Servind

Jak vyměnit AdBlue a k čemu vlastně slouží

Jak vyměnit AdBlue a k čemu vlastně slouží

AdBlue, neboli roztok močoviny, je nehořlavá a netoxická kapalina, která se u vznětových motorů vstřikuje do systému selektivní katalytické redukce, kde reakcí s výfukovými plyny eliminuje oxidy dusíku a tím snižuje emise jedovatých látek. Musí se ale jednou za čas doplnit, přičemž zpravidla vydrží 3000 až 10 000 km podle typu auta, velikosti jeho nádrže na AdBlue i způsobu zacházení s vozem.

Nečekejte na nulu, protože pak nenastartujete

„Jinou spotřebu má vůz ve městě a jinou třeba v terénu. Přímo úměrně ke spotřebě paliva klesá nebo roste i spotřeba AdBlue,“ vysvětluje produktový manažer českého zastoupení automobilky Toyota Antonín Polák.

Stejně jako u paliva, i močovina sama ohlásí, když dochází, Když se sníží dojezd nádrže pod 2500 km rozsvítí se kontrolka na přístrojové desce. „Celkem velká rezerva trochu láká kontrolku ignorovat, ale chytré auto vás nenechá - její blikání se postupně zintenzivní. Zároveň je dobré vědět, že jakmile se dostanete na nulu, auto už není možné nastartovat a čeká vás odtah do servisu,“ popisuje Polák.

Pokud však před sebou máte dlouhé letní cestování, je lepší na kontrolku nespoléhat. „Před letní dovolenou raději v každém případě AdBlue doplňte. Vyhnete se tak nepříjemnostem při shánění AdBlue v zahraničí,“ radí Polák.

Zvládnete to sami

Samotné doplňování je celkem snadné. Rozhodně není nutné pro každé doplnění vyrazit do servisu. Jsou dvě možnosti. Tou jednodušší a pohodlnější je natankovat AdBlue přímo u stojanu u čerpací stanice. Někdy se nenachází úplně na všech stojanech, ale třeba jen na těch s naftou nebo těch určených pro nákladní vozy. Nevýhodou je, že ne na každé benzince AdBlue ve stojanu mají.

Druhou možností je koupit láhev s AdBlue a z ní ji doplnit. U těchto velkých lahví a kanystrů je vždy pod jednou z etiket schovaná praktická ohebná hadice, která přelévání tekutiny výrazně usnadní, a díky tomu nehrozí, že by se znečistilo okolí plnicího hrdla. Močovina by mohla poškodit lak karoserie, a v motorovém prostoru zároveň zamezte její únik do motoru. Samozřejmě platí, že močovina by se neměla dostat ani do kontaktu s pokožkou, pozor si dejte i na oblečení.

Kde vlastně nádrž na AdBlue hledat? „Některá auta, jako jsou například užitkové modely Toyota Proace, mají hrdlo nádrže na AdBlue umístěné u nádrže na běžné palivo. Ve vozech typu Land Cruiser nebo Hilux jej pak najdete v motorovém prostoru,“ říká Antonín Polák.

Datum zveřejnění

27.07.2022

Zdroj informací

Toyota

Foto: Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.1775 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál