Servind

Tatra Trucks vloni prodala 1277 vozů

Tatra Trucks vloni prodala 1277 vozů

Tatra Trucks za rok 2021 zákazníkům dodala 1277 automobilů, takže dokázala prodat víc vozů než plánovala. Získala také zásadní armádní zakázky v zemích NATO, zahájila vývoj vozu s vodíkovým pohonem a oslavila deset let trvání produkce modelové řady Phoenix.

V roce 2020 Tatra navzdory pandemické situaci nezastavila ani na den výrobu. I díky tomu splnila plán a prodala 1186 vozidel. Pro rok 2021 Tatra Trucks plánovala prodej 1220 vozů. Tento počet se jí nakonec podařilo navýšit, když zákazníkům dodala 1277 automobilů. Z tohoto počtu 40 % putovalo na trhy v České republice a na Slovensku, zbytek byl určen na export. Z vyrobených vozů si 40 % odebrali zákazníci v civilní sféře, 10 % bylo určeno pro záchranné složky a 50 % automobilka dodala v rámci armádních zakázek.

„Tatra měla loni velmi úspěšný rok a tento trend by měl pokračovat i letos vzhledem k tomu, že registrujeme silnou poptávku zákazníků po našich jedinečných vozidlech. Minulý rok jsme získali i průlomové vojenské zakázky v Belgii a Německu, které nám mohou zásadně pomoci prosadit se v širším měřítku v prostředí armád NATO,“ sdělil Pavel Lazar, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Tatra Trucks.

Významné armádní projekty

Zakázka na vozidla pro belgickou armádu představuje vůbec největší armádní projekt pro Tatru nejen za minulý rok, ale i za poslední léta. Tatra Trucks ve spolupráci s partnerskou automobilkou DAF Trucks do Belgie dodá 879 logistických nákladních vozidel řady CF na tatrováckých platformách 4x4 a 8x8. Obchodní ředitel a místopředseda představenstva Petr Hendrych upřesnil: „Naše společnost bude provádět také montáž vozidel, na projektu bude navíc spolupracovat i další kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle, který pro vozidla vyvinul a bude vyrábět pancéřované kabiny. Na konci loňského roku navíc belgické ministerstvo obrany uzavřelo další výběrové řízení na dodávku 9 tahačů těžkých návěsů v provedení 8x8, v němž jsme rovněž uspěli.“

V minulém roce Tatra Trucks zaznamenala ještě jeden velký obchodní úspěch v rámci NATO. Německý Bundeswehr na podzim objednal 76 nových hasičských vozidel na podvozku Tatra Force, která vzniknou ve spolupráci s partnerskou firmou Rosenbauer.

Loni Tatra Trucks také dokončila dodávku 30 vozidel s hákovými nakladači pro českou armádu a pracuje na programu nových kolových samohybných houfnic a systémů protivzdušné obrany, pro které má armádě dodat příslušné podvozky. Tatra pro českou armádou vyrobila i první objednaná vozidla pro nové mobilní 3D radary MADR, speciální vozidla komunikačního rušení STARKOM a podvozky pro obrněná vozidla TITUS. Na veletrhu IDET zástupci Tatry podepsali se státním podnikem VOP CZ smlouvu na dodávky dalších podvozků pro cisternová vozidla pro AČR.

V roce 2021 byly také zahájeny dodávky prvních desítek vozů Tatra Force pro ozbrojené síly Ukrajiny.

Deset let řady Phoenix a nové projekty

V září loňského roku si v Tatře připomněli 10 let od zahájení výroby modelové řady Phoenix, která je stěžejním produktem pro civilní sféru. Dosud Tatra zákazníkům dodala 3650 vozů této řady.

Loňský rok přinesl také start vývoje prototypu vozu s vodíkovým pohonem, na němž Tatra spolupracuje s několika českými výzkumnými organizacemi a vysokoškolskými pracovišti v čele s Ústavem jaderného výzkumu Řež. „Pro projekt použijeme podvozek řady Force ve speciálním provedení, který je určen pro těžební průmysl, abychom vůz mohli odzkoušet v těch nejnáročnějších podmínkách. Tatra také zajistí kompletní integraci všech komponent a systémů pohonu. Pokud půjde vše podle plánu, na konci tohoto roku by měl být hotov první prototyp určený k testování,“ vysvětlil ředitel výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Radomír Smolka.

Tatra Trucks v roce 2021 také rozvíjela aktivity na zahraničních projektech. V polovině roku vznikla na Slovensku v Trenčíně nová dceřiná společnost Tatra Defence Slovakia, která bude mít na starosti výrobu podvozků, kabin a některých typů nástaveb na vozidla Tatra určená pro slovenské ozbrojené síly. Loni se také rozjela sériová výroba vojenských provedení automobilů Tatra v novém průmyslovém komplexu v Saúdské Arábii. Tatra Trucks do projektu přispěla přenosem technologií a výroby, poradenskými službami při výstavbě a pomáhala s výstavbou výrobní linky i nastavením managementu výroby. V současné době dodává komponenty a podsestavy vozidel, která se v Saúdské Arábii montují, postupně ovšem dojde k lokalizaci výroby některých dílů.

Tatrovky pomáhaly, předvedly se na veletrzích a mají nové muzeum

V roce 2021 se po přestávce opět uskutečnily veletrhy a prezentační akce, na nichž Tatra představila své výrobky. Tatry v nejrůznějších provedeních mohli vidět potenciální zákazníci, odborníci i veřejnost na veletrzích IDEX v Abú Dhabí, IDEB v Bratislavě, MSPO v Kielcích v Polsku a brněnském IDET. Tatry se také prezentovaly na statických i dynamických ukázkách v rámci akcí Dny NATO a Bahna.

„Jednou z nejdůležitějších událostí minulého roku v rámci prezentace značky Tatra i její dlouhé tradice bylo listopadové otevření nového Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici a nedalekého výstavního depozitáře historického motorového vozu Slovenská strela. Oba muzejní objekty i se svými exponáty se staly reprezentativními stánky historie Tatra Trucks a průmyslové výroby na severu Moravy,“ přiblížil marketingový ředitel Tatra Trucks Kamil Košťál. Muzeum patří Moravskoslezskému kraji, který k jeho realizaci významně přispěl po organizační i finanční stránce a nyní ho provozuje prostřednictvím své příspěvkové organizace Muzeum Novojičínska.

Tatra Trucks zdarma poskytla záchranářským složkám vlastní nákladní vozy pro odvoz sutě a odpadu z oblastí zasažených tornádem na jihu Moravy. Tatrováci také přímo pomohli několika tamním rodinám postižených přírodní katastrofou. Tatra také vyslala podpůrný technický tým s jednotkou HZS ČR, který zasahoval v požáry zasaženém Řecku.

Pokračoval i úspěšný projekt Tatra do škol, který pomáhá technickému vzdělání na středních technických školách v České republice. „V minulém roce sestavili vozy Tatra Phoenix, které posléze začaly sloužit u krajských organizací, studenti na středních školách v Humpolci, Plzni, Novém Bydžově a Valašských Kloboukách. Dobrou zprávou je, že se projekt Tatra do škol rozšiřuje i na Slovensko, jako první se zapojí školy z Trenčínského kraje,“ informovala personální ředitelka Tatra Trucks Natálie Linhartová.

Datum zveřejnění

7.1.2022

Zdroj informací

Tatra Trucks

Foto: Tatra Trucks

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.356 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál