl do sériové výroby zaveden před 50 lety, tedy v roce 1968.

Prvky a řešení představené na modelové řadě CRYSTAL byly na tehdejší dobu převratné a zajistily ZETORU přední příčku mezi výrobci traktorů na světě. Jako první ZETOR představil u modelu CRYSTAL bezpečnostní kabinu, ta byla namontovaná na silentblocích a byla zabezpečená proti převrácení. Další světové prvenství držel CRYSTAL v „tichosti“ stroje, kdy hladina zvuku uvnitř kabiny nepřesáhla 85 decibelů, a to i díky vyvažovacím hřídelím ve čtyřválcovém motoru. CRYSTAL byl dále vybaven násobičem krouticího momentu, který umožňoval měnit převodové stupně pod zatížením a násobit tak počet převodových stupňů. Revoluční hranatý design od Otakara Diblíka pak už jen umocňoval vizuální dojem z nového silného stroje.

V roce 1975 ZETOR představil CRYSTAL 12011. Šlo o první traktor brněnského výrobce vybaveného šestiválcovým motorem s výkonem 120 koní, v roce 1980 byl výkon posunut na úctyhodných 160 koní u modelu 16045. V roce 1981 se výroba modelu CRYSTAL z politických důvodů přesunula do slovenských Závodů ťažkého strojárstva (ZTS) v Martině.

Po 34 letech se však legenda vrátila zpět do Brna. Znovuzrozený CRYSTAL se začal vyrábět v Brně opět v roce 2015, šlo o šestiválcový traktor s výkonem 162 koní. Díky svým parametrům získal přezdívku Hardworker, tedy dříč, který pracuje v jakýchkoliv podmínkách: v zimě i v létě, v dobrém i nepříznivém počasí. Na konci letních prázdnin v roce 2018, tedy v roce, kdy si ZETOR CRYSTAL připomíná 50 let od uvedení na trh, ZETOR světu představuje novou generaci stroje. Ta disponuje modernější ECO 40 převodovkou 30/30, nezávisle odpruženou přední nápravou, vylepšeným ovládáním stroje i díky multifunkčnímu panelu uvnitř kabiny a sérií bezpečnostních prvků včetně modernizovaného brzdového systému. Moderní CRYSTAL se vyznačuje, stejně jako předchozí modely, nízkými náklady na provoz i údržbu.

Datum zveřejnění

21.11.2018

Zdroj informací

ZETOR TRACTORS a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Autobaterie pro každý vůz

AutoMax

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3983 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál