Vánoční stromek na střeše auta se může stát projektilem

Vánoční stromek na střeše auta se může stát projektilem

Čas Vánoc s sebou přináší i cesty za nákupy potravin, dárků, ale také vánočního stromku. Jeho převoz v autě však přináší komplikace. Jak bez újmy dopravit z obchodu domů právě tento nezbytný symbol blížících se svátků, poradí instruktor bezpečné jízdy mosteckého autodromu Marek Kohoutek. „Důležité je správně stromeček uložit do kabiny nebo na střešní nosiče. Ledabyle připevněný stromek se totiž může při případném nárazu zachovat jako nebezpečná střela a ohrozit osoby v blízkém okolí,“ upozornil expert na bezpečnost.

Stromek zabalený do stahovací sítě je podle něj nutné upoutat na střechu pomocí upínacích pásů, a to špičkou dozadu. V opačném případě proudící vzduch za jízdy poškodí větve. „Nejvhodnější jsou textilní upínací pásy, zcela nevhodné pak elastické popruhy. Jak zjistil test německého autoklubu ADAC, gumové napínací šňůry stromek na střeše auta při havárii ani při kritickém vyhýbacím manévru neudrží,“ vysvětil.

Test ukázal, že při použití textilních pásů zůstane zhruba 30 kilogramů těžký strom po čelním nárazu v padesátikilometrové rychlosti na svém místě. „Gumové napínáky přetížení nárazu naopak nevydržely, praskly. Strom tak vyletěl ze střechy a stal se životu nebezpečným projektilem,“ popsal expert.

Při převozu stromku uvnitř automobilu je také třeba dodržet určitý postup. „Doporučuji i v tomto případě použít upevňovací pás. Vedle něj poslouží jako zábrana v pohybu stromku zvednuté sedáky a sklopená opěradla sedadel. Pro ochranu sedadel a kvůli lepšímu rozložení hmotnosti při případném nárazu je vhodné vložit mezi přední sedadlo a stromek například dřevěnou desku,“ radí instruktor.

Pokud je strom vyšší a přesáhne obrys karoserie nebo vyčnívá ven z kufru, je třeba řídit se při jeho převozu silničním zákonem. Přesahuje-li náklad vozidlo o více než metr vpředu či vzadu, nebo z boku o více než 400 milimetrů, musí být přečnívající konec opatřený červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 milimetrů, za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou. Za špatně převážený náklad, tedy i vánoční stromek, hrozí řidiči pokuta až do výše 2 000 korun.

Vyzkoušet si správné upevnění zavazadel mohou zájemci také na výcvikových plochách polygonu mosteckého autodromu. V případě zájmu je možné doplnit praktickou část kurzů bezpečné jízdy právě o nácvik správného upevnění zavazadel.

Datum zveřejnění

18.12.2019

Zdroj informací

AUTODROM MOST

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2525 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál