AutoSAP se připojuje ke společné výzvě evropského autoprůmyslu proti „tvrdému“ brexitu

AutoSAP se připojuje ke společné výzvě evropského autoprůmyslu proti „tvrdému“ brexitu

Vzhledem ke skutečnosti, že Spojené království má opustit EU již na konci října, vyzval dnes evropský automobilový průmysl Spojené království a EU, aby se vyhnuly brexitu „bez dohody“. Přední organizace zastupující výrobce vozidel a náhradních dílů v celé EU - Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) a Evropská asociace dodavatelů automobilů (CLEPA), jakož i národní asociace, včetně Německé asociace automobilového průmyslu (VDA), Federace francouzských výrobců automobilů (CCFA) a Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT), společně zdůrazňují, že Brexit „bez dohody“ by měl zásadní negativní dopad na jedno z nejcennějších ekonomických aktiv Evropy. K této výzvě se připojuje také Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).

Bohdan Wojnar, prezident AutoSAP, varuje před následky „tvrdého“ brexitu pro český a především evropský automobilový průmysl: „Spojené království je pro český autoprůmysl významným obchodním partnerem, ať už z pohledu odbytu finálních výrobců na tamějších trzích, nebo také z pohledu dodavatelů, kteří své produkty dodávají do UK přímo i prostřednictvím dodávek do dalších exportních zemí, typicky např. do německých vozidel.

Brexit bez dohody je však především problémem pro úzce provázaný evropský trh, jehož úspěch v podobě růstu ekonomiky v jednotlivých zemích a jejich bohatství je na hluboké integraci a volném pohybu zboží a služeb založený. Zavedení celních tarifů a dalších regulací (např. odlišného přístupu k homologacím vozidel) povede k roztříštěnosti a celkovému oslabení evropského trhu ve světové konkurenci, což bude mít dopad jak na zpomalení růstu HDP, ale ve svém důsledku především na koncové zákazníky v podobě dražších vozidel. Sdružení automobilového průmyslu, zastupující 146 společností působících v Česku, se proto připojuje k aktivitě britské Společnosti výrobců a obchodu motorových vozidel (SMMT) a vyzývá čelní představitele Spojeného království a EU, aby jednáními předešli tzv. „tvrdému“ brexitu.“

* The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) je jedním z největších a nejvlivnějších obchodních sdružení ve Velké Británii. Zastupuje více než 800 společností působících v automobilovém průmyslu.

Datum zveřejnění

23.9.2019

Zdroj informací

AutoSAP

Výběr jazyka

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Page generated in 0.3857 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál