Servind

ČEPRO bere energii ze slunce

ČEPRO bere energii ze slunce

Roční bilance solárních panelů, které firma ČEZ ESCO instalovala na střechách budov ve dvou areálech společnosti ČEPRO ve východních a jižních Čechách, vykazuje více než 500 MWh bezemisní elektrické energie pocházející z energie slunečního záření. Elektrárny o výkonu 516 kWp ročně vyrobí přes 500 MWh pokryjí bezemisní energií spotřebu dvou skladů a použije se i pro přečerpávání paliv.

Společnost ČEPRO, která zajišťuje především přepravu, skladování, prodej ropných produktů, a provozuje síť vlastních čerpacích stanic, se jako odpovědná firma soustředí na obnovitelné zdroje energie a rozvoj trhu alternativních paliv a bezemisní dopravy. Výstavbou fotovoltaických elektráren chce mimo jiné přispět k plnění závazků České republiky na cestě k evropským klimatickým cílům, snížit svou uhlíkovou stopu a zajistit energetickou soběstačnost areálů.

„V první etapě výstavby fotovoltaických elektráren jsme vytipovali pět našich lokalit. Ve spolupráci s ČEZ ESCO jsme osadili 590 panelů v Cerekvici nad Bystřicí ve východních Čechách a dalších 700 panelů ve Smyslově na Táborsku. Celkový výkon solárních elektráren v obou lokalitách přesahuje 500 kW. Získanou energii využijeme k pokrytí spotřeby areálů včetně spotřeby pro stáčení a plnění cisteren s palivem a k pohonu dalších technologií sloužících ve skladech k přečerpávání paliv. Ušetříme více než 230 tun emisí CO2 ročně, které by jinak vznikly při odběru elektřiny ze sítě. Všechny naše projekty první etapy výstavby fotovoltaických elektráren budou spolufinancovány Evropskou unií v rámci programu OPPIK,“ říká předseda představenstva ČEPRO Jan Duspěva.

„Rostoucí ceny energií vedou stále více zákazníků z řad firem, ale i státní správy a samosprávy, k tomu, že mají zájem o vlastní výrobu elektřiny. Zakázka pro ČEPRO byla prestižní, ale zároveň nesmírně náročná. Naši specialisté se při ní totiž museli vyrovnat s přísnými omezeními, která v areálech a jejich okolí platí kvůli skladování vysoce hořlavých látek. Instalaci jsme šili na míru potřebám klienta, kterému např. použitá technologie Solar Edge umožňuje monitoring a diagnostiku provozu až na úrovni jednotlivých panelů,“ dává nahlédnout do zákulisí příprav a instalace předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Datum zveřejnění

21.07.2022

Zdroj informací

ČEPRO

Foto: ČEPRO

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.393 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál