Úžasný rok pro SEAT

Úžasný rok pro SEAT

Rok 2018 byl pro SEAT výjimečný. Uplynulých 12 měsíců přineslo zrození značky CUPRA, první samostatné dílčí značky společnosti SEAT, a uvedení modelu Tarraco, nové vlajkové lodi značky, na trh. Letošní rok začal rekordními výsledky a společnost SEAT očekává, že i na konci prosince se bude moci pochlubit historicky nejvyššími ukazateli prodeje. Projekty, které jsou realizovány například v Alžírsku nebo Číně, jsou dalším krokem v realizaci strategie internacionalizace značky, která působí již ve více než 80 zemích.

SEAT navíc v roce 2018 s nejvyšším úsilím realizoval významné projekty v oblastech digitalizace a konektivity. V neposlední řadě získal SEAT v letošním roce více než 60 ocenění za nejrozmanitější podnikové iniciativy a výjimečné vlastnosti svých vozů. Do historie společnosti SEAT se rok 2018 zapíše následujícími 18 milníky:

Rostoucí ukazatele

SEAT vstoupil do letošního roku s nejlepšími výsledky ve své historii. V roce 2017 dosáhl jeho zisk po zdanění 281 milionů eur. SEAT kromě toho prodal 470 000 vozidel a jeho výnosy z prodeje přesáhly hranici 9,5 miliardy eur. Finanční výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku pokračují v uvedeném pozitivním trendu. Společnost navíc podle očekávání uzavře letošní rok s historicky nejlepším výsledkem v oblasti prodeje, protože již v listopadu se jí podařilo s 492 300 dodanými vozidly překonat objem prodeje za celý loňský rok.

Ave, Tarraco!

SEAT představil dlouho očekávaný model Tarraco, největší SUV společnosti, ve městě Tarragona, od něhož převzala nová vlajková loď značky své označení. Název modelu byl poprvé vybrán na základě hlasování veřejnosti v rámci iniciativy #SEATseekingName. Finálového kola hlasování se zúčastnilo více než 146 000 fanoušků značky. Tarraco završuje produktovou řadu v segmentu SUV, kterou tvoří společně s modely Ateca a Arona. Výroba modelu Tarraco byla zahájena ve Wolfsburgu v polovině října. První vozidla budou předána zákazníkům na začátku roku 2019.

CUPRA, zrození jedinečné značky

CUPRA je vrcholným vyjádřením sportovního ducha značky SEAT. CUPRA byla představena jako nová značka s vlastním jedinečným charakterem, jímž oslovuje fanoušky motorismu a všechny zákazníky, kteří hledají originální, sofistikovanou, vášnivou a sportovní značku. První model, CUPRA Ateca, je nabízen v prodejní síti od října. CUPRA vyvíjí také závodní cestovní elektromobil, který pokládá základy pro nový seriál závodů cestovních vozů eTCR, jehož první sezona se za účasti různých značek uskuteční v roce 2020.

Posílení vrcholového managementu

Dr. Herbert Diess, předseda představenstva koncernu Volkswagen, byl v červnu jmenován předsedou správní rady společnosti SEAT. Kromě toho převzal předseda představenstva Luca de Meo od července funkci předsedy správní rady společnosti Volkswagen Group España Distribución, a stal se tak nejvyšším představitelem koncernu Volkswagen ve Španělsku.

Ni hao, Číno

Volkswagen Group China, SEAT a JAC uzavřely partnerství pro urychlení vývoje elektrické mobility v Číně. Společnosti podepsaly v roce 2018 v Berlíně a Madridě dvě strategické smlouvy. SEAT se tak stal partnerem ve společném podniku JAC Volkswagen. Značka SEAT bude uvedena na čínský trh v roce 2021 a tři smluvní partneři budou spolupracovat na elektrifikaci vozidel SEAT. Základy pro výstavbu nového výzkumného a vývojového centra v městské prefektuře Che-fej byly již položeny.

Zaměření na Afriku

Koncern Volkswagen pověřil společnost SEAT vedením všech aktivit směřujících k růstu v severní Africe. SEAT podpořil svůj růst v Alžírsku montáží modelů Arona, Leon (včetně verze CUPRA) a Ateca společně s modelem Ibiza v závodě koncernu Volkswagen v Relízánu. Od slavnostního otevření závodu v roce 2017 v něm bylo smontováno více než 60 000 vozidel Volkswagen Golf, Polo, Tiguan, Passat a Caddy, Škoda Octavia, Rapid a Fabia, Audi A3 a Q2 a SEAT Ibiza, Arona, Leon a Ateca.

SEAT v Norsku: několik kliknutí a můžete jet!

SEAT v rámci pokračující mezinárodní expanze zamířil v dubnu do Norska, které je referenční zemí v oblastech nových trendů a budoucí mobility. SEAT vsadil na internetový prodej, který umožňuje zákazníkům pořízení vozidla 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Jednoduchý design internetové prodejní platformy a její intuitivní používání umožňuje realizovat nákup vozidla během 10 minut pěti kliknutími myší.

Ještě širší síťové propojení vozu

SEAT byl průkopníkem integrace spolupracujícího navigačního systému WAZE. SEAT byl v letošním roce také první značkou, která do svých vozidel integrovala Shazam, mobilní aplikaci pro rozpoznávání hudby. Tento nový krok v oblasti konektivity byl završen v listopadu uvedením virtuálního hlasového asistenta Amazon Alexa ve Španělsku, Itálii, Francii, Velké Británii a Německu. Alexa umožňuje řidičům optimalizovat jejich čas za volantem a zjednodušit přístup k různým funkcím.

Anděl strážný, nulová nehodovost

SEAT představil v listopadu na světovém kongresu Smart City Expo v Barceloně další vývojový stupeň prototypu Cristobal, "anděla strážného", který je vybaven vyspělými bezpečnostními asistenčními systémy, jejichž úkolem je minimalizovat riziko nehody. Zdokonalený Cristobal je nyní vybaven technologií 5G, která umožňuje propojení vozidla s jeho okolím (chodci a infrastruktura městských ulic). Tato funkce je testována ve spolupráci se společností Telefónica.

Koloběžka SEAT

Společnost na výše zmíněném kongresu také předvedla novou elektrickou koloběžku SEAT eXS "powered by Segway", která je prvním krokem značky SEAT v realizaci strategie v oblasti mikromobility. Jejím cílem je uspokojit rostoucí poptávku po elektrické mobilitě na posledním úseku cesty ve městech.

Mobilita v pohybu

Vývojová laboratoř SEAT Metropolis:Lab Barcelona, založená na konci roku 2017, vyvíjí inovativní řešení pro zlepšování městské mobility. Mezi její první projekty patří iniciativa "Bus on Demand", jejímž cílem je zvyšování efektivity veřejné dopravy službou, která se přizpůsobuje požadavkům uživatelů. Další projekt se zaměřuje na sdílení jízd. Jeho aplikace propojuje uživatele, žijící ve stejné oblasti, a umožňuje jim společné pravidelné dojíždění do zaměstnání.

Respiro, sdílení automobilů v podání značky SEAT

SEAT oznámil na kongresu MWC (Mobile World Congress) založení nezávislé společnosti XMOBA, zaměřené na vývoj a testování nových chytrých služeb pro mobilitu. Tato dceřiná společnost prosadila převzetí průkopnického startupu Respiro, která v Madridu provozuje hodinovou půjčovnu automobilů se systémem úhrady za skutečné využívání služby. SEAT plánuje spuštění služby Respiro v dalších městech v horizontu několika let. Převzetí společnosti Respiro pomůže společnosti SEAT vstoupit do nových obchodních oblastí a diverzifikovat vlastní obchodní model.

Hola, Dr. Vollmere!

Dr. Christian Vollmer byl v březnu jmenován novým členem představenstva společnosti SEAT pro výrobu a logistiku. V této fázi digitální transformace a přechodu na principy Průmyslu 4.0 bude kromě dohledu nad výrobou ve všech výrobních závodech SEAT odpovídat také za realizaci iniciativ pro ochranu životního prostředí a řešení výzev budoucí mobility. Ještě před příchodem Dr. Vollmera byl jmenován nový ředitel závodu Martorell, jímž se stal Dr. Rainer Fessel.

25 let v Martorellu, 10 milionů vozů

Výrobní závod Martorell, srdce značky SEAT, oslavil v letošním roce své 25. výročí. V Martorellu pracuje přibližně 12 500 zaměstnanců, rozdělených mezi výrobu a centrálu společnosti. Během 25 let bylo v Martorellu vyrobeno více než 10 milionů vozidel 39 modelů a různých verzí. Výrobní závod Martorell je v současnosti vzorem v uplatňování principů Průmyslu 4.0 a zásadním způsobem přispívá k růstu zaměstnanosti a průmyslovému rozvoji. Mezi jeho silné stránky patří také mimořádná úroveň efektivity, trvalé udržitelnosti a ochrany životního prostředí.

Audi A1 "Made in Martorell"

Audi A1, nový sportovní kompaktní model, se od října vyrábí výhradně v závodě SEAT, odkud je vyvážen na všechny trhy, na nichž se prodává. Tento model tak pozitivně přispívá ke zvyšování exportu závodu Martorell, který již přesahuje 80 % výroby. Audi A1 je druhým prémiovým vozem, vyráběným ve Španělsku, po modelu Audi Q3, který rovněž sjížděl z montážní linky v Martorellu.

SEAT Ibiza, finalista soutěže "Car of the Year 2018"

SEAT Ibiza, největší ikona v nabídce značky SEAT, získal v roce 2018 řadu prestižních ocenění a dosáhl dalších úspěchů. Rok 2017 uzavřel ziskem titulu "ABC Best Car of the Year 2018", nejprestižnějšího ocenění ve španělském automobilovém průmyslu. Model Ibiza pokračoval na vítězné vlně i v letošním roce a mezi jeho největší úspěchy patří mimo jiné: postup do finálového kola soutěže "Car of the Year 2018", ocenění "Best Supermini" od časopisu What Car? ve Velké Británii, "Firmenauto des Jahres 2018" v Německu, "Citadine de Réference" od časopisu La Revue Automobile ve Francii, "Best Car of the Year 2018" v Katalánsku, "Best Cars 2018" od vydavatelství Motorpress Ibérica za nejlepší praktičnost nebo ocenění "Schibsted Motor Awards" pro nejlepší malý nebo kompaktní vůz.

První městské SUV na světě s pohonem na CNG

Pařížský autosalon se stal svědkem světové premiéry nového modelu SEAT Arona TGI, prvního městského SUV na světě s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG - Compressed Natural Gas) nebo benzin. SEAT navíc uzavřel partnerství se společnostmi Snam a AFGNV s cílem propagovat vozidla na zemní plyn a bioplyn v Itálii a Francii.

CARS, více než automobily

SEAT v roce 2018 oslavil první výročí zdravotního střediska CARS, s nímž se španělská společnost stala průkopníkem preventivních lékařských služeb a vzorem podniku, který dbá o zdraví svých zaměstnanců. Vědecká komise pro zdravý podnik ve společnosti SEAT navíc uskutečňuje studii MedCARS, jejímž úkolem je zjistit přínosy zdravého životního stylu pro zaměstnance a širokou veřejnost. Zdravotnické služby, které SEAT poskytuje všem svým zaměstnancům, využívá také více než 2000 zaměstnanců koncernu Volkswagen ve Španělsku.

Datum zveřejnění

2.1.2019

Zdroj informací

Porsche Česká republika s.r.o.

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.3176 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál