Servind

Tatra Trucks dodá české armádě stovky vozidel

Tatra Trucks dodá české armádě stovky vozidel

Zástupci kopřivnické automobilky Tatra Trucks a Ministerstva obrany ČR podepsali zakázku na dodávku 80 nákladních vozů Tatra Force s hákovými nakladači. Objednávka navazuje na kontrakt z minulého týdne, na jehož základě Tatra Trucks dodá armádě 209 valníků rovněž modelové řady Force.

Podle nejnovější smlouvy Tatra Trucks vyrobí pro Armádu České republiky (AČR) 80 těžkých nákladních terénních automobilů Force 8x8 s jednoramennými hákovými nakladači pro přepravu typizovaných kontejnerů a plošin.

Zakázku za více než 1,2 miliardy korun bez DPH automobilka podle smlouvy splní v letech 2023 a 2024. Ministerstvo obrany objednalo vozy prostřednictvím urgentního způsobu zadání, který je podle zákona o veřejných zakázkách využitelný v případě válečných krizí a mimořádných situací. Již loni Tatra Trucks české armádě dodala 30 vozidel stejného provedení.

Tatra Trucks ještě letos armádě dodá 200 valníků Force 6x6, zbylých 9 v roce následujícím, kdy dodá i prvních 30 vozů Tatra Force 8x8 s hákovými nakladači. Zbylých 50 kusů armáda obdrží v roce 2024.

„Nejnovější objednávka na 80 vozů Tatra Force 8x8 spolu se smlouvou na 209 těžkých nákladních automobilů Tatra Force 6x6 v provedení valník pro AČR z minulého týdne za 1,9 miliardy korun bez DPH potvrzují skutečnost, že česká armáda je pro naši společnost jedním z hlavních a referenčních zákazníků. Bez nadsázky se dá říci, že automobily Tatra jsou symbolem AČR. Tvoří totiž více než 90 procent jejích logistických kapacit, které je potřeba v průběhu let obměňovat a doplňovat. My jsme tomu nápomocni,“ řekl generální ředitel Tatra Trucks Pavel Lazar.

Další projekty pro AČR

Tatra Trucks pracuje i na dalších projektech modernizace výzbroje a vybavení AČR. Jde například o projekty nových kolových samohybných houfnic Caesar 8x8 a raketových kompletů protivzdušné obrany Spyder, pro které má Tatra Trucks armádě dodat příslušné podvozky řady Force. Letos již v Kopřivnici také vyrobili první vozidla Force pro českou armádou objednané nové mobilní 3D radary kategorie MADR, dále pro speciální vozidla Starkom a podvozky 6x6 pro obrněná vozidla Titus. Tatra Trucks navíc v současnosti dodává podvozky pro cisternová vozidla určená pro AČR na základě smlouvy se státním podnikem VOP CZ z podzimu minulého roku.

Výhled do budoucna

V tomto roce Tatra Trucks představila také novinku určenou pro použití v ozbrojených silách. „Na veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži jsme ve světové premiéře představili těžký vojenský automobil Tatra Phoenix 8x8 s novou pancéřovanou kabinou, kterou vyvinula partnerská společnost Tatra Defence Vehicle. Nová kabina poskytuje jednu z nejvyšších úrovní balistické i protiminové ochrany osádky ve své kategorii dle standardů NATO,“ vysvětlil Radomír Smolka, ředitel výzkumu a vývoje firmy.

Tatra Trucks na veletrhu také navázala partnerský vztah s přední korejskou firmou působící v oblasti obranných technologií Hanwha Defence, s níž podepsala memorandum o porozumění týkající se spolupráce na konkrétních projektech vojenských systémů, které budou využívat podvozky Tatra.

Zahraniční vojenské zakázky

Tatra Trucks letos plní i významné zahraniční vojenské zakázky. „Na základě smlouvy z minulého roku vyvíjíme ve spolupráci s firmou DAF vozidla řady CF Military s podvozky Tatra 4x4 a 8x8 pro belgickou armádu. Následně společně s DAFem a firmou Tatra Defence Vehicle dodáme do Belgie 879 logistických vojenských vozidel s podvozky 4x4 a 8x8 a dále nejméně 9 těžkých tahačů návěsů v provedení 8x8. Pro Tatru je to jedna z největších vojenských zakázek vůbec a je to i zásadní reference pro země NATO v západní Evropě,“ sdělil Petr Hendrych, obchodní ředitel Tatra Trucks.

Tatra Trucks rovněž vyrábí podvozky Force Euro 6 4x4 pro firmu Rosenbauer, která na základě smlouvy z minulého roku dodá německým ozbrojeným silám 77 hasičských, tzv. lesních, speciálů.

V letošním roce Tatra Trucks také pokračuje v dodávkách vozidel různých provedení pro ozbrojené síly Ukrajiny.

Nedávno si vozy Tatra našly cestu i do vybavení US Army. Ozbrojené síly USA pro správu svých vojenských výcvikových újezdů v Německu vypisují výběrová řízení na vozidla pro údržbu silnic a pro terénní práce. V jednom z nich v první polovině tohoto roku uspěl i typ Phoenix 6x6. První dva vozy již několik měsíců slouží ve vojenském výcvikovém prostoru Grafenwöhr v Horní Falci.

Rovněž nizozemská armáda již dva roky ve svém testovacím a výcvikovém centru využívá šest vozidel řady Tatra Phoenix ve specifickém provedení s řiditelnou zadní nápravou se zvýšenou nosností. Ta jsou využívána k výcviku armádních řidičů i k porovnávacím testům s ostatními logistickými vozidly.

Datum zveřejnění

03.09.2022

Zdroj informací

Tatra Trucks

Foto: Tatra Trucks

Fotogalerie

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2859 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál