Servind

Program Covid-Bus je spuštěn

Program Covid-Bus je spuštěn

Ministerstvo dopravy spouští program na podporu podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě Covid-Bus. Má zmírnit důsledky epidemie Covid-19 v období nouzového stavu. Jedna miliarda korun schválená vládou pomůže podnikatelům v zájezdové dopravě přizpůsobit se situaci na trhu do doby 2. čtvrtletí roku 2021.

„Zájezdoví dopravci se kvůli rušeným akcím dostali s počtem objednávek takřka na nulu. Program Covid-Bus umožní podnikatelům v nepravidelné autobusové dopravě překlenout tuto krizi, v horším případě alespoň ukončit podnikání a zmírnit dopady na samotný trh i na osobní život podnikatelů,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Výzva bude otevřena v pondělí 26. října a ukončena po 30 dnech ode dne zahájení přijímání žádostí, tedy 25. listopadu 2020. Žádost lze podat výhradně elektronicky.

Výše podpory se bude odvozovat od emisní třídy autobusu (vyšší emisní třída = nižší dopad na životní prostředí = vyšší pořizovací cena autobusu). Dále se bude zohledňovat samotná kapacita autobusu. Vzhledem k faktickému zamrznutí trhu až do konce školního roku je pak rozhodné období kalkulováno od 12. března až do 30. června 2020.

Výše příspěvku na sedačku podle emisní normy

Dotace na sedačku a den

Euro II

15 Kč

Euro III

28 Kč

Euro IV

40 Kč

Euro V

62 Kč

Euro VI

135 Kč

Ministerstvo dopravy předpokládá, že na uvedenou podporu bude celkově poskytnuta 1 miliarda korun v roce 2020. Zdrojově se předpokládá převedení 0,5 miliardy Kč z prostředků Ministerstva dopravy a 0,5 miliardy Kč z nevyčerpaných prostředků programu „Covid nájemné“ administrovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podpora bude vyhodnocena a proplacena v období 4. čtvrtletí roku 2020.

Většina firem provozuje 1 - 3 autobusy (výjimečně více), které jsou pořizovány zejména na leasing. Jedná se navíc o sektor s velmi nízkou marží. Kombinace těchto faktorů vede k tomu, že úvěrování podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě je extrémně složité, mnohdy vázané na osobní majetek podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě. To také vede rovněž k obtížné možnosti čerpat úvěrové programy Covid realizované Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Podrobnosti pro podání elektronické žádosti od 26. 10. jsou na https://www.mdcr.cz/Covidbus. 

Datum zveřejnění

24.10.2020

Zdroj informací

Ministerstvo dopravy ČR

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3484 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál