Servind

Jedinečné Bentley EXP 100 GT přináší nový pohled na budoucnost cestovních vozů

Jedinečné Bentley EXP 100 GT přináší nový pohled na budoucnost cestovních vozů

Společnost Bentley Motors v britském Crewe, sídle značky Bentley, oslavuje 100 let od svého založení a odhaluje představy o budoucnosti luxusní mobility. Bentley EXP 100 GT je fyzickým zhmotněním budoucnosti značky Bentley a novým pohledem na Grand Tourery příštích let.

Koncepční vůz Bentley EXP 100 GT nezůstává u pouhé mobility a klade si za cíl znásobit zážitky majitele během cestování, ať již řídí sám nebo předá kontrolu vozidlu.

Bentley EXP 100 GT vychází z ryzí genetické výbavy značky Bentley a inspiruje se jejími detailními znalostmi přání inteligentních a progresivně smýšlejících zákazníků. Stylisticky nádherný vůz pojímá umělou inteligenci (Al) jako prostředek potvrzující roli vozidla coby místa k vytváření, vychutnávání a zaznamenávání mimořádných zážitků a emocí člověka.

Bentley EXP 100 GT jako vůz navržený zcela od počátku a využívající výhod čistě elektrické platformy ukazuje nový pohled na Grand Tourery našeho světa v roce 2035. Toto je svět sdílených luxusních zážitků, kdy si cestující s řidičem mohou stejnou měrou vychutnávat každou mimořádnou cestu. Nepřehlédnutelný vzhled s pozoruhodnými vnějšími rozměry připomíná řadu historických cestovních vozů Bentley, ale současně přenáší tyto charakteristické znaky luxusu do budoucnosti. Výsledkem je budoucí vize odpovídající postavení značky Bentley coby celosvětově nejvyhledávanějšího dodavatele luxusních vozů.

Pečlivě tvarovaná kabina zprostředkuje povrchy nesmírně příjemné na dotek, a pomáhá tak vytvořit harmonickou atmosféru, navrženou pro vrcholný pocit pohody každého z cestujících. Ruku v ruce s tím jde jedinečná technologie umělé inteligence, označovaná jako ‚Osobní asistent Bentley‘ a napomáhající znásobit zážitky posádky na palubě tohoto cestovního vozu.

Klíčovou součástí zkušeností spojených s modelem Bentley EXP 100 GT jsou i trvale udržitelné inovace. Vůz byl navržen tak, aby zprostředkoval užší kontakt s vnějším světem – k tomu napomáhá i promyšlená kombinace materiálů, jako je např. 5000 let staré říční dřevo s obsahem vyluhované mědi (‚Riverwood‘); lak karoserie v odstínu ‚Compass‘, vyrobený z recyklovaných rýžových slupek; 100% organický textil s texturou kůže a využitím vedlejších produktů při výrobě vína; vlněné koberečky z materiálu pocházejícího z britských farem; a povrchy kabiny zkrášlené vyšívanou bavlnou – to vše je základem trvale udržitelného budoucího luxusu a přispívá k rozšířené realitě cestovního vozu budoucnosti.

Komentuje Adrian Hallmark, předseda představenstva a ředitel společnosti Bentley Motors: „Při příležitosti našeho stého výročí prezentujeme vizi budoucnosti naší značky, kterou je Bentley EXP 100 GT – moderní a rozhodný Grand Tourer, navržený s cílem ukázat, že budoucnost luxusní mobility je stejně inspirující a ctižádostivá jako v posledních 100 letech.

Bentley tradičně zkrášluje a obohacuje každou jednotlivou cestu i život každého jednotlivého člověka, jenž cestuje v některém z našich vozů nebo má tu čest podílet se na vzniku našich mimořádných produktů. A tak tomu bude i do budoucna.“

Ředitel pro design Stefan Sielaff uvedl: „Bentley EXP 100 GT představuje typ vozidla, které chceme v budoucnu vyrábět. Tento automobil, podobně jako ikonické vozy Bentley z naší historie, reaguje na emoce cestujících a pomáhá jim vychutnávat si a chránit vzpomínky na vskutku mimořádné cesty, na které se vydávají.“

Bentley EXP 100 GT, jakožto inspirující spojení jízdních schopností, technologií a řemeslného zpracování, zhmotňuje nádherné, pohlcující a emotivní zkušenosti.

Luxus nad rámec mobility

Bentley EXP 100 GT mění definici vozu, z nějž vytváří prostor pro mimořádné a emotivní zážitky člověka – s potenciálem jej obohacovat a inspirovat. Vize automobilky Bentley zahrnuje představy o cestování v budoucnosti a staví na 100 letech zkušeností v oblasti designu a řemeslného zpracování luxusních vozů, aktuálně oslavovaných po celém světě při příležitosti stoletého výročí značky.

Elegantní a současně atletické vnější tvary vozu Bentley EXP 100 GT zkoumají možný budoucí směřování designu uvedené značky. Zahrnují nezaměnitelnou genetickou výbavu tohoto výrobce a prezentují okamžitě rozpoznatelné rysy Bentley. Na slavné modely dávné minulosti poukazují výrazné zadní boky jako u proslulého modelu R-Type Continental, kulaté světlomety zasahující do masky chladiče s připomínkou slavného modelu Bentley Blower nebo dlouhá graciézní karoserie.

Tento Bentley však směřuje do budoucnosti. Bentley EXP 100 GT, vyrobený z lehkého hliníku a uhlíkových vláken, svými rozměry 5,8 m na délku a bezmála 2,4 m na šířku vypovídá o nefalšovaném luxusu. Ten je ještě stvrzen různými dekorativními prvky zhotovenými z mědi a hliníku, tedy přírodních udržitelný materiálů, které připomínají volbu materiálů zakladatele W.O Bentleyho, kdy vyráběl slitinu pro proslulé písty motoru BR1 Aero, jenž sehrál zásadní roli v divadelních představeních na obloze první světové války.

Přední dveře o šířce dva metry se vyklápějí směrem ven a nahoru ve prospěch co nejsnazšího nastupování. Po úplném otevření ční do výšky bezmála tří metrů, a tak i samotný příjezd vozidla působí jako malá událost.

Při výrobě nového laku ‚Compass‘ se uplatnil speciální barevný pigment ‚Colourstream‘, jenž odráží nádherné spektrum podzimních barev a pyšní se trvalou udržitelností a šetrným přístupem k životnímu prostředí. Uvedený pigment se vyrábí synteticky z popela rýžových slupek, jinak škodlivého vedlejšího produktu při zpracování rýže, recyklovaného pro výrobu vozu Bentley EXP 100 GT s cílem omezit množství skládkovaného odpadu.

Působivé osvětlení exteriéru Bentley EXP 100 GT je stejnou měrou dynamické jako pozoruhodné. Ústředním bodem je elegantní osvětlená maska chladiče a figurka okřídleného B, aktivující se s příchodem majitele k vozidlu, stejně tak jako paprsky světla pohrávající si napříč celou maskou chladiče a skrz figurku i podél hřebene uprostřed kapoty motoru až do samotné kabiny. Vůz tak doslova ožívá.

Na zádi na víku zavazadelníku pak zaujme část ve tvaru podkovy, kterou tvoří 3D OLED obrazovka, jejíž světelné efekty jsou sladěny se zadními světly.

Uvnitř luxusního kokpitu pak mistři řemesla Bentley posunuli ruční zpracování materiálů na dosud nevídanou úroveň a nastolili nová srovnávací měřítka prémiových interiérů.

Nejjemnější přírodní materiály, jako např. dřevo, kůže a sklo, harmonicky splývají se světlem, čímž vytvářejí jedinečné prostředí interiéru na podporu fyzického i psychického pohodlí celé posádky.

Celý prostor ručně vyráběné kabiny Bentley EXP 100 GT vyplňují vytříbené materiály. Například vyšívané vzory na textilu a kůži z udržitelných zdrojů doplňují vzory textury na dřevěné dýze, vyrobené ze samovolně padlých stromů. Tyto tradiční a na dotek příjemné materiály propojují cestující s pravým přírodním dřevem kolem dokola.

Obecný designový motiv hladce pokrývá všechny povrchy i díky nepostřehnutelným spárám mezi různými materiály – dřevem, kůží a vlnou. Uvedené materiály jsou hladce spojeny prostřednictvím designu, harmonicky navazujících vzorů i tvarů, textur a barev. Sklo plynule přechází v kov, dřevo a kůži.

Světlo je základem života a v případě Bentley EXP 100 GT se přivádí zvenčí prostřednictvím inovativní skleněné střechy, do níž jsou vsazeny hranoly, které pohlcují světlo a přenášejí jej do kabiny pomocí optických vláken. Použití přirozeného světla z okolí v kombinaci se světlem umělým je samo o sobě novým přístupem ke zvýšení celkové pohody na palubě vozu.

Uprostřed hlavního ovládacího panelu trůní tzv. Osobní asistent Bentley, zhmotněný podsvíceným křišťálem z anglického hrabství Cumbria. Ambientní osvětlení v kabině lze rovněž upravovat k nastolení konkrétní nálady nebo v návaznosti na okolní prostředí; k vytvoření dalších efektů pomáhá video mapping na obklady, např. výplně dveří.

Chytrá a adaptabilní biometrická sedadla lze nastavit třemi různými způsoby v závislosti na tom, zda vlastník řídí sám nebo využívá režim autonomní jízdy. Pomocí biometrických senzorů se monitoruje teplota, poloha pasažéra a podmínky prostředí ve snaze nabídnout vrcholnou dávku pohodlí za všech podmínek.

Osobní asistent Bentley předvídá potřeby cestujících, a dokáže dokonce zvyšovat míru pohodlí díky poznatkům o majiteli. Například reaktivní povrchy sedadel reagují na polohu pasažéra během jízdy a automaticky nabízejí lepší podporu, pokud zaznamenají, že je toho zapotřebí.

Bentley EXP 100 GT se však chlubí i dalšími biometrickými technologiemi po celé kabině, např. ke sledování pohybu očí a hlavy, či dokonce krevního tlaku. Vůz představuje budoucnost na míru utvářeného palubního pohodlí, dalece převyšujícího úroveň současných standardů moderních vozidel.

Inteligentní budoucnost cestování ve velkém stylu

Zážitky posádky na mimořádných cestách s Bentley EXP 100 GT znásobuje i Osobní asistent Bentley na bázi umělé inteligence. Tento propracovaný a inteligentní systém nastoluje měřítka cestovních vozů budoucnosti tím, že posádce zprostředkuje vysoce personalizované prostředí, postavené na pěti různých režimech s individuální charakteristikou: Enhance, Cocoon, Capture, Re-Live a Customise. Ke komunikaci s umělou inteligencí se používají gesta rukou před rozhraním tvořeným křišťálem z Cumbrie, které následně tyto intuitivní příkazy interpretuje.

Režim ‚Enhance‘ (Rozšířený) zpracovává signály z vnějšího prostředí – např. světlo, zvuky, pachy a kvalitu ovzduší – a nabízí ucelené zážitky z cestování na dlouhé vzdálenosti, včetně atmosféry jízdy v otevřeném voze, zde pod ochranným krytem ze skla.

Režim ‚Cocoon‘ (Zámotek) vytváří ochranný prostor, kdy spustí čištění vzduchu a zneprůhlední skla na ochranu soukromí; dále je zde režim ‚Capture‘ (Snímání), jenž zaznamenává zážitky zevnitř i zvenčí vozidla, a tyto se následně stávají součástí jedinečné historie vašeho automobilu.

Režim ‚Re-Live‘ (Opakované prožívání) přehrává vybrané epizody vaší unikátní cesty, zatímco v režimu ‚Customise‘ (Vlastní nastavení) se kombinují různé prvky uvedených režimů s možností individuálního nastavení řidičem nebo pasažéry.

Udržitelné inovace – Budoucnost značky Bentley

Bentley je toho názoru, že správným přístupem k inovacím je vyváženost: prioritou je zachování charakteru vnějšího světa i sebe samotného, zatímco účelné a intuitivní inovace zůstávají v zásadě spojeny s trvalou udržitelností.

Bentley EXP 100 GT disponuje funkcemi ošetřování vzduchu a zpracování zvuků způsobem podporujícím péči o sebe samotného i pocity pohody na palubě vozu. Celé posádce tak nabízí fyziologické prostředí prospívající zdraví a s důrazem na všímavost člověka.

Například v režimu ‚Capture‘ Osobního asistenta Bentley prostupuje do kabiny vnější prostředí, a zážitky na palubě tak připomínají cestování v otevřeném voze, avšak bez nutnosti stahovat střechu. Také dokáže posádku zahalit do ochranného obalu – zablokuje škodliviny a filtruje znečištěný vzduch ve městě.

Bentley EXP 100 GT disponuje pasivními i aktivními přívody v masce chladiče pro ochlazování hnacího řetězce a baterií sloužících jako zdroj výkonných elektromotorů tohoto vozu. Přebytečný vzduch je vzadu odváděn pryč od vozidla ve prospěch aerodynamiky.

Vzduch je před vpuštěním do kabiny ošetřen pomocí systému čištění vzduchu v zavazadlovém prostoru – dovnitř pak proudí přes aktivně řízené výdechy ventilace v přihrádce u zadních cestujících, resp. statické výdechy na panelu u předního spolujezdce. Vlnící se výdechy ventilace evokují dojem, jako by vůz žil a dýchal. Kvůli zachování stabilní kvality vzduchu v kabině se nepřetržitě monitoruje hladina CO2.

Bentley kromě zadržování venkovních pachů vyvinulo pro Bentley EXP 100 GT svoji vlastní unikátní vůni. Vůně navržená ve spolupráci s výrobcem parfémů 12.29, kladoucím důraz na etické zásady výroby, staví na bohatých tradicích značky Bentley a využívá santalovou silici a čerstvý mech.

Bentley EXP 100 GT rovněž dává cestujícím volnost v tom, do jaké míry se chtějí odpojit od vnějšího světa a v klidu přemýšlet, čímž současně posiluje všímavost a umožňuje posádce plně prožívat přítomnost. Jelikož jsme stále více připoutáni k obrazovkám nejrůznějšího druhu, tyto zážitky spojené s odpojením a uvolněním mysli se dnes stávají novou formou luxusu.

Otočné ovládací prvky zhotovené z mědi a hliníku doplňují digitální svět o hmatové dojmy.

Palubní displeje znásobují zážitky z dalekých cest prostřednictvím rozšířené reality, anebo na požádání zprostředkují uvolňující prostředí jako v ochranném pouzdru. Všechny displeje staví na jednoduchém intuitivním rozhraní, které zahrnuje transparentní informační displeje typu OLED ve dveřích, automaticky stmívatelné sklo nebo obrazovku zábavního systému vpředu pro přehrávání filmů, živého videa a dalších médií v době, kdy se Bentley EXP 100 GT pohybuje v režimu autonomního řízení.

Zásadní význam pro udržitelné inovace

Bentley spolupracuje s pečlivě vybranými odvětvovými specialisty, kteří pro Bentley EXP 100 GT připravili vskutku mimořádné materiály. Všechny jsou založeny na trvale udržitelných a pokrokových technologiích pro zákazníky, kteří při výběru značky zohledňují ochranu životního prostředí a dodržování etických zásad.

Jmenujme např. pozoruhodné říční dřevo s obsahem vyluhované mědi (‚Riverwood‘) – udržitelný materiál ze samovolně padlých stromů, které byly zakonzervovány po dobu 5000 let v rašeliništích, jezerech a řekách. Materiál Riverwood pro výrobu interiérových prvků dodala britská organizace The Fenland Black Oak Project, založená za účelem zachování tohoto materiálu pro budoucí generace.

Londýnský specialista na dekorativní vyšívání Hand and Lock používá vytříbené tradiční techniky, jejichž historie sahá až do roku 1767 a dodnes se používají k výrobě slavnostních uniforem královské gardy a vojska. Tyto techniky se uplatnily především ve výplních dveří Bentley EXP 100 GT, kde zaujme hladké spojení různých materiálů a nádherný moderní vzor výšivek.

Kůže od skotské společnosti Bridge of Weir harmonicky ladí s usněmi z místních zdrojů, speciálně vybranými pro měkké přírodní kožené čalounění interiéru Bentley, jehož kvalita je znásobena prostředím. Kožené čalounění se špičkovou povrchovou úpravou Super Natural se stane srovnávacím měřítkem automobilky Bentley pro budoucí prémiové alternativní materiály.

A v neposlední řadě je zde materiál získaný v exkluzivní spolupráci Bentley a vinařského průmyslu, tvořený vedlejším produktem při výrobě vína ve snaze položit základy budoucích prémiových eko-materiálů – právě takto vznikl 100% bio-materiál sedadel, jenž svým vzhledem připomíná kůži.

Jízdní schopnosti a technologie – Zachování charakteru pravověrného cestovního vozu

Bentley EXP 100 GT je mimořádným krokem na cestě k bezuhlíkové budoucnosti.

Elektrické hnací ústrojí s využitím energie z baterií je udržitelné a inteligentní díky promyšlenému řízení výkonu a dobíjení; zaručuje proto, že Bentley EXP 100 GT je stejnou měrou výkonné a atraktivní jako předchůdci s konvenčním druhem pohonu.

Trakční pohon nové generace zajistí maximální míru kontroly prostřednictvím vektorování točivého momentu. Nabízí přitom o 50 procent vyšší výkon a 35 procent nižší hmotnost ve prospěch účinnějšího zdolávání zatáček. Systém baterií pohání čtveřici elektromotorů zajišťujících akceleraci na 100 km/h za necelé 2,5 s, nejvyšší rychlost 300 km/h a nejvyšší točivý moment 1500 Nm.

Budoucí akumulátorové technologie nabídnou pětinásobek obvyklé hustoty energie a umožní dobít Bentley EXP 100 GT na 80 procent kapacity za pouhých 15 minut. O nabíjení se automaticky stará Osobní asistent Bentley. Vůz s maximálním dojezdem až 700 km se přitom chlubí pozoruhodně nízkou hmotností jen 1900 kg.

Bentley EXP 100 GT na přání dovoluje autonomní jízdu pro optimální zážitky z cestování. Znásobuje požitek z jízdy na základě vnějšího prostředí a pocitů pohody cestujících. Nabídne tak kupříkladu opojnou jízdu horskými průsmyky s řidičem za volantem a současně umožní zbavit se stresujícího popojíždění v centru města.

O požitek z jízdy na míru se stará Osobní asistent Bentley, jenž dokáže poskytovat informace o zajímavých místech po trase, navrhovat nové trasy nebo upozorňovat na další prémiové zážitky v blízkém okolí.

Klíčové jsou i mnohé prvky výbavy koncipované pro komfort a pocit pohody celé posádky. Jedná se např. o ‚aktivní aero kola‘, která se dynamicky přizpůsobují ve prospěch hospodárné jízdy nebo maximálních jízdních schopností; inteligentní obutí Pirelli, u nějž se mění stopa pneumatiky na základě klimatických podmínek nebo požadavků řidiče; adaptabilní biometrická sedadla, která se přizpůsobují jízdnímu režimu a rovněž se otáčejí dozadu společně s odsunutím volantu v režimu autonomní jízdy.

Využití umělé inteligence (AI) v rámci Osobního asistenta Bentley v kombinaci s vytříbenou konstrukcí vozu Bentley EXP 100 GT mění definici budoucích Grand Tourerů. Uplatnění umělé inteligence, řízené pomocí gest a doteků, se v kabině projevuje např. ‚náladovým‘ světlem.

Příkladem ovládání gesty je situace, kdy dítě v kabině Bentley EXP 100 GT hledí ven na mraky a následně si pomocí gesta stáhne obsah a nechá si vysvětlit, co a proč vidí. Al tak vytváří společné smysluplné zážitky ve formě výuky, včetně možnosti sdílení.

Funkce Al se ovládají prostřednictvím třívrstvého podsvíceného křišťálu z hrabství Cumbria, usazeného uprostřed vozidla a představujícího ovládací centrum vozu. Cumbria Crystal je v Anglii posledním výrobcem výhradně ručně foukaného a broušeného křišťálového skla.

Přístup k různým luxusním položkám a službám poskytuje posádce kazetový systém uprostřed kabiny vozu Bentley EXP 100 GT. Z hlavních prvků jmenujme karafu s přečištěnou vodou a sklenice na pití z křišťálového skla; kazetový distribuční systém, podávající do kabiny různé předměty ze zavazadlového prostoru; a služby světové třídy, zprostředkující různé položky vyžádané palubní umělou inteligencí a dodávané partnerskými společnostmi v sektoru prémiových služeb.

Oslavy 100 let

Dne 10. července 2019 slaví Bentley již 100 let od svého založení – to je mimořádný milník, kterým se může pochlubit jen velmi málo společností. Celoročně se koná celá řada speciálních aktivit na oslavu značky v rámci různých akcí po celém světě.

Prezentují postupný vývoj automobilové historie značky Bentley v průběhu posledních 100 let s důrazem na dnešní globální úspěchy a vzrušující budoucnost plnou inovací.

Datum zveřejnění

16.7.2019

Zdroj informací

Porsche Inter Auto CZ spol. s r.o.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2485 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál