Na čerpacích stanicích Benzina již mohou řidiči tankovat zimní naftu

Na čerpacích stanicích Benzina již mohou řidiči tankovat zimní naftu

Všech 406 čerpacích stanic společnosti Benzina, patřící do skupiny Unipetrol, je připraveno na zimní období. V tankovacích nádržích je připraven zimní typ motorové nafty s odolností do -20 °C. Zimní motorovou naftu třídy F mají čerpací stanice povinnost prodávat v období od 1. prosince do 28. února. U Benziny mohou řidiči tankovat tuto zimní verzi nafty Efecta Diesel s čisticím účinkem již dnes. Navíc je jim od 1. prosince na 364 čerpacích stanicích k dispozici zimní verze prémiového paliva Verva Diesel, které má díky speciální aditivaci parametr filtrovatelnosti až -26°C.

„Pokud teploty klesají hluboko pod bod mrazu, měli by řidiči s dieselovým motorem tankovat rovnou palivo Verva Diesel. V mrazech se to dvojnásobně vyplatí. Verva Diesel si uchovává i během tuhé zimy všechny své prémiové vlastnosti a díky speciálním aditivům je filtrovatelnost -26 °C,“ vysvětluje Jakub Drastík, vedoucí odboru kvality paliv z Benziny.

I zimní verze nafty Efecta Diesel od Benziny splňuje normy předepsané pro zimní motorovou naftu s filtrovatelností do -20 °C a motoristům vystačí na běžný zimní provoz. Kromě toho paliva Efecta obsahují mimo jiné také detergenty, které zabraňují utváření a usazování karbonů v motoru a mají silný čistící efekt. Ty vznikají nedokonalým spalováním a utvářejí tuhé a polotuhé usazeniny ve vstřikovacích tryskách a na ventilech. Při používání paliva Efecta je patrné zlepšení již po několika tankováních.

Řidiči by neměli také zapomenout dát si do auta zimní výbavu. Základní sortiment mohou dokoupit přímo v obchodech na čerpacích stanicích Benzina. Základem je kvalitní zimní směs do ostřikovačů, kterou Benzina nabízí pod vlastní značkou.

Co znamená filtrovatelnost nafty?

Abyste v zimě nenastartovali, nemusí nafta v nádrži přímo ztuhnout. O použitelnosti nafty v zimě nerozhoduje teplota vylučování parafínů, ale tzv. filtrovatelnost CFPP (Cold Filter Plugging Point). Ta je určena nejnižší teplotou, při níž palivo projde sítem, které simuluje palivový filtr automobilu. „Při tzv. bodu zákalu, který bývá kolem -8°C, se v naftě začínají objevovat krystaly parafínů, které mohou při dalším poklesu teplot filtr ucpat. Proto je třeba udržovat palivovou soustavu a filtr v dobré kondici a před zimou si jej nechat zkontrolovat u odborníků,“ radí Jakub Drastík.

V zimě se vyplatí tankovat plnou nádrž

Vrásky řidičům mohou v zimě způsobit nejen zanesené filtry, ale i poloprázdná nádrž v kombinaci s nízkou intenzitou ježdění. „Natankujete-li do nádrže naftu jen na pár kilometrů a pak auto na delší dobu na mrazu odstavíte, nemusí to dobře dopadnout. V poloprázdné nádrži totiž dochází ke kondenzaci vodní páry. Vysrážená voda může totiž zmrznout. Krystalky ledu se pak smíchají s naftou, což může negativně ovlivnit plynulost jízdy. V zimě proto doporučuji tankovat vždy plnou nádrž, aby byl prostor pro vysrážení vodních par co nejmenší,“ říká Jakub Drastík a dodává: „Pokud Vám auto zamrzlo, neřešte situaci doléváním aditiv. To může celou situaci ještě zhoršit. Nejlepší řešení je odtáhnout auto do tepla a počkat, až palivová soustava sama rozmrzne.“

Datum zveřejnění

28.11.2018

Zdroj informací

Benzina

Fotogalerie

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.3527 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál