Servind

Zvuky pro elektricky poháněná nákladní vozidla Volvo

Zvuky pro elektricky poháněná nákladní vozidla Volvo

Pro zvýšení bezpečnosti společnost Volvo Trucks vyvinula akustický výstražný zvukový systém pro svá elektricky poháněná nákladní vozidla. Výstraha, navržená společností Volvo Trucks, zvýší bezpečnost tím, že chodce, cyklisty a další uživatele silničního provozu upozorní na blížící se nákladní vozidlo, které by jinak nebylo téměř slyšet. Zvuky byly navrženy tak, aby byly příjemné a nenápadné pro řidiče i ostatní v blízkosti vozidla.

Od 1. července 2021 budou všechna elektrická vozidla v EU povinna vydávat určitou hladinu zvuku při jízdě rychlostí nižší než 20 km/h. Požadovaná hladina zvuku závisí na rychlosti a úměrně se s ní zvyšuje. Při maximální rychlosti 20 km/h by měl být nejméně 56 dB. V USA mají podobné právní předpisy pro vozidla při jízdě do rychlosti 30 km/h. Pokud je vozidlo příliš tiché, musí být přidán externí akustický výstražný systém vozidla AVAS.   

Pro splnění těchto požadavků a zároveň zachování výhod nižší hladiny hluku elektrických nákladních vozidel společnost Volvo Trucks pro své modely vyvinula sadu zvuků. Rozsah zvuků je výsledkem důkladného výzkumu a testování vlastními odborníky na akustiku skupiny Volvo.

Akustický výstražný systém pro elektrická vozidla, vyvinutý ve Volvo Trucks, ve skutečnosti není jen jeden, ale čtyři různé zvuky, které informují lidi v blízkosti o tom, co nákladní vozidlo dělá: pohyb vpřed, volnoběh, couvání atd. Zvuky se budou lišit v intenzitě, v závislosti na rychlosti nákladního vozidla a budou se měnit frekvence během akcelerace a zpomalení. Tato nákladní vozidla budou stále mnohem tišší než konvenční nákladní vozidla.

S nedávno oznámeným zahájením prodeje tří nových modelů těžkých elektrických nákladních vozidel FH, FM a FMX má nyní Volvo Trucks řadu šesti středně těžkých a těžkých elektricky poháněných nákladních vozidel. V současné době se jedná o nejucelenější řadu v oboru.

„Tuto novou legislativu skutečně vítáme. S naším novým výstražným systémem chceme pomoci zajistit, aby si chodci a cyklisté všimli, že jsou blízko našich elektrických nákladních vozidel. Jsme hrdí na to, že jsme vyvinuli vysoce kvalitní, jedinečné zvuky, které jsou dostatečně nápadné, aby varovaly lidi v blízkosti nákladního vozidla, a přesto jsou stále příjemné pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu. Zvuky jsou navrženy tak, aby nepronikly stěnami. Naše elektromobily budou i nadále umožňovat tiché noční rozvážky a přispívat k lepším pracovním podmínkám pro řidiče a klidnějšímu a čistšímu prostředí,“ vysvětluje Anna Wrige Berlingová, ředitelka pro bezpečnost dopravy a výrobků ve společnosti Volvo Trucks. 

 

Datum zveřejnění

1.6.2021

Zdroj informací

Volvo Trucks

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2298 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál