Servind

Bosch v ČR dokázal reagovat na nestabilní trh

Bosch v ČR dokázal reagovat na nestabilní trh

V roce 2022 Bosch dosáhl na českém trhu obrat ve výši 19,2 miliardy Kč (0,8 miliardy eur), což meziročně představuje navýšení o 1,8 % v korunách ( o 6,3 % v eurech). Celkový obrat českých společností skupiny Bosch včetně exportu dosáhl 49,5 miliardy Kč (2,0 miliardy eur) a meziročně se tak snížil o 1,3 % v korunách (vyjádřeno v eurech se zvýšil o 3,0 %).

„Dosažené výsledky hodnotíme kladně vzhledem k tomu, v jakých podmínkách jsme jich s našimi zaměstnanci dosáhli, a za to jim děkuji. Po období covidu zůstaly narušené dodavatelské řetězce a chyběly zejména čipy. Navíc jsme čelili energetické krizi s nárůstem cen energií, přidala se inflace a sílící kurz koruny. Do roku 2023 jsme na základě výsledků prvního kvartálu a současného oživení v automobilovém průmyslu vstoupili dobře,“ říká Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v České republice.

V pro Bosch klíčovém odvětví automobilového průmyslu probíhá transformace. I společnosti Bosch v ČR se změnám na trhu přizpůsobují a ve formování budoucí mobility hrají aktivní roli. „Nečekáme, jak se situace vyvine, chceme být součástí této změny,“ řekl Šlachta.

Jihlavská společnost Bosch se vedle stávající výroby komponent pro spalovací motory připravuje na rozšíření svého výrobního portfolia o elektromotory a e-nápravy pro elektromobily. Také českobudějovická společnost buduje nové kompetence v oblasti technologií pro mobilitu budoucnosti a získává projekty spojené s vývojem vodíkových technologií – od přípravy čisté vody přes elektrolyzéry až po palivový článek pro nákladní vozy.

Investice dosáhly v roce 2022 více než 1,6 miliard Kč (66,7 milionů eur). Nejvíce firma investovala do moderních výrobních technologií, automatizace a digitalizace ve výrobních společnostech v Českých Budějovicích a v Jihlavě.

V osmi městech České republiky zaměstnával Bosch k 31. prosinci 2022 více než 8000 zaměstnanců. ,,Nadále rosteme, máme otevřené pozice jak ve výrobě, tak ve vývoji. V R&D pracuje v Česku již více než 900 zaměstnanců, z toho zhruba 100 na vodíkových projektech,“ řekl Šlachta. V jižních Čechách a na Vysočině patří Bosch k největším zaměstnavatelům a pravidelně se umisťuje na čelních příčkách v anketách o nejatraktivnějšího zaměstnavatele.

Skupina Bosch: výhled a strategie na rok 2023

I přes slabé ekonomické vyhlídky plánuje Bosch za rok 2023 dosáhnout růst obratu v rozmezí 6 až 9 %, přičemž cíl pro provozní marži EBIT se v tomto roce pohybuje kolem 5 %. Bosch chce v příštích letech i přes náročné ekonomické a sociální prostředí růst výrazně rychleji.

„Naším cílem je růst ve všech regionech světa a na našich relevantních trzích patřit mezi tři vedoucí dodavatele,“ uvedl Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch.

Boj proti změně klimatu sice způsobuje značné otřesy v podnikání a společnosti, ale také urychluje technologické změny. „Tato technologická transformace otevírá příležitosti k růstu, kterých chceme využít – v souladu s naším mottem ‚Stvořeno pro život‘, nejen co se týče našich hlavních trendů elektrifikace, automatizace a digitalizace, ale více než kdy jindy také s ohledem na software a umělou inteligenci,“ dodal Hartung.

Společnost Bosch na trend směřující k softwarovému automobilovému inženýrství reaguje novým uspořádáním svých dodavatelských aktivit pro automobilový průmysl: v rámci společnosti Robert Bosch bude oblast Bosch Mobility v budoucnu řízena jako obchodní oblast s vlastní podnikatelskou odpovědností a vlastním vedoucím týmem. Cílem je ještě lépe a rychleji uspokojovat stávající i nové potřeby zákazníků pomocí řešení na míru z jednoho zdroje. Předseda představenstva společnosti Bosch oznámil, že nově restrukturalizovaná oblast Mobility by měla do roku 2029, kdy by měla dosáhnout ročního obratu více než 80 miliard eur, růst v průměru o zhruba 6 % ročně.

Datum zveřejnění

9.6.2023

Zdroj informací

Bosch

Foto: Bosch

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.284 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál