Nový stylový Ford Edge nabízí ještě více dynamiky, komfortu i techniky

Nový stylový Ford Edge nabízí ještě více dynamiky, komfortu i techniky

Stylový, sportovní a precizní nový Ford Edge je technicky nejvyspělejší SUV v nabídce značky Ford. Evropským zákazníkům přináší ještě vyšší úroveň komfortu i dynamiky.

Nový Ford Edge nabízí rozsáhlou paletu asistenčních technologií, jejichž zásluhou bude každá jízda příjemnější a méně vyčerpávající. Některé z těchto technologií mohou zabránit nehodě nebo zmírnit její následky. Jedná se například o systém samočinné aktivace brzd po nárazu, asistent vyhýbacího manévru nebo adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a adaptivním vedením v jízdním pruhu.

Ford nabízí nový Ford Edge mimo jiné ve stylovém provedení Titanium, sportovně pojatém ST-Line a luxusním Vignale. Konektivitu zajišťuje zabudovaný modem FordPass (pro ČR až koncem příštího roku) a systém SYNC 3 s osmipalcovou dotykovou obrazovkou.

V nabídce výbavy nechybějí luxusní položky jako konfigurovatelný digitální přístrojový štít, vyhřívání předních i zadních sedadel a volantu, odvětrávání předních sedadel, bezdrátové dobíjení telefonů nebo prémiový audiosystém B&O o výkonu 1 000 wattů.

V novém Fordu Edge zároveň debutuje nová varianta vznětového motoru Ford 2.0 EcoBlue, naladěná na 175 kW (238 k). Díky přeplňování dvěma turbodmychadly nabízí vysoký výkon i příznivou spotřebu. Dodává se v kombinaci s novou osmistupňovou samočinnou převodovkou.

Nový Edge disponuje rovněž zdokonaleným systémem inteligentního pohonu všech kol AWD. Systém podle potřeby přepíná mezi pohonem dvou a všech čtyř kol, což pomáhá dále snižovat spotřebu paliva.

„Nový Ford Edge je naší nejlákavější nabídkou pro stále rostoucí počet zákazníků, kteří se přesouvají k vozům SUV. Díky nejvyspělejším asistenčním technologiím usnadní popojíždění v kolonách. Nové jsou rovněž motory 2.0 EcoBlue a osmistupňová automatická převodovka,“ řekl Roelant de Waard, viceprezident Ford of Europe pro marketing, prodej a služby.

Inteligentní SUV pro inteligentní svět

Nový Ford Edge nabízí soubor vyspělých asistenčních technologií, nazvaný Ford Co-Pilot360. Jednotlivé systémy zvyšují ochranu posádky, pomáhají při parkování a přispívají k tomu, aby každá jízda byla komfortnější, méně stresující a bezpečnější.

Adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a vedením uprostřed jízdního pruhu samočinně udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozu až do zastavení a zároveň pomáhá udržovat vůz uprostřed jízdního pruhu.

Nová funkce Stop & Go umožňuje vozu brzdit až do úplného zastavení s vynaložením až 50 procent maximálního brzdného účinku a znovu se rozjet, pokud zastavení netrvá déle než tři sekundy. Po delším zastavení může řidič dát pokyn k opětovnému rozjezdu stiskem tlačítka na volantu nebo sešlápnutím plynového pedálu.

Funkce vedení uprostřed jízdního pruhu sleduje vodorovné značení a podle potřeby vyvíjí účinek na řízení. Pracuje při zapnutém adaptivním tempomatu až do rychlosti 200 km/h. Zaznamená-li, že řidič nedrží volant, vyzve ho k tomu prostřednictvím akustického i vizuálního upozornění.

Nový asistent vyhýbacího manévru vyhledává pomocí radaru pomalu jedoucí nebo stojící vozidla. V případě hrozící srážky pomůže řidiči provést vyhýbací manévr impulsem do řízení.

Automatická aktivace brzd po nárazu omezuje riziko dalšího střetu. Jakmile dojde k nárazu, v brzdovém systému se automaticky vyvine tlak střední intenzity. Tím se vůz zpomalí a omezí se nebezpečí zranění cestujících nebo dalšího poškození automobilu.

K asistenčním technologiím, které díky kamerám, radarům a ultrazvukovým senzorům usnadňují řidičům nového Fordu Edge život, patří také adaptivní světlomety, hlídání mrtvých úhlů, asistent dálkových světel, inteligentní omezovač rychlosti, upozornění na opuštění jízdního pruhu, předkolizní asistent s detekcí chodců a rozpoznávání dopravních značek.

Zejména při popojíždění a manévrování ve městě přijde vhod takéupozornění při couvání do vozovky, adaptivní řízení Ford, aktivní parkovací asistent, detekce překážek po stranáchči asistent vyparkování.

Komfortní interiér s online připojením

Zabudovaný modem FordPass Connect promění nový Ford Edge v pojízdný Wi-Fi Hotspot až pro 10 zařízení. Tento modem bude pro český trh dostupný ve vozech vyrobených koncem roku 2019. Zajišťuje přístup ke službě Live Traffic a umožňuje streamování zábavního obsahu. Mobilní aplikace FordPass v kombinaci s modemem FordPass Connect pak nabízí další zajímavé funkce:

  • Zobrazení polohy vozu – usnadňuje nalezení zaparkovaného vozu například na rozlehlém parkovišti nákupního centra
  • Stav vozu – umožňuje na dálku zkontrolovat hladinu paliva, stav alarmu, životnost oleje atd.
  • Dálkové ovládání zámků – umožňuje přes aplikaci odemknout i zamknout dveře
  • Dálkové startování – pro vozy vybavené samočinnou převodovkou*
  • Přihrádka na mobilní zařízení může být vybavena podložkou pro bezdrátové dobíjení mobilních telefonů, které takovou funkci podporují. Komunikační a zábavní systém Ford SYNC 3 je již ve standardním provedení kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto™. Slouží k ovládání telefonu, audiosystému, navigace a klimatizace, a to buď hlasem, nebo prostřednictvím dotykové obrazovky o úhlopříčce 8 palců.

Zákazníci se mohou rozhodnout pro nový prémiový audiosystém B&O Play, naladěný speciálně pro Edge. Díky desetikanálovému digitálnímu zpracování zvuku zajišťuje tato soustava rovnoměrnou distribuci zvuku po celém interiéru. Dosahuje výkonu 1 000 wattů a tvoří ji 12 reproduktorů. Ještě intenzivnější zážitek z poslechu zprostředkuje volitelná funkce prostorového zvuku.

Nový Ford Edge dále nabízí plně konfigurovatelný digitální přístrojový štít, který umožňuje nastavit zobrazení rychloměru, otáčkoměru a provozních informací podle preferencí řidiče. Zvolit lze také barvu grafiky, a to v jednom ze sedmi odstínů. V nabídce komfortní výbavy nechybí velkoplošné panoramatické střešní okno, vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla, vyhřívaná zadní sedadla a vyhřívaný volant.

Díky harmonicky sladěným, kvalitním materiálům a modernímu designu vyzařuje interiér nového Fordu Edge prémiovou atmosféru. Na upravené středové konzole se objevuje nový otočný volič samočinné převodovky, který má menší nároky na prostor než tradiční páka a umožňuje lepší přístup k podložce bezdrátového dobíjení.

Na středové konzole se dále nachází tlačítko elektronické parkovací brzdy, držáky nápojů s nastavitelným průměrem objímek a hluboká odkládací přihrádka, do které se vejdou knihy, hračky nebo tablet. Samozřejmostí je rozměrná schránka před spolujezdcem. Další odkládací prostor je k dispozici na horní ploše palubní desky.

Kultivovaná síla

Inteligentní pohon všech kol zvyšuje jistotu ovládání zejména na kluzkém povrchu. Nepřetržitě měří přilnavost jednotlivých kol a podle potřeby mezi ně rozděluje hnací sílu.

V novém Fordu Edge má premiéru zdokonalená verze této technologie s funkcí AWD disconnect. Ta využívá jistý druh umělé inteligence a pracuje s údaji z desítek senzorů po celém voze. Za pouhých 10 milisekund se dokáže rozhodnout, zda je v daném okamžiku zapotřebí inteligentní pohon všech kol. Odpojením jedné nápravy v situacích, které jsou k tomu vhodné, se snižuje spotřeba paliva.

Nový motor 2.0 EcoBlue bi-turbo se vyznačuje příznivým průběhem točivého momentu v nízkých otáčkách, kultivovaným projevem a plynulou, lineární akcelerací.

Přeplňovací soustavu tvoří malé vysokotlaké a velké nízkotlaké turbodmychadlo. V nízkých otáčkách pracují obě, což se odráží v pohotovějších reakcích motoru a výrazném nástupu točivého momentu. Při vyšších otáčkách již pracuje pouze větší turbodmychadlo, které vytváří plnicí přetlak potřebný k dosažení nejvyššího výkonu. Výsledkem je plynulejší, lineárnější akcelerace a celkově komfortnější dojem z jízdy.

Motor 2.0 EcoBlue bi-turbo dosahuje nejvyššího výkonu 175 kW (238 k). Dodává se v kombinaci s inteligentním pohonem všech kol a novou osmistupňovou samočinnou převodovkou. Hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 začínají na 6,8 l/100 km, respektive 177 g/km.**

Nová osmistupňová samočinná převodovka vznikla s cílem dále snížit spotřebu paliva a zajistit rychlé, avšak plynulé změny rychlostních stupňů. Obsluhuje se prostřednictvím otočného ovladače na středové konzole a pádel ruční volby rychlostních stupňů pod volantem. Je naladěna s ohledem na očekávání evropských řidičů a používá následující adaptivní funkce:

  • Adaptivní časování řazení, které zohledňuje individuální jízdní styl řidiče a tomu přizpůsobuje načasování změn převodových stupňů. Systém dokáže rozeznat jízdu do kopce i z kopce nebo průjezd ostrou zatáčkou a podle toho nastavit vhodný převodový stupeň pro plynulou a příjemnou jízdu;
  • Adaptivní kvalita řazení, upravující tlak spojek s cílem dosáhnout co nejjemnější změny převodového stupně na základě údajů o vozidle a prostředí, v jakém se pohybuje. Tato technologie také reguluje plynulost řazení v závislosti na jízdním stylu řidiče.

Motor 2.0 EcoBlue je vždy vybaven technologií Auto Start-Stop. Vedle varianty bi-turbo bude v novém Edge k dispozici rovněž v následujících kombinacích:

  • Varianta o výkonu 110 kW (150 k) s osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem předních kol. Hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 začínají na 5,8 l/100 km, respektive 153 g/km. Tato motorizace bude pro český trh dostupná v polovině roku 2019
  • Varianta o výkonu 140 kW (190 k) se šestistupňovou manuální převodovkou a inteligentním pohonem všech kol. Hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 začínají na 5,8 l/100 km, respektive 152 g/km

Adaptivní řízení Ford nepřetržitě přizpůsobuje převod řízení rychlosti jízdy. Díky tomu se nový Ford Edge lépe ovládá při nízkých rychlostech a příjemněji se řídí na dálnici.

Široká nabídka variant

Nový Ford Edge bude evropským zákazníkům nabízen jako luxusní model Vignale, stylový Titanium a velkoryse vybavený Trend, popřípadě jako sportovně stylizovaný Edge ST-Line.

S inovovaným designem přichází širší přední maska, jejíž povrchová úprava se liší v závislosti na stupni výbavy. Sériově dodávané LED světlomety a LED zadní svítilny lze na přání doplnit adaptivní funkcí. Upravená kapota motorového prostoru zdůrazňuje široký a pevný postoj vozu.

Stylový Edge Titanium podtrhuje vzhled exteriéru 19palcovými koly z lehké slitiny, chromovanými střešními ližinami a sportovním střešním spoilerem. Má také podsvícené prahové lišty.

Poznávacími znaky nového Fordu Edge ST-Line jsou spodní partie dveří, blatníků a prahů v barvě karoserie, maska chladiče v černém provedení, prémiová lakovaná kola z lehké slitiny (sériově v rozměru 20 palců, na přání 21“) a dvě chromované koncovky výfuku. Uvnitř tento model nabízí sedadla čalouněná kombinací kůže a prémiového veluru, materiálu Miko®-Dinamica, volant potažený perforovanou kůží a hlavici řadicí páky s červenými švy (ve vozech s manuální převodovkou). Model Edge ST-Line má také sportovně naladěný podvozek.

Nový Edge Vignale kombinuje moderní design s tradičním řemeslným zpracováním. K jeho specifickým detailům patří chromované rámečky předních mlhových světel, maska Ford Vignale s charakteristickým šestiúhelníkovým vzorem a dvacetipalcová kola z lehké slitiny. Sedadla a dveřní výplně jsou čalouněny kůží Windsor se šestiúhelníkovým vzorem ozdobného prošívání. Kůže se objevuje rovněž na středové loketní opěrce a palubní desce.

Více než pětina všech vozů Ford prodávaných dnes v Evropě spadá do kategorie SUV. Nabídku SUV značky Ford pro evropský trh tvoří vedle velkého Edge také kompaktní EcoSport a střední Kuga. Odbyt SUV Fordu v říjnu meziročně vzrostl o 19 procent. Od uvedení modelu Edge na evropské trhy v roce 2016 si tento model pořídilo již více než 34 000 zákazníků.***

Android a Android Auto jsou registrované ochranné známky Google Inc.

FordPass Connect je výbava na přání. Zabudovaný modem bude připojen při předání vozu zákazníkovi. Tato technologie je na vybrané trhy uváděna v průběhu roku 2018, další trhy včetně České republiky budou následovat v roce 2019.

Služba Live Traffic je bezplatná první dva roky od pořízení nového vozu Ford vybaveného systémem SYNC 3 s navigací. Po uplynutí této lhůty podléhá licenčnímu poplatku.

Wi-Fi Hot-spot (až 4G) zahrnuje bezplatné zkušební období čerpání dat, které začíná okamžikem aktivace a vyprší na konci třetího měsíce nebo po vyčerpání 3 GB dat, podle toho, co nastane dříve. Poté je vyžadován datový tarif u společnosti Vodafone. Nabídku tarifů a podrobnosti naleznete na webových stránkách Vodafone. K využívání zabudovaného Wi-Fi Hot-spotu ve vozech Ford modelového roku 2018 je zapotřebí příslušný hardware a aktivní datový tarif. Datové pokrytí a služby jsou v některých oblastech nedostupné. Možnosti a podmínky využívání služby závisejí také na znění vaší smlouvy s operátorem.

* Pouze v zemích, kde to umožňuje legislativa

** Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 byly naměřeny dle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EC) 692/2008 v aktuálním znění. Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 se vztahují na daný model, nikoliv na konkrétní kus. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců. Vedle konstrukčních vlastností vozu ovlivňuje skutečnou spotřebu paliva také jízdní styl řidiče i další netechnické faktory. CO2 patří k nejvýznamnějším skleníkovým plynům, které způsobují globální oteplování.

Od 1. září 2017 se typové schválení některých nových automobilů řídí procedurou WLTP (World Harmonised Light Vehicle Test Procedure) dle (EU) 2017/1151 v aktuálním znění. Jedná se o nový, realističtější způsob měření spotřeby paliva a emisí CO2. Od 1. září 2018 WLTP zcela nahradí dosud používaný cyklus NEDC (New European Driving Cycle). Během přechodného období budou hodnoty zjištěné dle WLTP vztahovány k NEDC. V důsledku změny metodiky měření se objeví určité rozdíly oproti dříve udávaným hodnotám spotřeby paliva a emisí CO2. To znamená, že stejný vůz může dle nové metodiky vykazovat jiné hodnoty než dříve.

*** Ford of Europe obvykle zveřejňuje výsledky z 20 tradičních evropských trhů, na nichž je zastoupen prostřednictvím svých národních prodejních organizací. Jsou to Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Datum zveřejnění

7.12.2018

Zdroj informací

Ford

Fotogalerie

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.3817 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál