Elektronická dálniční známka 2021

Elektronická dálniční známka 2021

Od 1. ledna 2021 začnou platit elektronické dálniční známky. Prvním prosincovým dnem bude oficiálně spuštěn jejich prodej například přes webové stránky https://edalnice.cz, v pobočkách České pošty a čerpacích stanicích Čepro nebo v samoobslužných kioscích. I když začátek platnosti elektronické dálniční známky je až od ledna, zahájení prodeje 1. prosince 2020 může být inspirací pro dárek pod stromeček.

„Zavedení elektronické dálniční známky Autoklub České republiky vítá. Využití moderní technologie v systému zpoplatnění užívání dálnic má vést k efektivnějšímu provozu, úspoře nákladů jeho administrace, pro samotné motoristy přináší zjednodušení pořízení a úhrady poplatku. V podstatě všechno lze vyřídit z pohodlí domova. V této době je to jedna z velice pozitivních zpráv. Jsme rádi, že se Česká republika tímto přidává k mnoha dalším státům, které mají stejný systém,“ uvedl manažer Road Safety Autoklubu ČR Libor Budina.

„Motorista, který má již vylepenou papírovou dálniční známku, nemusí zatím na nic spěchat. Jeho známka má platnost do konce ledna 2021. Vyplatí se mu tedy rozhodně známku zakoupit až s platností od 1. února 2021,“ vysvětluje Libor Budina.

Stačí zadat dobu platnosti - tedy na rok, 30 dní nebo 10 dní - registrační značku a vybrat datum začátku platnosti elektronické dálniční známky, případně uplatnit nárok na slevu v případně vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan. Už v letošním roce začala také platit další nová osvobození od dálničního poplatku pro automobily s pohonem na elektřinu nebo vodík či s hybridním pohonem nepřesahujícím emise 50 g CO2/km a také historická vozidla se zvláštní registrační značkou. Ovšem od 1. lewdna 2021 bude pro některá vozidla nutné podat oznámení o osvobození Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Některá budou osvobozena automaticky, díky elektronizaci systému totiž tato vozidla bude možné automaticky ověřovat přes registry státní správy. Pokud se vás toto osvobození týká, doporučujeme podrobně nastudovat web https://edalnice.cz.

Nejčastější osvobození se zajisté týká vozidel přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, a v tomto případě je osvobození automatické. Samozřejmě za podmínky, že je ve vozidle přítomen držitel průkazů ZTP nebo ZTP/P.

„Roční elektronická dálniční známka má nově klouzavou platnost, takže bude vždy platit celý rok - 365 dnů. Navíc ji můžete koupit v předstihu tří měsíců,“ upozornil Libor Budina.  Novinkou v uživatelském komfortu je automatické upozornění e-mailem nebo SMS zprávou na blížící se konec platnosti roční známky. 

O kontrolu se bude starat Policie ČR a Celní správa ČR pomocí kamer umístěných v jejich automobilech nebo na kontrolních branách. Kamery budou snímat registrační značky a bude automaticky docházet k ověřování platnosti elektronické dálniční známky, případně osvobození od poplatku. 

Dosud platí, že řidičům, kteří měli vylepen neplatný dálniční kupon nebo ho vůbec neměli, hrozila pokuta ve výši až 5000 Kč, ve správním řízení až 100 000 korun. S ohledem na to, že zákon o pozemních komunikacích neumožňuje, aby řidiče bez elektronické známky evidoval bezobslužný automatizovaný technický systém prostřednictvím stacionárních radarů , tak v praxi bude zatím muset přestupek odhalit a pokutovat hlídka Policie ČR při silniční kontrole jako je tomu doposud.

„Lze očekávat, že ministerstvo dopravy při nejbližší novelizaci zákona o pozemních komunikacích zahrne i sankcionování  porušení pravidla užití elektronické dálniční známky pod tzv. objektivní odpovědnost provozovatele vozidla. Stejně, jak to platí například při měření rychlosti radarem. Pokud v těchto případech vozidlo překročí nejvyšší povolenou rychlost, je za přestupek odpovědný provozovatel, jemuž je uložena pokuta,“ uzavřel Libor Budina. Sankce a způsob vymáhání tedy zůstávají nezměněny.

Jak je to se zpoplatněním dálnic v Evropě? S používáním papírových dálničních známek se setkáme už jen ve Švýcarsku a Slovinsku, v Rakousku lze zakoupit jak papírovou, tak i elektronickou. Pouze elektronickou dálniční známku mají v Bulharsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, na Slovensku, v Rumunsku a Lotyšsku. V mnoha ostatních státech jsou instalovány mýtné brány.

Datum zveřejnění

30.11.2020

Zdroj informací

Autoklub ČR

Výběr jazyka

Autobaterie pro každý vůz

AutoMax

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.6082 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál