Spotřeba pohonných hmot loni vzrostla

Spotřeba pohonných hmot loni vzrostla

Spotřeba benzínu a nafty v Česku loni opět rostla. Na rozdíl od minulých let se ale mění trend a zvyšují se též prodeje benzínu. Potvrzují to údaje petrolejářů i odběry firem prostřednictvím tankovacích karet. Zatímco růst prodejů nafty ovlivňuje nákladní doprava, včetně zahraničních autodopravců, pro které je Česko tranzitní zemí, u benzínu je určující skladba aktivně využívaných vozidel. Podle Svazu dovozců automobilů v posledních letech výrazně ubylo nově registrovaných dieselů, protože rostl zájem o benzínové motory.

Celková spotřeba benzínu a nafty za rok 2018 dosáhla podle informací České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) objemu 8 003 miliard litrů. Rozhodující podíl na trhu zaujímá motorová nafta, a to 73,4 %. Zbylých 26,6 % tvoří automobilové benzíny. Celkový objem dodávek nafty na českém trhu tak loni v absolutních číslech dosáhl 5 877 miliard litrů, benzínu bylo dodáno 2 126 miliard litrů. Meziročně vzrostla spotřeba nafty o 1,1 % a benzínu o 0,2 %.

„Z dlouhodobého hlediska měla spotřeba automobilových benzínů v Česku již delší dobu klesající tendenci. V roce 2018 byla ve srovnání s rokem 2003 nižší dokonce o 731 milionů litrů, což představuje za 15 let 26procentní pokles,“ uvádí Václav Loula, odborný tiskový mluvčí ČAPPO. Zejména v meziročním srovnání let 2017 a 2018 ale můžeme pozorovat mírné oživení poptávky po automobilových benzínech. „Tento trend zastavení poklesu a oživení poptávky po benzínu se začíná projevovat od roku 2016. Mírný růst spotřeby automobilových benzínů v roce 2018 je důsledkem hlavně oživení ekonomiky a růstu HDP, ale i zvýšeného zájmu o nákup nových vozidel s benzínovým motorem,“ vysvětluje Václav Loula.

Obdobný trend potvrzují též data některých poskytovatelů tankovacích karet. „V odběrech benzínu a nafty u firem a podnikatelů jednoznačně dominuje nafta. V loni jsme však poprvé zaznamenali, že rychleji rostly odběry u benzínu, a to o 42 procent. Výtoč nafty rostla 30procentním tempem. Zajímavé je, že výrazně rostl zájem o prémiový Natural, jehož odběry se zvýšily o 70 procent,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „Největší podíl nafty na celkové výtoči jsme zaznamenali v roce 2017, a to 88,2 procenta. Od té doby její podíl pozvolna klesá. Loni to bylo 87,3 procenta a za první kvartál letošního roku už jen 86,1 procenta,“ dodává Damir Duraković.

U prodejů nafty hraje značnou roli spotřeba nákladní dopravy, a to nejen vozidel registrovaných v Česku, ale též tranzitní dopravy, která v tuzemsku tankuje. „U benzínu je pak určující skladba aktivně využívaných vozidel, jejich počet a spotřeba paliva. Do roku 2015 rostl podíl dieselů u osobních automobilů až na více než 43 procent, přičemž třeba Německo mělo v té době dokonce přes 50 procent nově registrovaných dieselů,“ upozorňuje Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů. „Poté však nastala změna a v ČR se podíl dieselů začal snižovat na současných přibližně 30 procent. Zájem o benzínové vozy tedy stoupal, což se pochopitelně mohlo projevit i ve spotřebě benzínu v Česku,“ dodává Josef Pokorný.

Datum zveřejnění

9.4.2019

Zdroj informací

Lukáš Pololáník

Výběr jazyka

Hledáme partnery

MotorCheckUP
Hledáme nové partnery
mezi odbornými autoservisy!

Unikátní službu pro Vaše zákazníky

Autoservis magazín

Autoservis pro předplatitele

Autoservis - 3-4/2019

Moderní lakovací metody

DOSTUPNÝ ZDARMA - Nový magazín Autoservis - 3-4/2019. Krásu auta podtrhují perfektní lak a elegantní kola - seznamte se s nejnovějšími trendy v...

Autoservis - 1-2/2019

Budoucnost mobility - Jak se plánované změny projeví v autoservisech

Nový magazín Autoservis - 1-2/2019. O mobilitě budoucnosti mluví kdekdo, ale jen málokdo skutečně ví co to znamená, co z toho plyne z hlediska...

Autoservis - 9-10/2018

Elektromobilita - Velké plány i nedůvěra

Nový magazín Autoservis - 9-10/2018. Politici rozhodli, že budoucnost dopravy je v elektromobilitě a spalovací motory nemají budoucnost. Co to ale...

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.4739 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál