Koncept pneumatik Goodyear Eagle GO

Koncept pneumatik Goodyear Eagle GO

Společnost Goodyear Tire & Rubber Company vyvinula koncept pneumatik Eagle GO, které jsou součástí návrhu nového vozu Citroën oli. V běhounové směsi konceptu pneumatik uplatnila řadu různých trvale udržitelných materiálů.

Společnost Goodyear již více než 120 let usiluje o trvale udržitelné inovace a vynálezy, které snižují požadavky na údržbu. Její spolupráce s automobilkou Citroën je pokračováním dlouholetého partnerství obou značek. Pneumatiky Eagle GO jsou již třetím konceptem pneumatik, který Goodyear ve spolupráci s Citroënem vyvinul. Jeho cílem bylo optimalizovat účinnost a životnost pneumatik a zlepšit pohodlí řidiče při jízdě. 

Běhounová směs z trvale udržitelných materiálů

Koncept pneumatik zahrnuje využití směsi vyrobené téměř výhradně z udržitelných nebo recyklovaných materiálů v oblasti běhounu, tedy v té části pneumatiky, která se opotřebovává. Mezi použité materiály patří slunečnicový olej, borová pryskyřice, přírodní kaučuk a křemelina z popela rýžových slupek.

- Slunečnicový olej a borová pryskyřice jsou obnovitelná náhrada ropných surovin. Aktuálně se již využívají na výrobu „rostlinného inkoustu“ pro tiskárny. Cílem společnosti Goodyear je ve svých výrobcích plně nahradit olejové ropné složky nejpozději do roku 2040.

- Přírodní kaučuk ze stromů Hevea brasiliensis se používá jako náhrada syntetického kaučuku na bázi ropy při zachování odpovědných metod pěstování a kultivace jejich porostů.

- Silika (křemelina) z popela z rýžových slupek vznikajícího při zpracování rýže může snížit množství odpadu ukládaného na skládky. Již dříve se používala jako výztuha železobetonu.

Obnovitelný běhoun

Pneumatiky Eagle GO lze potenciálně až dvakrát obnovit, což prodlužuje její životnost. Goodyear si pro ně stanovil cíl proběhu až 500 000 km, a to díky opětovnému využití kostry a obnovitelnému běhounu.  

Inteligentní technologie

Koncept pneumatik Eagle GO využívá technologii Goodyear SightLine, jejíž součástí je senzor monitorující řadu různých parametrů stavu pneumatik. Tato technologie se již využívá při podpoře fleetových zákazníků společnosti Goodyear a do budoucna by mohla výrazně snížit množství odpadu a zvýšit efektivitu, tím že bude pneumatiky udržovat ideálně nahuštěné a v co nejlepším stavu.

Sledování stavu pneumatik hraje velký význam při rozhodování, zda nebo kdy je možné pneumatiku obnovit, což potom zvyšuje oběh pneumatik a jejich celkovou efektivitu. Zahrnutí této technologie do konceptu pneumatik Eagle GO je v souladu s cílem společnosti Goodyear pojmout pneumatiky a jejich servis zcela ponovu a do roku 2027 zakomponovat do všech svých nových produktů inteligentní řešení založené na datech a senzorech. 

Datum zveřejnění

14.12.2022

Zdroj informací

Goodyear

Foto: Goodyear

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2246 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál