Servind

KUKA LBR iisy usnadňuje robotiku

KUKA LBR iisy usnadňuje robotiku

Společnost KUKA představuje novinku, která rozšiřuje její nabídku robotů spolupracujících s  člověkem. Jedná se o nové modely robotů: LBR iisy 3 R760, LBR iisy 11 R1300 a LBR iisy 15 R930. Díky většímu užitečnému zatížení, delšímu dosahu a vyššímu stupni krytí IP jsou vhodné pro širokou škálu nových úkolů a aplikací nejen v průmyslu, ale i v řadě dalších odvětví.

Intuitivní a rychlá automatizace nejen pro profesionály, ale i laiky, se stává skutečností. Nové modely robotů usnadňují robotiku od konfigurace, uvedení do provozu až po servis. S lehkými koboty řady LBR iisy je robotika snadná, neboť uvedení do provozu je otázkou několika minut, a to i bez předchozích znalostí robotiky nebo programování. To je možné díky novému operačnímu systému iiQKA.OS společnosti KUKA, který se snadno a intuitivně používá.

„Společnost KUKA vyvinula LBR iisy s cílem usnadnit nasazení robotů v nových aplikacích, které využijí snadnou implementaci nových kobotů. Ve spojení s operačním systémem iiQKA.OS nejsou nutné speciální technické znalosti. Věříme, že díky tomu poroste komunita uživatelů,“ říká prodejní ředitel KUKA CZ&SK Radek Velebil.

Mezi typické oblasti použití robotů řady LBR iisy patří manipulace, montáž, testování a obsluha strojů. Všechny nabízejí velmi dobrý poměr cena/výkon a mají plnou servisní podporu KUKA. Největšími zákazníky robotů KUKA jsou automobilky a další společnosti z automobilového průmyslu. Velká revoluce čeká díky použití robotů intralogistiku.

Přidaná hodnota pro zákazníky

Prvotřídní hardware ve spojení s intuitivním softwarem v kombinaci s novým operačním systémem iiQKA.OS dává řadě LBR iisy zcela nový robotický efekt. Koboti jsou rychle připraveni k práci. Díky programování pomocí funkcí drag-and-drop a pohodlnému učení pomocí ergonomického ovladače KUKA smartPAD pro se robotika významně zjednodušuje.

Snímače momentu v kloubech umožňují provoz kobotů bez bezpečnostního plotu. Pomocí ručního vedení usnadňují učení a v případě potřeby i bezpečnou spolupráci mezi člověkem a robotem. I malé a střední podniky mohou těžit z rychlého spuštění systému LBR iisy bez nutnosti větší integrace.

Vyšší užitečné zatížení, větší dosah, větší volnost kobotů LBR iisy 11 a 15

Užitečné zatížení kobotů LBR iisy je 3 kg, 11 kg resp. 15 kg a jejich dosah činí 760 mm, 1300 mm resp. 930 mm. Oba roboty lze montovat na podlahu, strop či stěnu. Splňují požadavky stupně krytí IP54, jsou tedy dobře chráněny před prachem a vlhkostí. Nejvyšší prioritou u kobotů je bezpečnost - od mechaniky zabraňující úrazům až po implementaci bezpečnostních funkcí robotického systému.

Koboti se řídí pomocí prostorově úsporného řídicího systému KR C5 s napětím 230 V. V rámci KUKA Marketplace je k dispozici příslušenství pro různé aplikace, jako jsou chapadla a vizuální senzory.

Inteligentní řešení pro větší uživatelskou přívětivost

Operační systém  iiQKA.OS, vytvoří základnu celého ekosystému zpřístupněním velkého výběru komponent, programů, aplikací, služeb a zařízení, které lze snadno instalovat, provozovat a využívat pro jeho zlepšení. iiQKA Ecosystem, vycházející z iiQKA.OS, umožní novým uživatelům implementovat automatizaci bez náročného školení, navíc zlepší a zjednoduší proces pro odborníky. Nový řídicí systém dokáže oslovit i ty, kteří dosud s roboty nikdy nepracovali.

„Automatizace je jedním z megatrendů naší doby. To je důvod, proč si KUKA jako součást své ‚Mise 2030‘ dává za cíl zpřístupnit robotickou automatizaci pro všechny,” zdůrazňuje Radek Velebil.

Operační systém iiQKA.OS je založený na moderní a modulární softwarové architektuře používající intuitivní a vstřícné funkce v celém uživatelském procesu. Nabízí tak rychlý úvod do robotiky pro začátečníky a významné zkvalitnění automatizace pro zkušené uživatele.

Celkové uspořádání hardware a software

Robot LBR iisy je první svého druhu, který funguje výhradně na novém operačním systému podporovaném iiQKA Ecosystem v kombinaci s robotickým ovladačem KR C5 micro a novým ovládacím zařízením smartPAD pro. Záměrem společnosti KUKA v příštích letech je docílit vybavení intuitivního operačního systému iiQKA.OS  u všech produktů KUKA .

Architektura nového operačního systému je postavená na linuxovém jádru a navržena pro rychlý vývoj a vysokou uživatelskou přívětivost: iiQKA.OS poskytne rychle aktualizace a další funkce budou přidány v průběhu času. Nový operační systém bude také podporovat již existující KUKA Robot Language (KRL). To umožní stávajícím zákazníkům, kteří mají zkušenosti s KUKA.SystemSoftware, v příštích letech hladce přejít na iiQKA.OS a nadále používat své pracovní postupy a kódy.

„Naše průmyslové roboty jsou standardně vybaveny sběrnicí Ethernet. Lze je tak snadno připojit k internetové síti, a to i pomocí 5G sítí. Digitálně propojené procesy s využitím robotů umožní vyrábět flexibilněji, s menší energetickou náročností, vyšší mírou šetření přírodních zdrojů a také autonomně,“ upozorňuje Radek Velebil.

„V České republice je zejména automobilový průmysl na vysokém stupni robotizace. Roboty jsou ale čím dál tím více nasazovány i v jiných odvětvích jako například v potravinářském průmyslu, logistice, slévárenství a ostatně i pandemie covid-19 ukázala, že i ve zdravotnictví má zajímavý potenciál pro robotické aplikace,” dodává Radek Velebil.

Dlouhodobě nízká nezaměstnanost v ČR navíc zvyšuje požadavky na vyšší stupeň robotizace výroby. Výrobní závody, pokud chtějí obstát v mezinárodní konkurenci, musí navyšovat výrobu při dodržení kritérií kvality a přesnosti, flexibility, rychlosti a energetické účinnosti. Řešením je průmyslová automatizace s využitím robotů. Jedná se o investici do budoucnosti, která se rozhodně vyplatí. Výkon robota je mnohonásobně vyšší než u člověka, může pracovat nepřetržitě v třísměnném provozu a dodržuje vysokou kvalitu výroby s minimálními nároky na údržbu.

Datum zveřejnění

15.09.2022

Zdroj informací

KUKA

Foto: KUKA

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2877 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál