Servind

Elektrokamiony ve flotile

Elektrokamiony ve flotile

Elektromobilita, globální megatrend současnosti, čím dál více promlouvá i do oblasti komerční silniční dopravy (CRT). Tlak na snižování emisí se dotýká nejen výrobců, ale také dopravců. Provoz elektricky poháněných vozidel přináší specifické požadavky.

Ačkoliv je elektromobilita v oblasti komerční silniční dopravy stále na počátku, potenciál, který nabízí, je obrovský. Data ukazují, že 90 % přepravních zakázek tvoří cesty kratší než 300 km. Tyto jízdy představují téměř polovinu ujetých kilometrů silniční nákladní dopravy jako celku. První generace elektrických nákladních vozidel přitom nabízí dojezdovou vzdálenost od 200 do 300 km. Z toho vyplývá, že technologie elektricky poháněných kamionů už nyní dokáže obsloužit velkou část dopravních zakázek.

Přesto nelze očekávat, že dopravci hromadně pošlou svá stávající vozidla na naftu do šrotu. Ani k tomu nemají důvod. Vzhledem ke stavu dobíjecí infrastruktury se zatím uvádějí do provozu hlavně elektrokamiony pro přepravu na krátkou vzdálenost.

Přeprava na dlouhou vzdálenost je zatím stále pouze plánem do budoucna. Zde si proto vozidla na naftu udrží svoji převahu ještě nějakou dobu. Dopravní firmy čeká období tzv. hybridních (smíšených) flotil, kdy budou elektricky poháněná vozidla postupně implementovat do svého současného vozového parku.

Elektrifikace flotily přináší nové potřeby

Elektricky poháněná vozidla kladou na manažery flotily, dispečery i majitele logistických firem nové nároky. Mezi hlavní kritéria, s nimiž je potřeba pracovat, patří pořizovací náklady elektrokamionů, odhad dojezdové vzdálenosti na jedno nabití, přehled o možnostech dobíjení, výstavba dobíjecích bodů ve firemních garážích/depech, kooperace se zákazníky s možností dobíjení při vykládce, náklady na pojištění vozu, poplatky za mýto nebo třeba zbytková hodnota elektrokamionu.

Do hry vstupují i běžné provozní otázky, například jak implementovat platby za dobíjení do firemních systémů? Jak uzpůsobit provoz a údržbu vozu nárokům na zdraví akumulátoru? Jak připravit na obsluhu elektrokamionů řidiče? Jak ovlivní dojezdovou vzdálenost roční období? Jak se změní péče o pneumatiky?

Klíčem jsou data o provozu

Aby mohli dopravci efektivně provozovat smíšené flotily, budou potřebovat patřičné nástroje, jako je telematika a digitální platformy pro správu flotily. Už jen samotné rozhodnutí o tom, zda a jak svůj vozový park elektrifikovat, totiž významně záleží reálných datech o provozu. Právě na jejich základě lze spočítat, jak může elektrifikace ušetřit náklady a jaká je návratnost investice.

Správné nástroje navíc mohou v mnoha ohledech provoz vozového parku zefektivnit. Umožňují řidičům pohodlně a rychle tankovat nebo dobíjet, zjednodušují administrativní zátěž a sledují důležité údaje o provozu (odpracované hodiny, styl jízdy řidičů, aktuální dojezd vozidla) i o vozidlech (hladina nabití, kapacita a stav akumulátoru).

Schopnost shromažďovat správná data a dodávat je do správných systémů rozhoduje o tom, jak rychle a efektivně může dopravce využívat nepopiratelné výhody elektromobility. Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, vám umí například na základě reálných dat vypracovat analýzu vašeho fleetu a jeho vhodnou postupnou elektrifikaci.

Správné nástroje přinášejí vyšší efektivitu i úspory

Potřebu nových řešení, které dopravcům usnadní elektrifikaci vozového parku a správu hybridní flotily, si uvědomuje čím dál více firem. Společnost Eurowag proto vyvinula platformu EVA. Tato palubní jednotka v sobě spojuje výkonnou telematiku, platbu mýtného a také patentovaný systém proti krádežím paliva.

Díky řešením, jako je EVA, mají dopravní firmy k dispozici stěžejní informace k efektivnímu provozu. V případě bateriově poháněných vozidel se jedná například o zmíněný stav nabití, zdraví baterie, odhad času zbývajícího k plnému dobití a mnoho dalších užitečných dat. Pokročilá telematika umožňuje dopravcům data analyzovat a vyvozovat z nich závěry o provozu – ať už v reálném čase, nebo prostřednictvím dlouhodobých statistik. Tyto informace přispívají k optimalizaci provozu hybridní (či jakékoliv jiné) flotily a činí jej efektivnějším a úspornějším.

Datum zveřejnění

7.11.2023

Zdroj informací

Eurowag

Foto: Eurowag

Výběr jazyka

Facebook

AutoWeek

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.3492 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál