Servind

Zelená karta ztratila barvu a teď přijde také o papír

Zelená karta ztratila barvu a teď přijde také o papír

Česká vláda v srpnu schválila zákon, podle kterého nebude od příštího roku nutné s sebou vozit zelenou kartu v listinné podobě. Na domácích silnicích stačí její digitální verze. Do zahraničí je to ale jiné, tak se i nadále bude muset s papírovým dokladem. Slavia pojišťovna ji proto ve výročních dopisech svým klientům posílá i nadále. A pokud ji ztratí, tak jim jí na vyžádání obratem pošle do e-mailu, aby si jí mohli před cestou do ciziny vytisknout. K digitalizaci karty v celé Evropě by totiž mohlo dojít až v roce 2025.

Zprávy, že na území ČR stačí digitální podoba zelené karty, se rozšířily již koncem roku 2021, kdy ministerstvo financí vyhovělo stížnosti muže, jenž dostal pokutu navzdory tomu, že zelenou kartu předložil při policejní kontrole v digitální podobě. Formálně šlo ovšem o rozhodnutí v individuálním případě a bez záruky pro ostatní řidiče, že v jejich případě by vše zafungovalo stejně. Pokud nový zákon schválí poslanecká sněmovna a podepíše prezident, s novým rokem se to změní.

Zelenou kartu pro prokazování zaplaceného povinného ručení na území Česka nový zákon od 1. ledna 2024 ruší. Karta jako taková podle důvodové zprávy ztrácí svůj význam vzhledem k digitalizaci systému kontrol pojištění. Zelenou kartu v listinné podobě tak budete nadále potřebovat již jen pro cesty do zahraničí, její funkce mezinárodního dokladu o zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jí ještě zůstane.

Základ systému zelených karet byl položený již v roce 1949. Hospodářský výbor OSN pro Evropu tehdy přijal doporučení, jehož cílem byla ochrana osob poškozených při dopravních nehodách a usnadnění likvidace vzniklých škod, včetně nehod zahrnujících zahraniční motoristy.

Systém zelených karet je založený na bilaterálních dohodách mezi jednotlivými zeměmi, které začaly vznikat již v 50. letech. V České republice postupně nahradil veškeré ostatní doklady o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. „Někteří řidiči si budou pamatovat na dobu, kdy na nich byl povinný podpis pojistníka – do roku 2009 bez něj byla zelená karta neplatná. Na základě dohody států Evropského hospodářského prostoru už od roku 2020 nemusí být vytištěná na zeleném papíru, ale stačí obyčejný bílý,“ uvádí Ladislav Bělina, ředitel úpisu autopojištění ve Slavia pojišťovně.

Datum zveřejnění

2.10.2023

Zdroj informací

Slavia pojišťovna

Foto: Slavia pojišťovna

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3623 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál