Chybová hláška u oleje

Chybová hláška u oleje

Zavedení nového firemního softwaru v lednu se pro společnost LIQUI MOLY stalo zdrojem stálých problémů. Co mělo u německého specialisty na maziva a aditiva zajistit zjednodušení procesů a snížení nákladů, způsobuje nyní pravý opak a kazí pololetní bilanci. "Kdybychom byli kótováni na burze, musel bych vydat výstrahu kvůli snížení zisku", říká šéf společnosti Ernst Prost.

Software společnosti spravuje mimo jiné nákup, řídí výrobu, zpracovává zásilky a vystavuje faktury. Má proto pro prosperitu LIQUI MOLY klíčový význam. Předchozí software byl starý již několik desetiletí a narážel stále více na své limity. Proto byl software po mnohaletých přípravách ke konci roku vyměněn.

Namísto očekávatelných, menších problémů s náběhem však nastaly obrovské problémy, které trvají dodnes. Problémy, které mají přímý dopad na podnikání. "I přes podporu renomovaných softwarových firem se nám stále ještě nepodařilo vyrábět a dodávat na úrovni, kterou očekáváme a kterou naši zákazníci očekávají od nás", říká Ernst Prost.

U zákazníků to vede k oprávněné frustraci a hněvu. „Za celý můj profesní život jsem se ještě nikdy nemusel tak často svým zákazníkům omlouvat, jako v posledních šesti měsících. To, jaké aktuálně odvádíme výkony, mne hluboce mrzí", říká Ernst Prost. A vede to k významným vícenákladům, například kvůli kontejnerům, které mohou být naplněny zbožím pouze z poloviny, spedičním společnostem, které musí na nakládku čekat déle, než bylo plánováno, nebo kvůli letecké přepravě, když naléhavě potřebné zboží lodí nedorazí na místo včas. "Naši zákazníci za naše problémy nemohou, proto děláme vše, co je v našich silách, abychom dopady pro ně minimalizovali a přebíráme kvůli tomu mimořádné náklady." Tyto výdaje však nejsou konečné. "Obrovské náklady na výměnu softwaru jako takového každodenně rostou kvůli hledání chyb a odstraňování problémů."

To vše zanechává u obchodních čísel značné stopy. Ve srovnání s první polovinou roku 2018 tržby sice klesly jen lehce o 0,8 procenta na 259,6 milionu eur, a to pouze kvůli tomu, že množství zakázek nemohlo být plně zpracováno kvůli počítačovým problémům. Pololetní tržby však spadly o zhruba 30 procent na 11 milionů eur. "Nikdy jsem si nepomyslel, že by změna softwaru v roce 2019 mohla celou společnost takovým způsobem destabilizovat."

Společnost LIQUI MOLY byla dlouho hýčkána úspěchem: Rok za rokem vyšší tržby, vyšší zisky. Současná situace společnost nečekaně zasáhla. Díky vysoké výkonnostní úrovni to však znamená pouze propad zisků a zdaleka se nejedná o existenci ohrožující situaci. "Slepý aktivismus formou částečné nezaměstnanosti nebo snižování počtu pracovních míst se u nás konat nebude", říká Ernst Prost. "Držíme směr, nadále expandujeme, nadále zaměstnáváme nové lidi, nadále investujeme do nových produktů a nových trhů."

Takže žádná změna strategie a žádný úsporný kurs. Právě naopak: "Současné problémy nám ukázaly oblasti, do kterých budeme nyní investovat, abychom byli ještě lepší", říká Ernst Prost. Výstavba nového centrálního skladu by tak měla zjednodušit logistiku. "Bouře, kterou právě zažíváme, je mnohem silnější, než se předpovídalo. Vysoké vlny se tříští o naši loď, ten či onen námořník se namočí a některým pasažérům je špatně. Ale naše loď je schopna plavby na moři a není v nebezpečí. Tato bouře se brzy uklidní. Doufám, že společně s našimi softwarovými firmami počítačové problémy nejpozději do konce roku vyřešíme."

Datum zveřejnění

17.7.2019

Zdroj informací

LIQUI MOLY GmbH

Fotogalerie

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.3039 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál