Pandemie otřásla leteckým průmyslem

Pandemie otřásla leteckým průmyslem

Pandemie zcela proměnila leteckou přepravu zboží. Omezení letů s cestujícími významně snížilo kapacitu přepravních společností. V důsledku toho dochází ke zdražování a prodlužování termínů pro leteckou dopravu. Problémy s přepravou řeší zejména dovozci zboží se specifickými podmínkami, jakým jsou například akumulátory.

Aktuální pandemická situace se promítá do mnoha aspektů ekonomiky. Rok po propuknutí globálního šíření onemocnění covid-19 a drastickém omezení přepravy osob tuzemští prodejci stále registrují nedostatečnou kapacitu letecké dopravy zboží. Lety s cestujícími totiž vykrývaly velkou část letecké nákladní přepravy.

„Pandemie zatřásla leteckým průmyslem naprosto zásadně. Pasažérské lety se téměř neoperují, tudíž se velkým způsobem snížily nejen kapacity na přepravu leteckého carga, ale i alternativy pro routing, tedy směřování zásilek do cílových destinací. To má samozřejmě negativní vliv i na tranzitní čas, který se prodlužuje, a zvyšující se cenu. Dopravci tak oproti minulosti operují zejména s nákladními letadly, takzvanými freightery,“ vysvětluje manažer leteckého importu společnosti DSV Zdeněk Hamouz.

Problém se netýká jen přesoceánské dopravy, protože situaci komplikuje i dočasné rušení některých vnitrokontinentálních letů. Ty totiž byly v minulosti využívány jako alternativa ke kamionové přepravě. Omezení leteckých linek tak snižuje kapacitu a možnosti alternativních řešení. To vede ke zvýšenému objemu zboží na hlavních světových letištích, kde jsou přetížené terminály, což opět negativně ovlivňuje rychlost odbavení a následné dopravy zboží.

Problémy s leteckou dopravou v pandemii potvrzují i tuzemští prodejci. „Běžně trvá doručení zásilky leteckou dopravou čtyři až šest dní. Nyní jsme na poslední leteckou zásilku čekali pět týdnů,“ uvádí Radim Tlapák, ředitel internetového ochodu BatteryShop.cz, který nabízí akumulátory do různých typů mobilních zařízení.

Specifické podmínky pro nebezpečné zboží

Situace je ještě komplikovanější v případě zboží, které nemůže být přepravováno jako běžné zásilky, což jsou například akumulátory. Ty totiž Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA v roce 2013 zařadila do kategorie nebezpečného zboží. Akumulátory je tak možné přepravovat pouze v limitovaném množství a za specifických podmínek, což zvyšuje náklady na přepravu. Je například definován počet akumulátorů v jednom balení a zásilky musejí být speciálně označeny.

„Přepravu letadlem jsme využívali s ohledem na rychlost dodávek. Letecká doprava akumulátorů je však kvůli legislativním podmínkám několikanásobně dražší než lodní. Vzhledem k tomu, že se termíny dodání výrazně prodlužují, rozhodli jsme se po dobu dalšího trvání pandemie od letecké dopravy upustit a zaměříme se pouze na lodní přepravu,“ vysvětluje novou strategii Radim Tlapák z obchodu BatteryShop.cz a doplňuje, že námořní doprava vyžaduje kvůli delším lhůtám přepravy lepší plánování dodávek zboží.

„I přesto, že letecká doprava čelí problémům, stále zůstává nejrychlejším způsobem dopravy zboží. Námořní doprava je vzhledem k dlouhému tranzitnímu času přepravy variantou pouze pro některé klienty. Jako alternativní řešení pak nabízíme přepravu po železnici, u níž poměr cena versus výkon stojí přesně mezi leteckou a námořní dopravou,“ upozorňuje Zdeněk Hamouz ze společnosti DSV. Tranzitní čas do Evropy například z východní Asie, kde se nachází většina námořního průmyslu, činí běžně jeden měsíc.

Datum zveřejnění

24.3.2021

Zdroj informací

BatteryShop.cz

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2502 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál