Servind

Hasičské speciály Tatra

Hasičské speciály Tatra

Na výstavišti v německém Hannoveru se uskutečnil veletrh Interschutz 2022. Jde o jednu z největších přehlídek služeb a produktů pro požární ochranu, záchranné systémy, civilní ochranu a bezpečnostní složky. Na veletrhu měla svůj stánek i kopřivnická společnost Tatra Trucks, která je tradičním výrobcem automobilů a podvozků určených pro hasiče a záchranáře.

Veletrh Interschutz se koná pravidelně jednou za pět let, ale kvůli pandemii bylo jeho konání dvakrát odloženo. Od posledního ročníku tedy uběhlo již 7 let. O to významnější byl jeho letošní ročník. Na veletrhu vystavilo své produkty z oblasti hasičské techniky, záchranných služeb či civilní ochrany, ale také komunikační techniky, vybavení řídicích středisek, jakož i ochranných prostředků a dalšího vybavení přes 1300 firem z 50 zemí. Mezi nimi byla i expozice společnosti Tatra Trucks.

Kopřivnická firma ve spolupráci s partnery prezentovala speciální hasičské automobily na podvozku osvědčené modelové řady Tatra Force, konkrétně jde o vozidla Titan a Tigon. První jmenované vystavil Záchranný útvar HZS ČR a vznikl ve spolupráci Tatra Trucks a THT Polička. Je vybaveno čtyřdveřovou pancéřovanou kabinou, která poskytuje osádce maximální bezpečnost a je určeno pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Konstrukce podvozku má konfiguraci 8x8 se všemi řiditelnými nápravami a je vybaveno motorem Cummins s automatickou převodovkou Allison.

Tigon je výsledkem spolupráce Tatra Trucks a rakouské společnosti Rosenbauer. Jde o speciální hasicí automobil do těžkého terénu a extrémně náročných podmínek v průmyslových provozech, jakou jsou například rafinérie nebo v zařízeních pro těžbu ropy. Vystavený exemplář je určen pro zákazníka v Ománu.

Další hasičská vozidla na podvozcích Tatra vystavili i tradiční partneři společnosti Tatra Trucks. Již zmiňovaná společnost Rosenbauer prezentovala například automobil Tatra Force 4x4 AWS určený pro hašení lesních požárů. Německý Bundeswehr v loňském roce vybral ve výběrovém řízení obdobný typ vozidla v celkovém počtu 77 kusů.

Na stánku THT Polička byly k vidění rovněž vozy Tatra Force 4x4 a 6x6 se zadní natáčecí nápravou. Vozidla splňují normu Euro 6e a jsou určena pro evropský trh. Vozidel Tatra Force 4x4 bylo v nedávné době dodáno celkem 46 kusů pro spolkovou zemi Braniborsko. Zakázky pro Bundeswehr a Braniborsko dokazují, že vozy Tatra se úspěšně prosazují i na náročném německém trhu se silnou konkurencí.

V expozici dalšího tradičního partnera kopřivnické automobilky, firmy KOBIT, vystavil HZS Moravskoslezského kraje vyprošťovací a odsunové vozidlo Tatra Force 6x6, které slouží tamním hasičům. Na stánku firmy KOBIT byla k vidění také cisternová stříkačka Tatra Force 6x6 CAS30. V souvislosti s tímto exponátem můžeme připomenout, že před necelým měsícem Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vyhlásilo výsledky výběrového řízení na dodávky nových cisternových automobilových stříkaček pro velkoobjemové hašení. Vítězem se stala právě firma KOBIT, která ve spolupráci s Tatra Trucks dodá českým hasičům až 50 těchto vozidel.

Datum zveřejnění

27.06.2022

Zdroj informací

Tatra Trucks

Foto: Tatra Trucks

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3427 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál