Servind

Vyšší mýto = dražší doprava

Vyšší mýto = dražší doprava

Ode dneška se v rámci promítnutí poplatků za produkci CO2 zvyšují v České republice sazby mýtného. Schválené navýšení, které například v nejrozšířenější kategorii kamionů specifikace Euro VI na dálnici bude činit 0,65 Kč/km, což je o 13 % víc, se dotkne všech dopravců a současně i jejich zákazníků.

Česká republika není sama, která implementuje do své legislativy směrnici, jejímž cílem je zpoplatnění emisí CO2. Například v Německu zavedli již od loňského prosince pro nákladní soupravu nad 18 t s pěti a více nápravami a motorem Euro VI příplatek CO2 ve výši 0,158 eur/km (3,90 Kč/km), což je navýšení stávající sazby o 83 %. To znamená, že například jen za německý úsek při cestě do Hamburku platí od 1. prosince český dopravce o 2000 Kč víc a za tranzit do Francie přes Německo připlácí přes 60 eur. Mýtné zvýšilo od ledna také Rakousko (o 7,4 %), valonská část Belgie, Maďarsko zdražilo nadvakrát celkem o 30 až 50 %, ceny zvýšilo i Polsko a chystají se další země.

Generální tajemník ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř situaci komentuje slovy: „Základní funkcí mýtného je výběr peněz pro stát. Jeho regulační funkce je zatím jen symbolická. Německé brutální zdražení nijak provoz dieselových kamionů neomezilo a není schopno samo o sobě zajistit prodej těch elektrických. Vyšší mýtné tedy pouze zdražuje dopravní služby jako každé jiné daňové navýšení. Současně tak bohužel bude i u nás působit proti snahám o snižování inflace. Dopravci rozhodně nebyli skupinou, která období růstu cen využila k navyšování svých zisků, ale právě naopak dopláceli na dražší pohonné hmoty, energie i strmě rostoucí náklady na techniku. Vyšší mýtné tak ode dneška poznamená ceny služeb všech českých dopravců.“

Datum zveřejnění

1.3.2024

Zdroj informací

ČESMAD Bohemia

Ilustrační foto: MD ČR

Výběr jazyka

Facebook

AutoTablet

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Page generated in 0.2523 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál