Hyundai jezdí jinak

Hyundai jezdí jinak

Výzkum odhalil, že téměř jedna pětina majitelů vozidel s pohonem na benzin nebo naftu odmítá elektromobily, protože se obávají jízdy za nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je například bouřka.

Zájem o ekologickou jízdu automobilem i nadále roste, protože Britové hledají způsoby, jak snižovat své emise oxidu uhličitého a provozní náklady. V říjnu vzrostly prodeje elektromobilů o 151 procent.

Vláda však navzdory tomuto růstu plánuje zakázat prodej vozidel s konvenčními pohony na benzin nebo naftu do roku 2040. Mezi motoristy zatím ale koluje řada mýtů o elektromobilech.

Průzkum mezi řidiči vozidel na benzin nebo naftu odhalil, že 22 procent z nich by se necítilo bezpečně při nabíjení elektromobilu.

Osmnáct procent z nich dokonce řeklo, že by nebylo bezpečné jet v elektromobilu v bouřce, a 12 procent z nich by se necítilo dobře při nabíjení svého telefonu v elektromobilu.

A zatímco Londýn se v současnosti může pochlubit již více než 20 000 elektromobily, 1700 elektrickými vozy taxislužby a největší flotilou elektrobusů v Evropě, mají majitelé vozidel na benzin nebo naftu právě v tomto městě největší obavy z údajných rizik jízdy s nulovými emisemi.

Téměř jedna třetina (29 procent) Londýňanů vyjádřila obavy z jízdy v bouřce a stejný počet pochybuje o bezpečnosti při jízdě v dešti.

Pro porovnání ve východní Anglii se obává jízdy elektromobilem za výše uvedených podmínek jen 11 procent lidí.

Hyundai proto uskutečnil se společností OnePoll specifický výzkum, zaměřený na některé mylné představy a mýty, ve vztahu k elektromobilům a jejich provozování. Britská společnost hledá způsoby, jak snižovat emise oxidu uhličitého. Automobilový průmysl proto investuje miliardy liber do výroby větších počtů elektromobilů, aby mohl být v co nejkratším horizontu realizován přechod do budoucnosti motorismu s nulovými emisemi.

Hyundai se dotazoval 2000 řidičů vozidel s konvenčními pohony na benzin nebo naftu i s alternativními pohony. Padesát šest procent z nich uvedlo, že rozhodnutí vlády podporovat motoristy v přechodu na alternativní pohony do roku 2040 považují za správné.

Výrobce automobilů v jiné, předchozí studii zjistil, že 46 procent motoristů uvedlo obavy z dojezdu jako jednu z hlavních překážek v pořízení elektromobilu.

A to navzdory tomu, že průměrný Brit ujede 32 kilometrů za den a Velká Británie se může pochlubit větším počtem veřejných nabíjecích stanic než čerpacích stanic.

Existenci mýtů je možné vysvětlit nedostatkem osvěty o elektromobilech. V průzkumu totiž 28 procent dotazovaných uvedlo, že nemají dostatek informací o elektromobilech.

Sylvie Childsová, produktová manažerka ve společnosti Hyundai Motor UK, řekla: „Bylo fascinující dozvědět se o mylných představách, které lidé stále mají o elektromobilech.“

„Učili jsme se, že je kontakt elektrického proudu s vodou nežádoucí, ale u elektromobilů nepředstavuje jízda v bouřce naprosto žádné riziko – jsou v každém případě stejně bezpečné jako automobily s pohonem na benzin nebo naftu.“

„Strach z dojezdu je také zajímavý. Když se objevily první elektromobily, byl dojezd problémem, který jsme museli vyřešit, ale v současnosti můžete na jedno nabití ujet 480 kilometrů, a tento dojezd se bude časem ještě více prodlužovat. Model NEXO, poháněný palivovými články na vodík, ujede dokonce ještě dál, jeho dojezd je více než 640 kilometrů, a opětovné naplnění jeho nádrží vodíkem trvá necelých pět minut.“

„Ale navzdory těmto rozšířeným mylným představám náš výzkum ukazuje, společně s růstem prodejů, že ve Velké Británii existuje již opravdu silná poptávka po vozidlech s nízkými emisemi.“

„Je tedy na nás, automobilovém průmyslu, ve spolupráci s vládami a dodavateli elektrické energie, aby řidiči rozuměli realitě vlastnění elektromobilu.“

Hyundai nabízí kromě vozidel na naftu a benzin také hybridní a externě nabíjitelné hybridní vozy, jakož i elektromobily, napájené akumulátory nebo palivovými články na vodík. Hyundai nyní spouští svou nejnovější kampaň „Drive Different“ (Jezděte jinak), která se zabývá našimi postoji k ekologické mobilitě, vlivy na náš jízdní styl a jak se tyto atributy mění ve vozech s alternativními pohony.

Hyundai nyní vyvrací deset nejčastějších obav a mýtů o elektromobilech:

1. Obáváte se krátkého dojezdu?

Nepropadejte panice. Typický elektromobil ujede 160 až 320 km na jedno nabití a některé modely ještě dál, jejich dojezd může být i více než 480 km. Například Hyundai KONA Electric ujede na jedno nabití 449 km.

2. Bojíte se, že nenaleznete místo pro nabíjení?

To opravdu nemusíte! V současnosti je ve Velké Británii více než 14 500 veřejných nabíjecích přípojek ve více než 9000 lokalitách a tato síť se rychle rozrůstá.

3. Myslíte si, že je elektromobil příliš drahý?

Zkuste se zamyslet ještě jednou. S rostoucí konkurencí klesají ceny, elektromobily navíc mají méně pohyblivých dílů, které by se mohly porouchat nebo musely vyměňovat. Elektromobily mají ve skutečnosti nižší provozní náklady než vozidla s konvenčními pohony.

4. Obáváte se, že jsou elektromobily příliš pomalé?

To není pravda! Okamžitě dostupný točivý moment znamená, že elektromobily dokážou akcelerovat stejně rychle, ne-li dokonce rychleji, než porovnatelné vozy na benzin či naftu. Například Hyundai KONA Electric zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 7,9 sekundy.

5. Myslíte si, že nemůžete s elektromobilem vjet do automatické mycí linky nebo cestovat v bouřce?

Samozřejmě, všichni jsme se učili, že elektrický proud a voda nepatří k sobě, ale co se týče elektromobilů, používání automatické mycí linky je naprosto bezpečné, a ani jízda v bouřce nepředstavuje žádné zvýšení rizika.

6. Je na trhu malý výběr?

Trh s elektromobily rychle roste. Hyundai má v současnosti nejširší nabídku elektrické mobility na světě, včetně nejnovějších elektromobilů, hybridních vozů i vozidel s palivovými články na vodík.

7. Máte obavy, že akumulátory elektromobilů zhorší krizi skládek?

Akumulátory elektromobilů mohou být recyklovány stejně jako akumulátory ve vozech na benzin nebo naftu. Akumulátorové články z elektromobilů lze využívat k ukládání energie ze solárních a větrných elektráren, nebo je lze rozebrat pro opětovné využití jejich cenných prvků .

8. Pochybujete o bezpečnosti elektromobilů?

Buďte si jisti, že elektromobily absolvují stejně náročné testy a splňují stejné standardy bezpečnosti, jaké jsou vyžadovány od vozidel s pohonem na benzin nebo naftu.

9. Obáváte se případu poruchy?

K tomu není žádný důvod. Většina servisů nyní poskytuje služby pro všechny elektromobily i konvenční vozidla.

10. Nemyslíte si, že by elektromobil mohl uspokojit vaši touhu po radosti z jízdy?

Nebudete zklamáni. Jakmile sešlápnete pedál plynu, akcelerace z klidu je téměř okamžitá a velmi intenzivní.

Datum zveřejnění

11.12.2019

Zdroj informací

Hyundai Motor Czech s.r.o.

Fotogalerie

Výběr jazyka

Automechanika Frankfurt 2022

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2367 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál