Servind

Reálné testy EcoBest Challenge 2025 odhalují vývoj elektromobility

Reálné testy EcoBest Challenge 2025 odhalují vývoj elektromobility

V rámci EcoBest Challenge bylo hodnoceno 15 nových elektromobilů od 15 různých výrobců v reálném prostředí, v reálném provozu, v podobných a reprodukovatelných podmínkách. Prošly sedmi různými druhy testů a hodnocení, jejichž výsledky jsou pro uživatele elektromobilů nejzajímavější.

Zde je v abecedním pořadí 15 vozů, které porotci AutoBest testovali v rámci EcoBest Challenge 2025: Audi A6 Sportback e-tron Performance, BYD Dolphin Surf, Citroën ë C3, Dacia Spring, Fiat Grande Panda, Ford Puma, Hyundai Inster, Kia EV3 Leapmotor T03, Mini Aceman, Opel/Vauxhall Frontera, Peugeot e3008, Renault 5, Škoda Elroq a Tesla Model 3 LR.

EcoBest Challenge není srovnávací test ani test maximálního dojezdu nebo naopak o dynamický test ve stylu rallye, který by ověřil agilnost elektromobilů. EcoBest Challenge zveřejňuje výsledky měření shromážděné během testů a hodnocení založené na vlastních indexech a měřeních. Výsledky testů jsou k dispozici evropským uživatelům automobilů jako základ pro jejich rozhodovací proces.

Na základě údajů poskytnutých organizací AutoBest se uživatelé mohou rozhodnout, zda se cítí dobře s přechodem z tradičního na elektrické vozidlo a/nebo zda by vozidlo, které by si chtěli koupit, mohlo splňovat jejich skutečné potřeby. Unikátní metodologie testování v reálném provozu, kterou vyvinula a zdokonalila organizace AutoBest, byla certifikována nezávislou organizací Bureau Veritas.

Postupné zlepšování

Nejvýraznějším překvapením letošního roku je pravděpodobně Leapmotor T03, který dosahuje neuvěřitelný index EcoC1 (poměr mezi skutečným dojezdem a dojezdem podle WLTP) 109,43 %. To znamená, že jeho skutečný dojezd je podstatně vyšší než oficiální hodnota WLTP. To je v historii soutěže EcoBest Challenge unikátní.

Testy také odhalily zajímavá zlepšení v oblasti energetické účinnosti (index EcoC2 vyjadřující kolik km skutečného dojezdu poskytuje 1 kWh akumulátoru). Absolutním vrcholem byl vynikající výkon vozu Dacia Spring, který se může pochlubit ohromující efektivitou 8,17 km/kWh, což je historický rekord pro náš vlastní index EcoC2. Těsně za ním následoval Leapmotor T03 s 8,06 km/kWh. Další testovaný model dokázal ujet více než 7 km/kWh. Tři vozy s více než 7 km/kWh je další prvenství. Ještě před dvěma lety jsme informovali o tom, že šest vozů ze 14 dokázalo ujet víc než 6 km/kWh. To se nyní stalo normou. Letos se to nepodařilo pouze dvěma z 15.

Testy v roce 2025 také ukázaly, že pokrok není příliš homogenní. Mezi elektromobily neexistuje žádný absolutní, nesporný šampion. V sedmi kategoriích testů a indexů EcoBest Challenge bylo nejlepších pět různých modelů od pěti různých značek – dvakrát Audi, dvakrát Leapmotor, Kia, Dacia a Tesla.

Hlavní poznatky

V důsledku tohoto objektivního přístupu ukazují výsledky reálného dojezdu, že WLTP se ve srovnání s loňskými měřeními stává o něco realističtější a blíží se jízdě v reálném provozu. Vzhledem k tomu, že jeden z testovaných modelů dosáhl rekord v hodnocení EcoC1 a všechny ostatní byly lepší než v loňském roce. Zdá se, že oficiální test se stává realističtějším, a to ku prospěchu informací uživatelů automobilů.

Klíčový index organizace AutoBest s označením EcoC2, představený před čtyřmi lety, představuje klíčovou myšlenku energetické účinnosti elektromobilů. Jde jednoduše o to, kolik kilometrů skutečného dojezdu dokáže nabídnout 1 kWh kapacity akumulátoru konkrétního modelu.  Nejnižší index EcoC2 v testu byl 5,86 km/kWh, což je jasný pokrok oproti nejnižšímu indexu EcoC2 z předchozího roku 4,52 km/kWh.

EcoBest Challenge je jediným z nezávislých testů v Evropě, který měří co se děje poté, co indikátor stavu akumulátoru dosáhne 0. Všechny vozy jely do úplného vybití akumulátoru a poté až do konečného zastavení. Všechny vozy vykázaly dojezd mezi 3 a 36 km, nejlepší v tomto kritériu byl vůz Kia EV3. Letos žádné auto bezprostředně poté, co indikátor nabití akumulátor na přístrojovém panelu ukázal 0, nezastavilo. Ve srovnání s minulými lety tento test ukazuje méně rozmanitý rozsah s menšími hodnotami dojezdu. AutoBest doporučuje raději se nikdy nedostat do situace, kdy bylo nutné tuto rezervu používat.

Dalším zajímavým výsledkem testu EcoBest Challenge je energie potřebná k plnému nabití automobilů s naprosto vybitými akumulátory s indexem EcoC3. Všechna vozidla potřebovala víc energie, než je uváděná kapacita akumulátoru, a to mezi 5,9 a 21,3 %. Nejlepší v tomto kritériu je Audi A 6 Sportback e-tron, které vykazuje maximum energie přijaté z nabíječky.

Zkoumala se i dodatečná spotřeba při nabíjení

Část energie se ztrácí při transformaci ze střídavého proudu na stejnosměrný a část energie napájí všechny systémy automobilu používané k nabíjení, zejména měnič, ale také software, zásuvku a vše související s procesem. Energie se také používá k chlazení akumulátoru během procesu. Tato energie se zvyšuje při rychlém nabíjení, zejména v horkých klimatických podmínkách. Určité ztráty mohou generovat také stav akumulátoru a typ nabíječky.

V rámci svého neustálého zlepšování AutoBest vloni přidal index EcoC4, klíčový parametr pro hodnocení skutečné účinnosti elektromobilů. Měří kolik kilometrů auto ujede na 1 kWh, přičemž se bere v úvahu nikoli nominální čistá kapacita akumulátoru, ale celkové množství energie dodané nabíječkou k jeho nabití, protože řidič platí za energii včetně těchto doplňkových kWh. Nejlepší hodnotu indexu EcoC4 dosáhl Leapmotor T 03 s hodnotou 6,89 km na skutečně nabitou 1 kWh.

Měřili jsme procesy rychlého nabíjení AC a DC s velkou přesností pomocí 22 kW AC stanic a 350 kW DC stanic, které dodávaly maximální nabíjecí výkon pro všem testovaným vozům. Také jsme změřili čas potřebný pro proces nabíjení.

Před dvěma lety jsme zaznamenali rekord pouhých 4 minut pro Hyundai Ioniq 6. V letošním testu je 6 minut potřebných pro Audi A6 Sportback e-tron lepší výsledek než 7 minut vloni nejlepšího vozu Kia EV9. Je však také důležité zdůraznit skutečnost, že v loňském roce byl nejdelší čas pro rychlé nabití 100 km 18 minut oproti 32 minutám v roce 2025. Maximální nabíjecí výkon každého vozu určuje tento čas a čím menší je vůz, tím menší má nabíjecí výkon.

S AC jsme akumulátory nabíjeli od 0 do 100 %. S DC se proces nabíjení pohyboval mezi 20 % a 80 % kapacity akumulátoru, což je nejčastěji doporučovaný cyklus pro toto nabíjení. Doba potřebná k nabití na 100 km je průměrem celého procesu nabíjení. Rychlost nabíjení během DC rychlého procesu není lineární. AutoBest má k dispozici všechny grafy průběhu nabíjení, které jsou součástí dat dostupných na vyžádání.

EcoBest Challenge podporují techničtí partneři

EcoBest Challenge 2025 s podporou vydavatelství Quattroruote je prvním a jediným certifikovaným evropským nezávislým testem běžných elektromobilů v reálném provozu, který je navržen tak, aby odhalil jejich skutečné ekologické vlastnosti. Zůstává jediným testem tohoto druhu s transparentním, neutrálním a vyváženým přístupem. Výsledky vycházejí z konzistentní metodiky testování aplikované identicky na všech 15 vozech. Tato metodika je inspirována praktickými potřebami a jízdními zvyklostmi většiny evropských motoristů, které vycházejí z jejich každodenních zvyklostí při dojíždění.

Při realizaci testů se organizace AutoBest mohla spolehnout na

- logistickou a technickou podporu italského automobilového časopisu Quattroruote

- podporu společnosti Motorola pro mobilní zařízení

- odborné znalosti a vybavení společnosti E-GAP pro mobilní nabíjení po vybití akumulátorů na konci testu.

- aplikaci PKC Power Check Control pro měření dat vozů vyvinula italská společnost Power Cruise Control, aplikace.

Vybírány jsou pouze nové oblíbené elektromobily se standardní vstupní cenou pod 65 000 eur bez daní a pobídek na evropských trzích.

Ročník 2025 získal již potřetí certifikaci Bureau Veritas, což je globální uznání za skutečnou, komplexní, konzistentní a inovativní metodologii používanou při testování elektrických vozidel v reálných dopravních podmínkách a objektivní hodnocení jejich ekologických vlastností v reálném provozu.

Datum zveřejnění

10. 07. 2025

Zdroj informací

AutoBest

Foto: AutoBest

Fotogalerie

Výběr jazyka

BILSTEIN

Facebook

Naše Projekty - Oldtimer

Oldtimer< /

AutoWeek

Page generated in 0.3211 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál