Servind

Průzkum o riziku zastavení dodávek plynu

Průzkum o riziku zastavení dodávek plynu

Průmyslová Česká republika je při dodávkách plynu téměř ze 100 % závislá na Rusku. V případě náhlého zastavení dodávek plynu by v podnikatelské činnosti byla „existenčně“ nebo „velmi vážně“ ohrožena čtvrtina tuzemských firem, ve výrobním sektoru dokonce až 40 % firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Podniky se necítí dostatečně informovány, téměř dvě třetiny společností vyzývají vládu, aby urychleně předložila transparentní plán prioritizace při dodávkách plynu.

Nejvíce plynu se spotřebuje v průmyslu (28,3 %), následují domácnosti (25 %). Existenčně by v případě výpadku dodávek plynu byly nejčastěji ohroženy velké firmy s 250 až jednotkami tisíc zaměstnanců. Konkrétní následky zastavení dodávek plynu, kterých se firmy nejvíce obávají, jsou výpadek dodávek zboží a služeb (33 %), omezení produkce (29 %) a omezení poptávky (28 %).

V rámci možností se podniky snaží udržet si akceschopnost. Krizový plán pro případ výpadku dodávek plynu připravuje nebo už připravilo na 31 % z nich, mezi výrobními firmami je to 40 %. Čtvrtina firem se snaží připravit se na přechod na alternativní zdroje energie, např. elektřinu.

Toto řešení však nepřipadá v úvahu pro všechny podniky a regiony. Uwe Hengstermann, generální ředitel dodavatele autodílů Borgers CS z Rokycan, vidí v případě zastavení dodávek plynu existenční ohrožení pro svou firmu: „Společnost Borgers využívá zemní plyn jako zdroj tepla pro významnou část výroby. Zastavení dodávek plynu by proto u nás vedlo k velkým problémům. Výrobní procesy lze sice převést na elektřinu, ale vyžadovalo by to vysoké investice a hodně času na realizaci. Zastavení dodávek plynu by vedlo k výpadkům výroby, které by ohrozily samotnou existenci naší společnosti.“ Firma Borgers CS je s více než 3000 zaměstnanci a obratem téměř 6 miliard Kč největším zaměstnavatelem na Plzeňsku a dodává díly např. do Škody Enyaq iV.

Pouze 11 % podniků má dostatek informací o scénáři v případě zastavení dodávek plynu. Snahu o akceschopnost zrcadlí i požadavky firem na vládu. Většina firem ji vyzývá, aby co nejdřív předložila jasný a transparentní plán prioritizace při dodávkách plynu (61 %) a podpořila rychlý přechod firem na jiné zdroje energie (56 %).

„Že Rusko ze dne na den utáhne kohoutky s plynem není sci-fi, ale scénář, který se v Polsku a Bulharsku stal realitou. Vláda proto musí předložit jasný a transparentní plán prioritizace při dodávkách plynu, aby se nejistota firem ještě nezvětšovala,“ říká výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Podle výroků českého ministerstva průmyslu a obchodu by scénář v současnosti prakticky neměl řešení a hrozí odpojení průmyslu, klíčového sektoru českého hospodářství.

Bleskový průzkum proběhl od 5. do 10. května 2022 a zúčastnilo se jej 65 členských firem ČNOPK.

Datum zveřejnění

06.06.2022

Zdroj informací

ČNOPK

Foto: ČNOPK

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2859 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál