Servind

Digitální asistent na pomoc doručovatelům

Digitální asistent na pomoc doručovatelům

Kurýrní, expresní a balíkové služby loni v Německu překonávaly rekordy. Podle odhadů ve všech spolkových zemích doručily více než čtyři miliardy balíkových zásilek. Toto odvětví logistiky nyní řeší problém jak doručování balíků zákazníkům ještě více optimalizovat.

Volkswagen Užitkové vozy v této oblasti spolupracuje s logistickou společností Hermes. Výsledkem společného úsilí je inovativní asistenční systém pro doručovací vozidla Volkswagen Transporter a Volkswagen Crafter, který usnadňuje práci doručovatelům balíků. V Bavorsku s tímto asistenčním systémem začíná pilotní projekt mnichovského start-upu Viscopic. Jeho softwarové řešení se na začátku učí místní trasy doručovatelů. V dalším kole již vybírá balíky v logickém pořadí pro nakládání do vozidla, aby byl řidič ušetřen zdlouhavého hledání a třídění.

„Nic na světě není tak užitečné a krásné jako pořádek,“ - s tímto výrokem, jehož autorem je starořecký historik a filozof Xenofón, budou zajisté souhlasit všichni doručovatelé, jejichž úkolem je naskládat trojciferný počet zásilek do nákladového prostoru Volkswagenu Crafter, který může mít objem až 18 m3.

„Velké množství nákladu nejprve rozdělíme na malé části, které se vejdou do tašky. Tyto tašky ve tvaru kvádru se následně naloží do Crafteru. Rozhodující je přitom pořadí. Jízdy mají při doručování podobný průběh. Proto je vhodné přizpůsobit mu při nakládání pořadí tašek se zásilkami,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Viscopic Felix Meissgeier.

Přínosem pro řidiče je příslušná aplikace, která mu ukazuje tašku, v níž je balík pro příštího zákazníka. Na základě souřadnic GPS jsou v informačním a zábavním systému vozidla Volkswagen Crafter a na ručním zařízení zobrazovány tašky s balíky čekajícími na doručení v blízkém okolí. Toto řešení slibuje značné úspory času při vyhledávání balíků na jednotlivých doručovacích adresách.

Digitální pomocník přichází v pravý čas, protože podle studie Parcel Shipping Index 2021 má růst doručovacího odvětví pokračovat. Prognózy očekávají tempo růstu do roku 2026 minimálně 6 % ročně. Jen v předvánočním obchodním období (od října do prosince) 2020 společnost Hermes v Německu doručila rekordních 126 milionů zásilek. To představovalo nárůst o 25 % oproti stejnému období v předchozím roce.

Společnost Hermes se značkou Volkswagen Užitkové vozy uspořádala soutěž Future Logistics Challenge. Úkolem pro účastníky bylo navrhnout nejslibnější řešení v oblastech „Delivery Driver Experience“ a „Smart Delivery Vehicles“, která by usnadňovala práci řidičům a zvyšovala efektivitu doručovacího procesu. Ze 180 soutěžících z celé Evropy uspěly start-up Viscopic a ještě jeden projekt. Do konce března 2021 se v jedné provozovně u Augsburgu budou testovat v každodenním provozu s různými řidiči přínosy pro efektivitu a akceptace systému.

Datum zveřejnění

1.3.2021

Zdroj informací

Volkswagen Užitkové vozy

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3075 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál