Servind

Nejzajímavější poznatky z trhu s ojetými vozy v roce 2022

Nejzajímavější poznatky z trhu s ojetými vozy v roce 2022

Rok 2022 byl pro trh s novými i ojetými automobily náročný. Celému odvětví stále chybí tempo. I když se zdá, že se do podoby, jakou jsme zažili před krizí se již nevrátí, za posledních 12 měsíců se událo mnoho zajímavých věcí. Platforma pro kontrolu historie vozů, carVertical, představuje nejzajímavější poznatky, fakta a statistiky roku 2022.

Analýza zahrnovala informace z 27 různých zemí: Velké Británie, USA, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Nizozemska, Belgie, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Ukrajiny, České republiky, Polska, Bulharska, Srbska, Švédska, Švýcarska, Dánska, Finska, Austrálie a Mexika. Veškerá fakta vycházejí z údajů společnosti.

Buick je nejčastěji poškozeným vozem na trhu

V roce 2022 bylo přes platformu pro kontrolu historie vozidel odhaleno více než 1,4 milionu škodních událostí. Největší odhadovaná částka za opravu náleží Ferrari 812 Superfast s ohromující cenou na hranici 300 000 eur. Celková hodnota škod zjištěných v loňském roce se pohybuje na úrovni téměř 5,1 miliardy eur.

Žebříček značek s největším počtem zaznamenaných škod vede Buick. Za poslední rok mělo 78,1 % vozů značky Buick zkontrolovaných na platformě carVertical záznam o poškození. BMW se nachází na čtvrtém místě se 48,2 % modelů, u kterých bylo zaznamenané poškození.

Mercedes-Benz je nejčastěji kradeným autem

Na carVertical bylo odhaleno více než 1100 odcizených vozidel. Skutečný rozsah krádeží vozidel je mnohem větší, protože tyto vozy se obvykle pohybují na černém trhu. Je sice velmi ojedinělé, aby se ukradené vozy znovu dostaly na oficiální trh s automobily, ale více než 1000 případů dokazuje, že je stále možné narazit na vozidlo, které bylo v minulosti kradené.

Více než 50 % zjištěných odcizených vozů bylo vyrobeno v letech 2014 až 2019 (tedy ve stáří 3 až 8 let). Ukazuje se, že nejoblíbenější vozidla zlodějů byla vyrobena v roce 2017 (tzn. pětiletá) - 9,7 % všech odcizených vozidel objevených na platformě pro kontrolu historie vozidel. Mezi značky, které jsou u zlodějů nejoblíbenější patří: Mercedes-Benz (14,7 % všech odcizených vozidel), BMW (14,4 %), Audi (10,4 %), Ford (7,8 %) a Volkswagen (6,8 %).

U 15,2 % zkontrolovaných vozů byl zjištěn podvod se stočenými kilometry

Statistiky odhalily za poslední rok více než 7,4 miliardy stočených najetých kilometrů. Průměrná míra zjištěných podvodů s tachometry a stočenými kilometry činila 15,2 %. Maskování a falšování skutečného počtu najetých kilometrů patří k nejzávažnějším problémům na trhu s ojetými automobily. To vede ke značným finančním problémům, pokud majitelé vlastní auto s falešným počtem najetých kilometrů.

Podle poznatků platformy je největším rizikem nákup ojetého vozu, který byl vyroben v letech 2010 až 2013 (tzn. před 9 až 12 lety). U těchto automobilů je největší pravděpodobnost, že budou mít stočené kilometry. Téměř u každého desátého vozidla, které bylo vyrobeno v roce 2011, byly zjištěny stočené kilometry. Jedná se celkem o 9,2 % všech vozidel. Vysokou míru rizika najdeme i u vozů s výrobou v roce 2012 či 2013, kde vozů se stočenými kilometry je zhruba 8,6 %, resp. 7,9 % vozidel.

Oblíbené vozy v roce 2022: BMW řady 3, Volkswagen Golf, BMW řady 5

Z údajů vyplývá, že mezi pět nejoblíbenějších značek automobilů, které byly v loňském roce prověřeny, patří BMW (podíl 15,8 %), Volkswagen (14,5 %), Audi (12,3 %), Mercedes-Benz (8,6 %) a Ford (5,0 %). Není to poprvé, co BMW vede žebříček díky oblíbenosti této značky zejména u mladší generace.

Pokud jde o konkrétní modely, nejoblíbenějšími vozy na platformě carVertical jsou BMW řady 3, Volkswagen Golf, BMW řady 5, Volkswagen Passat a Audi A4.

Datum zveřejnění

9.2.2023

Zdroj informací

carVertical

Ilustrační foto: BMW

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2693 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál