Servind

Propouštění i neobsaditelná pracovní místa

Propouštění i neobsaditelná pracovní místa

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro první čtvrtletí 2020 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 509 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2021 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD, která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2021 utlumené náborové aktivity: 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 77 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2021 hodnotu -1 %. Po sezónním očištění je jeho hodnota +1 %.

„Na trhu práce probíhá několik protichůdných tendencí. Vidíme masivní odchody lidí z gastronomie, úplně zamrzlý trh práce ve výrobě, nábory v e-commerce a logistice, nedostatek lidí s technickým profilem a velmi omezenou schopnost trhu přesouvat velké počty lidí do jiných sektorů,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Zaměstnavatelé ve třech ze čtyř kategorií podle velikosti očekávají v příštím čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší náborové plány hlásí mikroorganizace s indexem -7 %, následované malými organizacemi s indexem -6 % a středními organizacemi s indexem -1 %. Zaměstnavatelé ve velkých organizacích vykazují index +7 %.

Zaměstnavatelé ve čtyřech ze sedmi odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové plány hlásí odvětví Ostatní služby (státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura, doprava, skladování a komunikace) s indexem +8 %. Nárůst počtu pracovních příležitostí očekávají odvětví Zpracovatelský průmysl, v jehož rámci mají nejsilnější zastoupení firmy automobilového průmyslu (+3 %), Stavebnictví (+2 %) a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům (+1 %). Oproti tomu Ubytování a stravování hlásí pesimistický výhled s Indexem -28 %. Částečný pesimismus pozorujeme v odvětví Ostatní výroba (Výroba a rozvod elektrické energie, plynu a vody; Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov; Těžba nerostných surovin) s indexem -6 % a Velkoobchod a maloobchod s -2 %.

„Největší propouštění přišlo v gastronomii, hotelnictví a cestovním ruchu, kde podle našeho aktuálního průzkumu bude nadále 28 % firem propouštět. Lidé uvolnění v této oblasti hledají práci nejčastěji ve službách, logistice a administrativě. Masivně reagují na pozice recepčních, administrativní podpory, obchodní pozice nebo na práci v zákaznickém servisu. Vedle toho mnoho výrobních firem potřebuje nové zaměstnance, ale počet uchazečů jim oproti době před pandemií ještě poklesl. Vládní program Antivirus sice zabránil propouštění, ale také zastavil přirozenou fluktuaci zaměstnanců, kteří nechtějí jít v této době do nejistoty,“ řekla Jaroslava Rezlerová.

Respondentům průzkumu byla položena rovněž otázka „Kdy očekáváte, že se vaše náborové aktivity vrátí k úrovni před pandemií COVID-19.“ Na tu 23 % firem uvedlo, že se tak stane do 12 měsíců, z toho 5 % do tří měsíců, ale naopak 64 % firem tvrdí, že se k původní výši náboru nevrátí nikdy. Toto očekávání se oproti minulému čtvrtletí zhoršilo o 10 %, kdy si to myslelo 54 % firem.

Datum zveřejnění

10.12.2020

Zdroj informací

ManpowerGroup

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.4527 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál