Servind

Firmy se snaží ušetřit na autech

Firmy se snaží ušetřit na autech

Energetická krize nutí firmy hledat úspory i ve vozových parcích. Dokládá to počet registrací nových vozů za deset měsíců letošního roku, který u firemních vozidel proti loňsku klesl meziročně o 15 723 vozidel (116 892  proti 132 615 osobních aut), přičemž množství nových aut bylo nejnižší za posledních pět let. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů (SDA).

Šetřit náklady na vozový park firmám pomáhají i leasingové společnosti. Ty začaly nabízet zpětný výkup vozidel a jejich následný pronájem prostřednictvím operativního leasingu. Firmy i fyzické osoby tak mají ihned k dispozici hotovost, kterou mohou během energetické krize okamžitě využít. Auto je u leasingové společnosti v zástavě, klient za jeho provoz platí měsíční splátku.

„Výše měsíční splátky se odvíjí od stáří, technického stavu a nájezdu vozidla. Jsme schopni vykoupit i auta se stářím kolem pěti let. Firma nebo fyzická osoba má k dispozici okamžitě finanční hotovost, kterou může využít k pokrytí jiných neodkladných závazků,“ vysvětluje novou službu Aleš Polák, generální ředitel leasingové společnosti Arval, která začala nabízet výkup firemních vozidel a zpětný pronájem na operativní leasing.

Nová služba pro firmy a fyzické osoby potřebující využít finanční prostředky uložené ve svých vozidlech. „Služba funguje na principu reverzní hypotéky. Auto je u leasingové společnosti v zástavě,“ vysvětluje Aleš Polák z Arvalu.

„Zpětný výkup vozidla a jeho následný pronájem formou operativního leasingu je pro firmy a fyzické osoby možností, jak mít okamžitě k dispozici finanční hotovost v době krize. S vlastnictvím auta jsou spojené dodatečné náklady v řádu desítek tisíc korun ročně, například na servis, povinné ručení, teď v nadcházejícím období na výměnu pneumatik a podobně. Tyto položky jsou součástí naší nové služby stejně jako standardní produkt operativního leasingu. Klient podepíše smlouvu o operativním leasingu vozidla,  s dohodnutou délkou trvání. Po jejím uplynutí si může vozidlo buď odkoupit zpět, nebo v režimu operativního leasingu pokračovat s nový vozem. Bude nadále tak využívat stejné služby s novým, modernějším a bezpečnějším autem,“ konstatuje Aleš Polák.

Se zvyšujícími se cenami nových vozů roste obliba leasingového financování. Nárůst zaznamenaly produkty operativního leasingu. V roce 2021 činil podle České leasingové a finanční asociace (ČLFA) podíl financování aut operativním leasingem u domácností 13,4 %. Za první pololetí letošního roku už to bylo 19 %. Aktuálně tak operativní leasing tvoří pětinu leasingového financování nových vozů domácnostmi.

Generální ředitel Arvalu Aleš Polák věří, že ještě poroste: „Pozorujeme zvyšující se oblibu operativního leasingu u soukromých osob. Oproti loňsku narostla o 200 % a tito zákazníci u nás podepisují každou šestou smlouvu. V době krize nemusí při nákupu vozu v hotovosti vydat všechny úspory, které jim mohou poté chybět například při platbě záloh na energie. Tento produkt je výhodný také pro živnostníky a malé firmy, které se mohou soustředit na investice do technologií. Nemusí tudíž řešit dilema, zda nakoupit úspornější stroje, nebo si ponechat vozidla. Díky operativnímu leasingu mohou stále své zboží a služby i nadále rozvážet zákazníkům.“

Datum zveřejnění

06.12.2022

Zdroj informací

Arval

Foto Arval

Výběr jazyka

VALEO 2024

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.4225 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál