Servind

Podvodníci mají smůlu

Podvodníci mají smůlu

Standardní součástí každé pojišťovny je proces, který eliminuje pojistné podvody. Lidově se nazývá umělou inteligencí, ale profesionálové jej znají pod označením FMS, což je zkratka Fraud Management System. V kombinaci s provozními systémy většiny pojišťoven pracuje podle známého rčení „důvěřuj, ale prověřuj“.

Slavia pojišťovna teď připravuje jeho dokonalejší verzi. Systém, který denně vygeneruje obrovské množství dat, v těchto týdnech její specialisté znovu kalibrují. Cílem tohoto procesu je zefektivnění FMS, tak aby systém generoval vyšší uchráněnou hodnotu a zároveň nedocházelo ke zpomalování likvidace pojistných událostí.

„Tento systém se zabývá zpracováním informací o jednotlivých pojistných událostech a na základě nastaveného algoritmu rozpozná, zda nevykazují prvky podvodného jednání. Podezřelé případy se pak dostanou na stůl vyšetřovatelům, kteří je prověří,“ vysvětluje vedoucí právního oddělení ve Slavii Martin Bakajsa.

Software, který neustále analyzuje škodní události, je třeba jednou za čas vyladit. Některá kritéria už nemusí být tak přísná, jiná se v něm naopak objeví zcela nově. Pojistné podvody se totiž vyvíjejí a reagují na aktuální situaci ve společnosti. Pokud je ekonomika horší, počet pojistných podvodů roste a mění se i částky, ve kterých se pojistné podvody odehrávají.

„Pojistné podvody často dělají lidé, do kterých byste to nikdy neřekli. Nejčastěji jde o muže ve věku od 25 do 35 let z Ostravska, Ústecka, Karlovarska a Mostecka. V naprosté většině se jim skutečně nějaká škoda stane, ale její rozsah není tak velký, jak následně tvrdí. Podvodníci zpravidla nemají pocit, že by okrádali někoho konkrétního, a nedochází jim, že tím zvyšují sazby všem ostatním lidem, z nichž naprostá většina je slušná a o žádné podvodné jednání se nepokouší,“ líčí popisuje jeden z vyšetřovatelů Slavia pojišťovny, bývalý policista, který se už mnoho let ve Slavii zaměřuje na vyšetřování pojistných podvodů.

Podvodníkům nepřejí jenom stále dokonalejší počítačové programy v pojišťovnách, ale plány jim kříží i různé doplňky do aut. Populární vybržďování, kterému se před pár lety na českých dálnicích věnovala dvojice Poláků s cílem získat peníze z povinného ručení „pachatelů“, kteří byli ve skutečnosti poškozenými, tak například překazil masivní rozvoj kamer ve vozidlech.

Datum zveřejnění

24.3.2023

Zdroj informací

Slavia pojišťovna

Foto: Slavia pojišťovna

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2809 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál