Zasněžené a zledovatělé silnice často vyžadují zvládání krizových situací

Zasněžené a zledovatělé silnice často vyžadují zvládání krizových situací

Začátek nového roku přinesl vydatné sněžení a teploty pod bodem mrazu, což komplikuje podmínky také na silnicích. Není to samozřejmě v zimních měsících nic neobvyklého, řidiči by proto neměli být překvapení a zejména nepřipraveni. Statistika počtu nehod za prvních čtrnáct dní roku 2019 je přesto varující. Je vidět, že mnozí řidiči si s krizovými situacemi vlivem sněhu či ledu na vozovce poradit neumějí.

Možnost tréninku přitom existuje, kurzy bezpečné jízdy řidičům nabízí řada výcvikových center po celé republice. Výjimkou není ani mostecký autodrom, který disponuje polygonem s výcvikovými plochami o rozloze13 hektarů. Díky svému vybavení a metodice výuky a výcviku patří k nejmodernějším areálům ve střední Evropě.

Společnost AUTODROM MOST nabízí kurzy přizpůsobené mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům či rodinám. Po teorii v učebně si při praktické výuce každý vyzkouší brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti. Z nabídky kurzů bezpečné jízdy si zájemci mohou vybrat zde.

„Kurzy jsou celoroční. V těchto dnech je tak jedinečná šance vyzkoušet si správné reakce na krizové situace způsobené nástrahami počasí v autentických podmínkách pod vedením zkušených instruktorů,“ upozornil vedoucí instruktor mosteckého autodromu Marek Kohoutek.
Na kluzké vozovce se prodlužuje brzdná dráha vozu. Řidič by měl proto podle Kohoutka snížit rychlost a zvýšit odstup od vozu jedoucího před ním až na tři vteřiny. Měl by také sledovat jízdní pruhy a dívat se do stran, aby při nutnosti okamžité reakce eliminoval časovou prodlevu.

Zimní podmínky vyžadují mnohem častěji i nouzové brzdění. „Platí při něm jediné pravidlo. Vyšlápnout spojku a tlačit na brzdový pedál největší možnou silou. Jen tak se docílí nejkratší brzdné dráhy. Platí to pro brzdění na všech površích, tedy na suchu, mokru či sněhu. U vozů s automatickou převodovkou nebo elektromobilů, které spojku nemají, se prostě jen vší silou brzdí. Automat si s tím poradí,“ zdůraznil Marek Kohoutek

Datum zveřejnění

25.1.2019

Zdroj informací

AUTODROM MOST a.s.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Nová dimenze regenerace

Váš dodavatel autodílů

Vyšel nový Autoservis

Autoservis 5-6/2019
Vyšlo nové číslo
magazínu Autoservis

Filtry pevných částic

Autoservis pro předplatitele

Autoservis - 5-6/2019

Filtry pevných částic

Nový magazín Autoservis - 5-6/2019. Nové číslo magazínu Autoservis nabízí pohled do blízké budoucnosti - jak bychom mohli vyrábět paliva, jak...

Autoservis - 3-4/2019

Moderní lakovací metody

Nový magazín Autoservis - 3-4/2019. Krásu auta podtrhují perfektní lak a elegantní kola - seznamte se s nejnovějšími trendy v těchto oblastech.

Autoservis - 1-2/2019

Budoucnost mobility - Jak se plánované změny projeví v autoservisech

Nový magazín Autoservis - 1-2/2019. O mobilitě budoucnosti mluví kdekdo, ale jen málokdo skutečně ví co to znamená, co z toho plyne z hlediska...

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.6131 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál