Servind

Zebra Group směřuje k vodíkové budoucnosti

Zebra Group směřuje k vodíkové budoucnosti

Česká automobilka Zebra Group, vyrábějící užitkové multifunkční vozy Zebra, společně s dalšími účastníky a korejskou asociací H2Korea, podepsala mezinárodní memorandum o spolupráci v oblasti vývoje vodíkového pohonu. Podpisu se zúčastnily i další české společnosti v čele s Českou vodíkovou technologickou platformou HYTEP. Akce proběhla za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely a korejského ministra průmyslu Chang Yanga.

Hlavním cílem nové spolupráce je podpora vodíkové mobility v České republice, především v oblasti nákladní a autobusové dopravy. Program se soustředí na pilotní projekty zaměřené na výrobu zařízení a vozidel i na jejich následný provoz. Česká automobilka Zebra Group je jedním z českých signatářů, který vyvíjí vlastní vodíkové vozidlo s označením HTZebra.

Společně se Zebrou jsou dalšími českými signatáři smlouvy společnosti Tatra Trucks, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, Orlen Unipetrol RPA, Vítkovice Cylinders, Devinn, W.A.G. payment solutions (EUROWAG), ÚJV Řež, Zásilkovna a Iveco Bus. Za Korejskou republiku se účastní společnosti Hyundai Motor Company a Hyundai Glovis. Všechny společnosti sdílí názor, že v přechodu k ekologickým zdrojům energie bude hrát vodík velice důležitou roli.

Jednatel  společnosti Zebra Group Petr Řihák k podpisu memoranda říká: „Všude v západní Evropě už mezi výrobci nákladní i užitkové techniky panuje v podstatě absolutní konsensus: Nabídka nových typů pohonů vozidel, ať už elektro, nebo vodíku, se do několika let stane naprosto nezbytnou. V České republice před tímto faktem podle mě ještě trochu zavíráme oči. Zebra Group chce přistoupením k této mezinárodní spolupráci zejména urychlit vývoj svého vozidla s vodíkovým pohonem. Vnímáme to jako logické pokračování projektu užitkového vozidla s vodíkovým prodlužovačem dojezdu, na kterém Zebra již několik let spolupracuje s ÚJV Řež a SVÚM Čelákovice.”    

Asociace H2Korea považuje tuto spolupráci za velkou příležitost v oblasti rozvoje vodíkových technologií v České republice. Současně je otevřena hledání nových partnerů pro spolupráci. Zapojí se také Hyundai Motor, který bude podporovat dodávky a vývoj systémů palivových článků, edukaci o vodíkovém průmyslu, výstavbu infrastruktury pro distribuci vodíku a nabíjení.

Datum zveřejnění

22.07.2022

Zdroj informací

Zebra Group

Foto: HYTEP

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2559 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál