Servind

Průměrné sazby POV rostly o téměř 4 %

Průměrné sazby POV rostly o téměř 4 %

V listopadu průměrná cena povinného ručení dosáhla hodnoty 6681, což znamená necelý 4% nárůst oproti minulému měsíci. K většímu zdražení povinného ručení došlo v případě menšího města typu Benešova u Prahy. V tomto případě POVIndex oproti říjnu stoupl o více než 7 %, kdežto u Prahy nedosahuje navýšení ani 0,5 %.

Za částku 6681 Kč bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI/85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů.

K průměrné ceně povinného pojištění z provozu vozidla si obyvatelé v Praze musí přičíst 8,6 %, kdežto ceny v menších městech typu Benešov na průměr ztrácí 10,4 %.

„I když došlo ke zvýšení průměrné ceny povinného ručení na meziměsíčním horizontu, tak v meziročním porovnání ceny výrazně klesly. V listopadu 2019 POVIndex dosahoval 7 524 Kč. Důvodem jsou jednak změny na trhu, kdy došlo ke sloučení dvou velkých poskytovatelů povinného autopojištění, ale i pokles škodních událostí v letošním roce v důsledku pandemie covidu,“ shrnuje důvody analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

Vlastník versus majitel vozidla

Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla? Jak vlastník, tak i provozovatel vozidla jsou osoby zapisované do registru vozidel. Provozovatel nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, hradí náklady provozu vozidla atd. Vlastník je vždy zapsán ve velkém technickém průkazu a provozovatel v malém technickém průkazu. Problematika rozdílného vlastníka a provozovatele pak výrazně zasahuje do sjednávání POV a zejména čerpání bonusů s ním spojených.

Platbu povinného ručení vždy provádí pojistník. Pojistník je osoba, která sjednává a podepisuje pojistnou smlouvu. Případ, kdy je pojistník odlišný od majitele vozidla, může to mít jednu zásadní výhodu a to je možnost získat výrazně nižší cenu pojištění. Jsou ale pojišťovny, které při uzavírání pojištění berou v potaz rozhodnou dobu provozovatele. Nevýhodou je, že v případě zavinění nehody se veškeré malusy připisují jak vlastníkovi, tak i osobě zapsané jako pojistník (provozovatel). Další nevýhodou při odlišném vlastníkovi a provozovateli je to, že se majiteli nenačítají žádné bonusy za bezškodní léta. Tím pádem do budoucna bude mít stále vysoké ceny za povinné pojištění vozu.

Datum zveřejnění

4.1.2021

Zdroj informací

Broker Consulting

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2407 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál