Servind

Scania uvádí novou platformu řadových motorů

Scania uvádí novou platformu řadových motorů

Nová generace řadových motorů pro pohonná řešení přináší ještě nižší spotřebu paliva. Nabízejí vysoký výkon na jeden litr zdvihového objemu, výrazně prodlouženou životnost a zásadní snížení emisí CO2.

Nová motorová platforma Scania je hotová po deseti letech inovací a vývoje. „Toto je náš nejúspornější motor všech dob, má vyšší točivý moment, vyšší výkon a až o 50 % delší životnost. V oblasti pohonných řešení změní pravidla hry,“ říká Joel Granath, Senior Vice President Scanie a ředitel pohonných řešení.

Pozitivní dopad na spotřebu paliva má vylepšený systém výměny výfukových plynů, snížené vnitřní tření a vyšší účinnost turbodmychadla. V případě 13 l motoru to znamená 7% zlepšení spotřeby v porovnání se současnou generací motorů se stejným výkonem. V absolutních číslech se jedná o úsporu 4 l nafty na hodinu provozu motoru pod plným zatížením.

Dokud se budou spalovací motory používat, musí se snižovat jejich dopad na klima. Nová platforma spojuje výkon a spolehlivost, na níž jsou zákazníci Scanie zvyklí, ale navíc přináší nižší emise oxidu uhličitého. „Chceme být motorem udržitelnější budoucnosti a vedoucí postavení, které máme mezi nákladními vozidly a autobusy, zaujmout i v oblasti pohonných řešení a průmyslových motorů.“

Nové agregáty navíc splňují požadavky dané změnami předpisů a zvládnou spalovat směsi bionafty a HVO.

Nové motory se vyrábějí s použitím špičkových technologií. Hlavní motivací při jejich vývoji bylo, aby s nimi dokázali zákazníci dosáhnout vyšších příjmů. Například čas mezi generálními opravami dosahuje až 25 000 hodin. Mezi některé nové prvky patří mnohem cílenější chlazení, pevnější blok motoru a hlava válců a robustnější rozvod motoru s optimálně dimenzovanými ozubenými koly.

„Během vývoje nové motorové platformy jsme uvažovali nad tím, jak zákazníkům usnadnit přechod na ni a zároveň dosáhnout snížení spotřeby paliva a vyššího výkonu,“ říká Henrik Nilsson, ředitel produktového managementu společnosti Scania pro pohonná řešení.

Nový 13 l motor má výkon v rozmezí 368 až 450 kW. Výkon je v porovnání se současnou generací vyšší až o 11 % a točivý moment o 21 %.

Nový 11litrový motor se nabízí ve verzích s výkonem od 202 do 368 kW.

Datum zveřejnění

21.10.2022

Zdroj informací

Scania

Foto: Scania

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2418 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál