Servind

Elektromobily - auta jen pro bohaté?

Elektromobily - auta jen pro bohaté?

Počet elektromobilů na trhu ojetých aut se letos meziročně zvýšil o 129 %. Jejich podíl na velkých inzertních portálech dosahuje už 0,83 % nabídky, což znamená, že zhruba každé 120. prodávané ojeté auto má čistě elektrický pohon. Nejsou však pro každého. Průměrná cena za ojetý elektromobil je totiž více než dvojnásobná oproti ojetým vozům se spalovacím motorem a činí rovných 999 000 Kč (průměrná cena vozu se spalovacím motorem ve srovnatelném stáří je 485 000 Kč).

Průměrné stáří elektromobilů dosahuje 3,5 roku. Průměrný nájezd vykazuje hodnotu 23 710 km. Většina aut má uvedený český původ (48,15 %) a podobně jako u ostatních ojetých aut se hodně dováží z Německa (24,69 %). Průměrně se elektroauta prodávají za 55 dní.

U elektromobilů je nezbytné znát jejich historii

V případě ojetých elektromobilů ale platí, že je dvojnásob důležité zkontrolovat si jejich historii před nákupem, což lze udělat online na www.cebia.cz. Prodělaná havárie může mít mnohem větší dopad než u aut se spalovacím motorem. Špatně opravený elektromobil může ve svém důsledku i začít hořet a ohrozit posádku na životě i při běžném provozu, kdy to nikdo nečeká a tedy aniž by došlo k havárii. Velké množství elektromobilů se k nám navíc dováží ze zahraničí a bude se mezi nimi vyskytovat velké procento závadových aut.

„Opravené elektromobily po haváriích mohou být potenciálně nebezpečné, pokud nedojde k výměně baterie (cena nové baterie ovšem často bývá 50 % a více z ceny nového auta). Pokud dojde k vnitřnímu poškození baterie, nemusí být poškození na první pohled znatelné a baterie může i v opraveném autě nějakou dobu fungovat, v tom případě ovšem může jít o časovanou nálož – po několika týdnech může dojít v baterii díky vnitřnímu poškození ke zkratu a požáru. Uhašení hořícího elektromobilu je náročný úkol a vyžaduje speciální postup i techniku, jak je známo i z videí na internetu. I když dnes již technologie výroby pokročila a baterie nových elektromobilů jsou dnes bezpečnější, než před pár lety, pak právě u ojetin by měl mít kupující vždy na pozoru a zajímat se o to, zda auto mělo či nemělo vyměněnou baterii. Vzhledem k ceně nové baterie ovšem není příliš reálné, aby elektromobil po těžké havárii měl vyměněnou baterii, protože oprava takového auta včetně pořízení nové baterie by nebyla rentabilní,“ upřesňuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která pomáhá motoristům bojovat proti podvodným praktikám při prodeji ojetin už více než 30 let.

Vede BMW

Kdo by hádal, že mezi ojetými elektromobily převažuje Tesla, ten by se mýlil. Nejčastěji jsou mezi auty na elektrický pohon zastoupené vozy značky BMW (17,53 %), Tesla je až na druhém místě s 15,23 %. Třetím nejprodávanějším elektroautem je Škoda (13,25 %) následovaná vozy Volkswagen (12,18 %). Mezi elektromobily se vyskytují často luxusní značky vozů, což mj. žene průměrnou cenu těchto aut nahoru. Například vozy Porsche tvoří 4,03 % nabídky.

Vozy Porsche se prodávají rychle

Právě vozy Porsche patří mezi ta nejdražší. Jejich průměrná cena dosahuje 2 799 000 Kč. Zároveň jsou ale také nejmladší, v průměru vykazují jen dva roky stáří při nájezdu 17 000 km. Nejčastěji jsou dovezena z Německa (42,86 %), ale často také vykazují český původ (38,78 %) a nejvíce jsou zastoupena v tmavě modré barvě (20,41 %). A prodávají se rychle, v průměru už za 39 dní.

Průměrný věk vozů Tesla je 5 let

Průměrnou cenu navyšují také vozy Tesla, které ale vykazují nejvyšší průměrný věk, a to rovných 5 let. Jejich průměrná cena dosahuje 1 189 000 Kč, přičemž mají už najeto 65 900 km. Nejčastěji jsou bílé (36,22 %), vykazují německý původ (38,38 %) a prodávají se rychle, v průměru za 50 dní.

Vozy Škoda – mladé a drahé

Ani vozy značky Škoda nepatří mezi nejlevnější, v průměru se prodávají za 1 319 000 Kč. Patří ale k těm mladším, průměrný věk dosahuje jen 2,5 roku. Průměrný nájezd činí díky tomu jen 21 454 km. Nejvíce jsou zastoupené modely Enyaq (78,26 %) a dále Citigo (21,12 %). V průměru se prodávají za 61 dní a jen 20 % aut má v inzerci uvedenou zemi původu. Je tedy běžné, že prodejci u škodovek na elektřinu původ auta neuvádějí.

BMW – převážně z Německa

Naopak za méně peněz se dá pořídit elektromobil od BMW. Průměrná cena dosahuje 789 000 Kč, z drtivé většiny se totiž prodávají modely i3. Průměrně mají najeto 23 800 km a vykazují čtyři roky stáří. Většinou jsou dovezena z Německa (47,42 %). Elektromobily od BMW s českým původem jsou mezi vozy této značky zastoupené z 32,86 %. Průměrná doba prodeje činí 69 dní, prodávají se tedy déle, což je dáno jejich větším zastoupením na trhu a tedy větší nabídkou.

 

Datum zveřejnění

5.6.2023

Zdroj informací

Cebia

Foto: Newspress

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2295 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál