Servind

Čeští studenti představili vodíkové vlaky

Čeští studenti představili vodíkové vlaky

Tým českých středoškolských studentů se letos úspěšně zúčastnil soutěže společnosti Toyota Motor Europe na téma udržitelnosti. Bodoval se svým konceptem vodíkových vlaků, který by mohl znamenat budoucnost železniční dopravy v oblastech bez elektrické trakce.

Český tým se skládal z šesti studentů pocházejících z různých koutů ČR a navzájem se tedy před účastí v této prestižní akci japonské automobilky neznali. Přesto se probojovali do finále a porotu zaujali svým výkladem vodíkových vlaků.  

Letos se zúčastnilo celkem deset týmů ze sedmi zemí. Absolutním vítězem se nakonec stali Norové. Třídenní akce spojuje mladé talenty s obchodními mentory z řad zaměstnanců Toyoty. Poslední den akce každý tým představí svůj projekt před mentory, porotou a širokou veřejností.

Hlavní výhodou vodíkových vlaků je podle českého studentského týmu vedle zcela ekologického provozu fakt, že nepotřebují trakční vedení. K tomu se přidává levnější údržba i menší riziko zpoždění. Nevýhodou je v současnosti absence infrastruktury pro čerpání zeleného vodíku i vysoké počáteční náklady, popsali čeští studenti.

Vodík bude hrát hlavní roli

Toyota právě ve vodíku vidí budoucnost automobilového průmyslu. Proto bylo téma letošního ročníku Toyota Innovation Campu 2022 využití vodíku k urychlení energetického přechodu a transformaci na uhlíkově neutrální společnost.

Automobilka Toyota nedávno uvedla na trh druhou generaci auta na vodík Mirai. V České republice se zatím prodalo 10 kusů. Výstavba prvních veřejných vodíkových čerpacích stanic se zatím jen připravuje.

Toyota je v oblasti využití vodíku v dopravě jednou z nejaktivnějších značek. Vyvíjí také lodě nebo vlaky na vodík a zabývá se také vývojem technologií pro výrobu a distribuci vodíku. Využití vodíku testuje rovněž v rámci experimentálního města Woven City.

Datum zveřejnění

15.12.2022

Zdroj informací

Toyota

Foto: Toyota

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2948 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál