Servind

Nadčasový kalendář Pirelli 2024 od Prince Gyasiho

Nadčasový kalendář Pirelli 2024 od Prince Gyasiho

Kalendář Pirelli 2024 od Prince Gyasiho, který byl představen v Praze, nese název Timeless a oslavuje lidi, kteří podle něj zde zanechali výraznou stopu a jsou předurčeni inspirovat budoucí generace.

Jako každý rok bude v Čechách jeden výtisk vydražen a výtěžek pomůže tam, kde je to potřeba. Aukce proběhne 7. prosince.

„Nadčasovými se nerodíme, ale stáváme se jimi,“ říká ghanský vizuální umělec a vysvětluje, že jeho objekty fotografované v živých barvách a ostrých kontrastech, které ho proslavily, jsou pro něj Jjako superhrdinové, ale zároveň důvěrně známými.“

Prince Gyasi je posledním z řady 39 umělců, kteří vytvářeli kalendář Pirelli. Jeho dílo je padesátou edicí v šedesátileté historii kalendáře, tedy od roku 1964 do roku 2024 – s přihlédnutím k létům, kdy kalendář nebyl vydáván.

Kalendář Pirelli podle Prince Gyasiho

Když Prince Gyasi dostal zakázku na kalendář Pirelli pro rok 2024, začal uvažovat o tom, koho by v něm chtěl mít a co pro něj tito lidé představují, přičemž vycházel ze svého vlastního pocitu sounáležitosti k západoafrické komunitě. V případě jednoho z nejmladších umělců, který kdy byl k účasti na kalendáři přizván, to znamenalo vrátit se do dětství a přemýšlet o lidech, kteří ho během 28 let jeho života inspirovali.

Stal se z toho příběh o tom, co v umělcových očích dělá lidi „nadčasovými“. Gyasi věří, že jde především o vytrvalost a poctivost. O supermodelce Naomi Campbellové, která se v kalendáři objevuje pod titulem „Time Stopper“, říká: „Když se podíváte na osobnosti jako Naomi – nepatří do mé generace, přesto je i naší ikonou. Něco takového se může stát jen tehdy, když jste opravdu oddaní své práci.“

Pro kalendář ghanský umělec tyto myšlenky vyložil v manifestu věnovaném „Těm, kteří chtějí být nadčasoví.“ Jeho cílem je povzbudit lidi, především ty mladé, aby se učili, tvořili, a tím sami sebe inspirovali. „Doufám, že jim dám najevo, že mohou dělat, cokoli chtějí, pokud se do toho pustí a budou dostatečně důslední,“ vysvětluje.

Obsazení

„Všichni fotografovaní dokázali poznat své schopnosti a prosadit se. Našli svou sílu a změnili vlastní osud. To je to, co znamená být nadčasový. Lidé, kteří představují výzvu, nejdou s tím, co si společnost myslí, nejsou ovlivněni věkem, slávou ani penězi a rozvíjejí svůj vlastní talent autentickým způsobem. Dělají věci, které se mnohým zdají výjimečné, ale pro ně jsou normální. Aniž by byli středem pozornosti, mohou ve svých oborech měnit narativ nebo dělat úplně něco jiného, a tím inspirovat další lidi.“

V kalendáři najdeme fotografii Jeho Veličenstva Otumfua Osei Tutu II., krále historické západoafrické říše Asante, a jeho královské delegace v paláci Manhyia pod názvem Royalty. Americká herečka Angela Bassettová představuje Altruistku, spisovatelka Margot Lee Shetterlyová a básnířka Amanda Gormanová jsou Plánem a současný ghanský umělec Amoako Boafo je Vyvoleným.

Gyasi věnoval měsíc sám sobě v Detailech. Na obálku – a zároveň pro jeden z měsíců – byl vybrán obrázek Studijního mladíka Gyasiho, kterého představuje dětský model Abul Faid Yussif. Na zářivě tyrkysovém pozadí si Yussif hraje s miniaturami předmětů, které se objevují na stránkách kalendáře – klíčem, který drží Bassettová, částí hodin ze setu Campbellové, růžovými žebříky, po kterých šplhá Gorman, modrým kufrem, který nese „čestný muž“, herec, režisér, DJ a producent Idris Elba.

Globální superhvězda a herečka Tiwa Savage představuje Odolnost, spisovatel, režisér a producent Jeymes Samuel je Vizionář, podnikatel a bývalý fotbalista Marcel Desailly je Focus a zpěvačka, umělkyně a herečka Teyana Taylor je Budoucnost vpřed.

Ačkoli Gyasi v začátcích experimentoval s fotoaparáty, zjistil, že nejlepší způsob, jak zachytit některé z prvních snímků, je chytrý telefon. Klíčovým prvkem Gyasiho tvorby je barva. Na svých snímcích používá jasné blokové barvy a výrazný kontrast, často vedle fotografovaných lidí staví zářivě červenou, modrou nebo růžovou.

Kalendář v ČR pomáhá více než 20 let

Dražba kalendáře Pirelli se uskuteční v České republice již po dvacáté čtvrté a jeho prostřednictvím se už vybralo 4 640 329 korun českých.

„Každý rok byl její výtěžek věnován Masarykovu onkologickému ústavu v Brně, který patří ke špičce ve svém oboru nejen v ČR, ale i v zahraničí. Nejinak tomu je i tentokrát,“ říká Zdeněk Vacl z Pirelli.  V minulých letech byly finanční prostředky využity například na rozvoj oddělení magnetické rezonance či na nákup kryochirurgické jednotky, s jejíž pomocí se léčí i rakovina kůže.

Datum zveřejnění

05.12.2023

Zdroj informací

Pirelli

Foto: Pirelli

Fotogalerie

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2827 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál