Servind

Budoucnost je teď!

Budoucnost je teď!

Pro nalezení správného odstínu se autolakovny již po delší dobu mohou spolehnout na moderní koloristické nástroje. V současnosti lakovny, využívající autoopravárenský lakovací systém Standoblue, používají digitální identifikaci odstínu pomocí fotospektrometru Genius iQ a koloristického softwaru Standowin iQ, které patří k tomu nejlepšímu na trhu.

Doposud se v drtivé většině autolakoven míchá finální odstín ručně. To ale vyžaduje velkou dávku zkušenosti, trpělivosti a důslednosti lakýrníka. Sebemenší chyba pak může znamenat odchylku od správného odstínu, anebo díky rekalkulaci receptury na větší objem barvy, znamená navýšení spotřeby materiálu na zakázku. Při použití některých specifických mixů tak může docházet k neplánovaným dodatečným nákladům.

Na trhu se sice poslední dobou objevilo několik semiautomatických dávkovacích zařízení, k jejich dokonalosti však přesto stále něco chybí. Proto právě v těchto dnech společnost Servind přináší na český a slovenský trh novou automatizovanou technologii.

„V rámci našich aktivit, zaměřených na robotizaci v oblasti průmyslu, hledáme automatizovaná řešení i pro segment autoopravárenství. Po důkladném průzkumu možností na trhu v oblasti automatických dávkovacích zařízení jsme se spojili a odstartovali spolupráci s italskou společností ALFA S.R.L., která má mnohaletou zkušenost při konstrukci a výrobě dávkovacích strojů pro dekorativní nátěrové hmoty. Díky tomu si náš italský partner mohl dovolit své aktivity rozšířit o výrobu dávkovacích zařízení Alfa Car Refinish (CR) do segmentu autoopravárenského lakování. Společně jsme pak nastavili a úspěšně otestovali funkčnost dávkovacího zařízení speciálně pro prémiový lakovací systém Standoblue. Toto zařízení aktuálně nabízí zákazníkům několik hlavních výhod oproti konkurenčním řešením,“ říká produktový manažer společnosti Servind Petr Říha a vyjmenovává je:

- Možnost zcela autonomního dávkování zvoleného odstínu, a to již od 30 gramů. Malá množství jsou vyžadována hlavně pro přípravu vzorků odstínů na test kartách. Nedochází tak k plýtvání lakovacím materiálem a k jeho následné potřebě ekologické likvidace.

- Unikátní vlastností automatického zařízení je možnost namíchání až čtyř zakázek, tedy 4 různých barev, současně.

- 100% využití lakovacího materiálů díky patentované inovativní technologii přímo navržené pro autoopravárenské laky a odolnost proti vysychání barev díky vnitřní recirkulaci v dávkovacím okruhu.

- Díky uživatelsky přívětivému softwaru se zařízení velice jednoduše a intuitivně obsluhuje.

- Oboustranná on-line komunikace pro zajištění servisní činnosti či práci s vyhodnocováním zakázek.

- Ochrana před použitím špatně zvolené velikosti kelímku pro požadované množství míchaného odstínu. Navíc v kombinaci s různými unašeči lze použít téměř jakýkoliv systém míchacích kelímků. Není tedy problém použít pro na trhu oblíbené kelímky SATA RPS, Mirka Paint Cup System a další.

- Finální promíchání barvy před aplikací je vhodné provést automatickým mixérem barev LIM.

Co je cílem společného úsilí společností Servind a ALFA?

Projekt Alfa Car Refinish (CR) se zrodil za účelem automatizovaného řešení procesu míchání barev, překonávající současná technologická omezení stávajících řešení. Dávkovací zařízení CR je plně integrováno se současnými koloristickými technologiemi, jako jsou fotospektrometr a koloristický software, což výrazně usnadňuje práci autolakýrníků a umožňuje jim soustředit se na produktivní pracovní činnosti s vyšší přidanou hodnotou.

Alfa CR disponuje modulární konfigurací, která umožňuje 64 pozic v případě dvou modulů a je dostatečná pro osazení systémem Standoblue, nebo 96 pozic ve třech modulech. Patentovaná čerpadla Alfa jsou kompatibilní s produkty na bázi vody, provádějí stoprocentní recirkulaci produktů, takže nedochází k problémům s vysycháním a degradací. Není požadováno proplachování a kalibrace, což znamená méně prostojů zařízení a úspory nákladů na servis a údržbu.

Integrovaný počítač umožňuje obousměrnou komunikaci v reálném čase. To umožnuje kontrolu úrovně rezerv všech komponent, vzdálené spouštění servisní diagnostiky nebo vyhodnocování využití.

Budoucnost je teď! Díky použití automatického dávkovacího zařízení Alfa CR mohou autolakovny zamezit plýtvání lakovacími materiály, snížit těkavé látky na pracovišti, zvýšit produktivitu práce a ziskovost. Vstupte do nové éry míchání autoopravárenských barev.

Správný směr se potvrdil

V posledních dnech se potvrdila myšlenka, že ve velkých lakovnách je prostor pro další úspory a zefektivnění práce právě v oblasti automatizace procesu míchání barev. Během léta a v druhé polovině letošního roku bude podobné zařízení zavádět na trh i koncern Axalta, do kterého spadá výrobce autoopravárenských prémiových laků Standox. Pod jménem Irus Mix nabídne podobné automatické zařízení pro vlajkový lakovací systém Standoblue. Společně s Alfa CR tak bude společnost Servind mít možnost vybrat pro zákazníka řešení, které mu bude na pracoviště nejlépe pasovat nejenom dle velikosti, ale i dle samotného pracovního procesu u něj na lakovně.

Datum zveřejnění

8.6.2023

Zdroj informací

Servind

Foto: Servind

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2919 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál