Servind

ČEZ už má 300 dobíjecích stanic

ČEZ už má 300 dobíjecích stanic

Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy se i v České republice auta s elektrickým pohonem stávají běžnou součástí provozu. Napomáhá tomu i podpora budování dobíjecích stanic v souladu s Národním plánem čisté mobility. Největší tuzemská síť veřejných dobíjecích stojanů, provozovaná energetickou společností ČEZ, je srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic.

Jubilejní 300. zprovozněný stojan na parkovišti řetězce Kaufland v Nymburku slavnostně uvedl do provozu místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček.

Elektromobilita znamená i transformaci českého automobilového průmyslu. Česká vláda podporuje přechod k elektromobilitě, nikoliv ovšem dotacemi na nákup vozidel, s výjimkou municipalit, ale podporou budování infrastruktury. Na výstavbu dobíjecí a plnící infrastruktury včetně nákupu vozidel na alternativní pohon veřejnými dopravci, kraji, městy a obcemi by v letech 2021 až 2027 mělo jít nejméně 16,45 miliardy korun, a to z evropských fondů i z národních zdrojů,“ řekl v Nymburku místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.

„Dnes jsme v Nymburku spustili dobíjecí stojan číslo 300 společnosti ČEZ. V České republice už slouží 700 dobíjecích stanic pro téměř 7000 elektromobilů, což je optimální poměr. Do roku 2030 očekáváme nárůst na třicetinásobek, na podporu toho máme připraveny desítky miliard. Podle Národního plánu čisté mobility by v České republice mělo do roku 2030 jezdit 220 000 až 500 000 elektromobilů, 800 až 1200 elektrobusů a fungovat 19 000 až 35 000 dobíjecích bodů na elektřinu,“ uvedl místopředseda vlády Karel Havlíček.

„Rychle stoupající počet elektroaut je jednoznačným trendem. Výstavbou spolehlivé celorepublikové sítě veřejných dobíjecích stanic podporujeme elektromobilitu nejen v České republice, ale i v rámci širšího středoevropského regionu. Řidičům u většiny stojanů navíc garantujeme odběr skutečně bezemisní energie, a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Hlavní tíhu provozu nesou rychlodobíjecí stanice dodávané společností ABB ČR. Ty dnes tvoří více než 80 % sítě ČEZ a umožňují nabíjet výkonem až 50 kW všechny typy elektromobilů. U každého ze stojanů ČEZ mohou v jednu chvíli doplňovat energii dva elektromobily. Stojany ČEZ tedy dnes obslouží najednou až 600 elektromobilů. Více než 150 stanic vzniklo díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky jich postavil ČEZ z vlastních prostředků.

Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. ČEZ nabízí několik tarifů i možnost jednorázového dobíjení pro ostatní řidiče. Do budoucna také chce ČEZ cíleně zaměřovat na výstavbu stojanů o vyšších výkonech, které dokážou dobít elektromobily ještě rychleji.

Datum zveřejnění

4.5.2021

Zdroj informací

MPO/ČEZ

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO školení 2022

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.4091 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál