Pohonné hmoty zlevňují

Pohonné hmoty zlevňují

Ceny paliv od přelomu května a června klesají. Například nafta stála v Česku v posledním květnovém týdnu podle statistik Evropské komise průměrně skoro 32,60 Kč/l, zatímco podle nejnovějších údajů z minulého týdne už to bylo 32 korun. V minulém týdnu rovněž výrazně poklesly plošné ceny paliv, v síti Shell i Eurooil pod 30 Kč/l. Petrolejářské společnosti je vyhlašují pro firemní zákazníky a bývají spolehlivým indikátorem dalšího vývoje, protože bezprostředně odrážejí změnu ceny ropy nebo kurzu koruny. Podle odborníků je hlavním důvodem zlevňování klesající cena ropy. Vyšší poptávka v létě, ale může ceny opět zvýšit.

Navzdory letní turistické sezóně, která obvykle tlačí ceny pohonných hmot nahoru, ceny benzínu i nafty od konce května klesají. Podle nejnovějších dat Evropské komise, které byly zveřejněny 20. 6., klesly ceny paliv v Česku za poslední 3 týdny průměrně o 60 haléřů za litr. „Průměrná cena Naturalu 95 byla v Česku v posledním květnovém týdnu 33,50 Kč/l, nafta pak stála 32,57 Kč/l. Aktuálně však ceny poklesly na 32,86 u benzínu a 32 korun u nafty,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež umožňuje využívat plošné ceny paliv i malým firmám a živnostníkům.

Ještě výraznější pokles můžeme vidět u tzv. plošných cen, které jsou každý týden vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky. „Plošné ceny bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Jakákoliv změna kurzu koruny nebo ceny ropy se zde promítne okamžitě, takže z jejich vývoje lze predikovat, kam se pohnou ceny na čerpacích stanicích. Ty totiž mají obvykle určitou setrvačnost,“ uvádí Damir Duraković. „V minulém týdnu klesla plošná cena nafty v síti Shell o korunu a 30 haléřů. Natural 95 zlevnil dokonce o 2 koruny a 30 haléřů. Plošné ceny nafty jsou aktuálně mírně pod 30 Kč/l, benzín je o korunu dražší,“ dodává Damir Duraković.

Příčinou zlevňování je podle odborníků hlavně levnější komodita. „Ceny klesají, protože klesají i ceny komodit na mezinárodním trhu a zároveň mírně posiluje koruna vůči dolaru. Nevíme, jak se bude mezinárodní trh nadále vyvíjet, ale zdá se, že v tuto chvíli není žádný důvod pro zásadní změnu,“ uvedl Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR.

„Cena ropy se koncem dubna vyšplhala téměř až k 75 dolarům za barel. V průběhu května a zejména na začátku června prudce zlevnila až na současných 60 dolarů za barel. Hlavní příčinou jsou geopolitická rizika, která vyvolávají obavu z poklesu poptávky po ropě. Výsledkem pak je se zpožděním pokles tuzemských cen pohonných hmot,“ vysvětluje František Táborský, ekonom Komerční banky. „V nejbližší době však očekáváme opětovný růst ceny ropy zpět k úrovním kolem 70 dolarů. Saudská Arábie začíná tlačit v rámci skupiny OPEC na snížení nabídky na trhu, a navíc se blíží letní sezóna, která žene ceny pohonných hmot nahoru,“ dodává.

Datum zveřejnění

23.6.2019

Zdroj informací

Axigon

Výběr jazyka

Nová dimenze regenerace

Váš dodavatel autodílů

Vyšel nový Autoservis

Autoservis 5-6/2019
Vyšlo nové číslo
magazínu Autoservis

Filtry pevných částic

Autoservis pro předplatitele

Autoservis - 5-6/2019

Filtry pevných částic

Nový magazín Autoservis - 5-6/2019. Nové číslo magazínu Autoservis nabízí pohled do blízké budoucnosti - jak bychom mohli vyrábět paliva, jak...

Autoservis - 3-4/2019

Moderní lakovací metody

Nový magazín Autoservis - 3-4/2019. Krásu auta podtrhují perfektní lak a elegantní kola - seznamte se s nejnovějšími trendy v těchto oblastech.

Autoservis - 1-2/2019

Budoucnost mobility - Jak se plánované změny projeví v autoservisech

Nový magazín Autoservis - 1-2/2019. O mobilitě budoucnosti mluví kdekdo, ale jen málokdo skutečně ví co to znamená, co z toho plyne z hlediska...

Facebook

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.5764 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál