Zbraslav–Jíloviště ve znamení výročí Elišky Junkové

Zbraslav–Jíloviště ve znamení výročí Elišky Junkové

V pražské městské části Zbraslav v sobotu 5. září 2020 odstartuje již po třiapadesáté v novodobé historii jízda pravidelnosti do vrchu o pohár Elišky Junkové Zbraslav–Jíloviště. Letos, kdy si připomínáme 120 let od narození královny volantu, bude i oslavou Elišky a jejího odkazu. Program je rozšířen také o neděli, kdy se bude konat výstava historických vozidel v Jílovišti. Slavnostní zakončení pak proběhne v Engine Classic Cars Gallery.

Závod Zbraslav–Jíloviště patří mezi naše nejstarší motoristické podniky. Poprvé ho tehdejší Klub českých automobilistů, předchůdce Autoklubu ČR, pořádal v roce 1908. Konal se vždy při příležitosti mezinárodního autosalonu v Praze a měl tak velmi důležitou roli v popularizaci motorismu. Start byl, stejně jako dnes, na zbraslavském náměstí, cíl na vrcholu kopce Cukrák nedaleko Jíloviště.

„Závod je součástí historie Autoklubu, stejně jako řada jmen slavných jezdců, kteří tady startovali. Jsme hrdí na to, že i v současnosti se můžeme podílet na uchování tradice Zbraslav–Jíloviště, konané dnes jako jízda pravidelnosti historických automobilů do vrchu. A poděkování určitě patří i našemu partnerovi, který podporuje veteránské hnutí, společnosti Toplac,“ připomněl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

V roce 1926 závod vyhrála Eliška Junková. Poslední předválečný ročník proběhl v roce 1931. „Trať v těch dobách lemovaly tisíce diváků, atmosféra byla úžasná. Když jsme závod po mnoha letech obnovovali, paní Junková nám věnovala putovní pohár, o který posádky dodnes soutěží,“ vzpomenul prezident pořádajícího Veteran Car Clubu Praha Václav Kafka. Klub obnovil tradici závodu v roce 1967.

„V letošním jubilejním roce 120. výročí Eliščina narození jsme se rozhodli ji připomenout vypsáním zvláštní kategorie pro dámy za volantem, ty nejlepší získají speciální poháry,“ uvedla ředitelka soutěže Marketa Profeldová.

Oproti minulosti končí jízda do vrchu Na Baních nad Zbraslaví. Původní trasu totiž protíná dálnice.  Letos po soutěžních jízdách se ale uzavře a historická vozidla po ní projedou do Jíloviště, kde budou vystaveny pro veřejnost. Zároveň si návštěvníci mohou v Jílovišti prohlédnout výstavu o Jaroslavu Hausmanovi a Elišce Junkové doplněnou o obrazy maestra Václava Zapadlíka a Jurije Ševčuka. Program zpestří divadelní hra věnovaná Elišce Junkové, hudba kapely Melody Boys a další vystupující. Celým programem bude provázet rozhlasový moderátor Petr Král.

V Jílovišti bude výstava vozidel pokračovat i v neděli ráno. V poledne veterány vyjedou po připravené trase přes Dobřichovice, Lety a Mořinu do Tuchoměřic. Slavnostní závěr proběhne v Engine Classic Cars Gallery, která je hlavním partnerem letošní jízdy Zbraslav–Jíloviště.

„Je nám ctí se podílet na této legendární akci, která připomíná hrdiny počátků motoristického sportu a krásu historických vozidel. Engine Classic Cars Gallery je jedinečné místo, kde se potkávají vzpomínky a sny. A připomínáním příběhů z minulosti jsme si s organizátory jízdy Zbraslav–Jíloviště velmi blízcí,“ řekl jednatel společnosti Engine Group Radek Pokorný.

Časový harmonogram Zbraslav–Jíloviště 2020

Sobota 5. září 2020

08:00 - 10:00     přejímka vozidel

10:00 - 13:00     výstava vozidel

13:00 - 16:30     jízdy do vrchu

16:30                   slavnostní vyhlášení Zbraslav

17:00                   přesun na Jíloviště

17:00 - 18:00     výstava vozidel Jíloviště

18:00                   slavnostní vyhlášení Jíloviště

doprovodný program - výstavy obrazů, modelů, ochutnávka vín

Neděle 5. září 2020

10:00 - 11:30     výstava vozidel Jíloviště, cukrárna Stáňa

11:30                   start  do vyjížďkové etapy

14:00                   návštěva Engine Classic Cars

15:30                   ukončení akce

Datum zveřejnění

31.08.2020

Zdroj informací

Autoklub ČR

Fotogalerie

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

AutoWeek

AutoTablet

Facebook

Výběr jazyka

Page generated in 0.2741 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál