Servind

Valeo zlepšuje kvalitu vzduchu uvnitř vozidla

Valeo zlepšuje kvalitu vzduchu uvnitř vozidla

Bezpečnost v mobilitě je nejvyšší prioritou, avšak slovo „bezpečnost“ má mnoho významů. V oblasti mobility se vztahuje na několik oblastí. S 1,3 miliony úmrtí na silnicích bychom měli každý rok vyvinout technologie, které zajistí bezpečnější vozidla. Ve světě, kde se musíme naučit žít s viry, např. virem způsobujícím nemoc Covid-19, existuje také potřeba zajistit zdraví a bezpečnost.

Podle studie společnosti Frost & Sullivan 56 % spotřebitelů v Evropě v roce 2021 chtělo antivirový systém úpravy vzduchu v kabinách vozidel.

Valeo představuje světového lídra v systémech úpravy vzduchu ve vozidlech, jejichž cílem je zajistit zdravé prostředí v kabině. Jeho inovace chrání lidi před všemi druhy znečišťujících látek, choroboplodných zárodků, alergenů, částic a virů a přeměňují vozidlo na jakýsi „zdravotní štít“. Společnost Valeo odhaduje, že prodej jejích technologií pro detekci částic v interiéru by se mezi lety 2021 a 2030 mohl zvýšit až sedmkrát.

Zdravotní štít v autech

Nejpokročilejší Valeo technologie v této oblasti kombinují tři funkce:

1 - Detekce

Tato část zahrnuje senzory, které poskytují diagnostiku vnitřního a vnějšího vzduchu. Detekují částice jemného znečištění a každou sekundu provádějí diagnostiku. Senzor automaticky aktivuje režim recyklace vzduchu, když jsou koncentrace částic příliš vysoké. Již v roce 2022 jedna z prémiových německých automobilek vybaví jeden ze svých nových modelů touto technologií.

2 - Ochrana

Vysoce efektivní kabinové filtry Valeo zachytí až 96 % alergenů a 99,4 % virů (snížená virová nálož certifikovaná laboratoří VirHealth), včetně koronavirů. Filtry fungují jako překážka pro vstup znečištěného vzduchu. Díky vrstvám materiálu a přírodnímu povlaku tvořenému polyfenoly (typem organické molekuly, která se hojně vyskytuje v rostlinách, ovoci, zelenině a oxidačních činidlech) blokují ultrajemné částice, škodlivé plyny, houby, plísně a některé virové částice menší než 0,0003 mm. Díky vysoce účinným filtrům Valeo lze vzduch v průměrně velké kabině automobilu (3 m3) vyčistit zapnutím ventilace za méně než 5 minut! Trh s těmito prémiovými kabinovými filtry by měl v letech 2020 až 2023 zaznamenat nárůst až o 33 % ročně, přičemž během příštích pěti let jím bude vybaveno každé druhé nové auto.

3 - Informace cestujícím

Senzory znečištění společnosti Valeo mohou informovat cestující o kvalitě ovzduší v reálném čase prostřednictvím smartphonu nebo palubních displejů. V případě, že touto technologií disponuje víc vozidel, společně vytvoří datovou komunitu, která může „mapovat“ kvalitu ovzduší v městských oblastech a sledovat její kolísání.

Zdravotní štít do autobusů a užitkových vozů

Skupina Valeo vyvinula inovativní řešení i k ochraně uživatelů veřejné dopravy. Valeo UV Purifier je v současné době nejvýkonnějším vzduchovým sterilizačním systémem pro autobusy. Eliminuje více než 95 % virů, včetně koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19, a také všech bakterií nebo plísní přítomných ve vzduchu ve vozidlech s cestujícími na palubě. Jeho účinnost proti SARS CoV 2 byla vědecky prokázána frankfurtskou fakultní nemocnicí a institutem pro laserové technologie v medicíně a metrologii na univerzitě v Ulmu (ILM).

Čistič vzduchu Valeo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s autobusy všech typů a velikostí, ať už klimatizovaných, či nikoliv. Lze je namontovat jak na nová vozidla, tak i na ta, která již na silnici jezdí déle. Inovativní UV Purifier Valeo byl poprvé uveden na trh v roce 2020 a v současné době je jím vybaveno 2000 vozidel od přibližně 50 výrobců a přepravců po celém světě.

Systém diagnostiky zdraví

Technologie společnosti Valeo v oblasti ochrany zdraví již nyní překračují hranice vozidel. Automobilový průmysl poskytuje podporu pro nemocnice a veřejné budovy.

Na základě svých automobilových senzorů a kamer vyvinulo Valeo detektor vitálních funkcí, který dokáže vyhodnotit zdravotní rizika pacienta a zejména posoudit, s jakou pravděpodobností je nakažen nemocí Covid-19.

Spolehlivost hodnocení byla ověřena několika zdravotnickými organizacemi: Centre Hospitalier Universitaire de Liège (Belgie), mobilními středisky pro detekci Covid-19 v Ecole Polytechnique Palaiseau (Francie), v Breves a Huy (Belgie), univerzitní nemocnicí APHP Henri Mondor v Créteil (Francie), Rabin Medical Center v Jeruzalémě (Izrael) a Hôpital Régional Dr. Mohamed Ben Salah de Moknine (Tunisko).

Datum zveřejnění

25.2.2022

Zdroj informací

Valeo

Foto: Valeo

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3189 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál